تامین مالی مسکن در ایران بانک محور است

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۷/۰۳/۰۵
چگینی مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن با اشاره به بانک محور بودن تامین مالی مسکن در ایران، گفت: راهکارهای ورود بازار سرمایه به حوزه تامین مالی مسکن بررسی خواهد شد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، علی چگینی، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن، که معاونت متبوع وی در وزارت راه و شهرسازی مسئولیت کارگروه ملی تامین مالی پایدار مسکن در هفتمین اجلاس وزرای راه و شهرسازی کشورهای آسیا و اقیانوسیه را بر عهده دارد، درباره وظایف این کارگروه، گفت: در این کارگروه به بررسی مسائل و چالش‌های پیش‌روی تامین مالی پایدار مسکن در ایران خواهیم پرداخت.

چگینی با اشاره به اینکه این دفتر پیش از این نیز در چند کنفرانس بین‌المللی در همین ارتباط شرکت کرده، افزود: در این اجلاس به مشکلاتی که پیش روی خانوارها و دولت در حوزه تامین مالی مسکن وجود دارد، تمرکز می‌کنیم.

وی در توضیح این مشکلات، گفت: به عنوان مثال در ایران نظام تامین مالی مسکن صرفا بانک محور است و بازار سرمایه نقشی در آن ندارد. باید بررسی شود که چرا این اتفاق نیفتاده و چه باید کنیم که این فضا شکل بگیرد؟

چگینی ادامه داد: مسائلی که در رابطه با اقتصاد کلان وجود دارد نیز مورد توجه خواهد بود. پیش‌بینی پذیربودن اقتصاد و پیش‌بینی پذیربودن تورم از جمله این مسائل هستند.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن در ادامه گفت: همچنین مقررات پولی و بانکی و محدودیت‌هایی که وجود دارد، مورد بحث قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: در این زمینه با بانک مسکن به عنوان بانک تخصصی این حوزه، بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار که متولی بخشی از بازار سرمایه است، همکاری خواهیم کرد.

چگینی در نهایت گفت: قوانین و مقررات زیادی در حوزه تامین مالی مسکن در ایران وجود دارد، اما بسیاری از این قوانین نتوانسته‌اند جایگاه خود را پیدا کنند. این موضوع نیز از جمله موارد مطرح شده در کمیسیون ملی تامین مالی پایدار مسکن هفتمین اجلاس وزرای راه و شهرسازی کشورهای آسیا و اقیانوسیه خواهد بود.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000