نقش متفاوت صندوق پس انداز مسکن یکم

صندوق پس انداز مسکن یکم، علاوه بر متقاضیان خرید، مورد استقبال سازنده ها نیز قرار گرفت.
پایگاه خبری بانک مسکن

آمارهای موجود در خصوص انواع تسهیلات پرداختی برای ساخت واحدهای مسکونی از نقش متفاوت صندوق پس انداز مسکن یکم در حوزه ساخت و ساز خبر می دهد.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، در حالی که کارکرد عمده صندوق پس انداز مسکن یکم به عنوان صندوق پس انداز خانه اولی ها برای استفاده از ارزان ترین و موثرترین تسهیلات مسکن عمدتا معطوف به خرید واحدهای مسکونی است اما این صندوق یک نقش متفاوت دیگر را نیز در حوزه مسکن ایفا می کند.

هم اکنون علاوه بر پرداخت تسهیلات ارزان قیمت با بالاترین سقف به متقاضیان و مشمولان دریافت تسهیلات از صندوق پس انداز مسکن یکم، برای خرید واحدهای مسکونی در نقاط مختلف کشور، برخی از متقاضیان از منابع این صندوق و تسهیلات دریافتی به منظور ساخت واحدهای مسکونی استفاده می کنند.

استفاده از تسهیلات مسکن برای ساخت مسکن یکی از پر کاربردترین و متداول ترین روش های استفاده از تسهیلات بانک عامل بخش مسکن به خصوص در برخی از نقاط کشور از گذشته تا به امروز بوده است که صندوق پس انداز مسکن یکم نیز در حال حاضر با پرداخت تسهیلات به متقاضیان ساخت مسکن این نقش را کامل تر کرده است.

در حال حاضر علاوه بر آنکه منابع صندوق پس انداز مسکن یکم صرف پرداخت تسهیلات به مشمولان واجد شرایط و سپرده گذاران این صندوق برای خرید واحدهای مسکونی می شود متقاضیان ساخت مسکن نیز می توانند از طریق سپرده گذاری با روشی مشابه متقاضیان خرید واحدهای مسکونی اقدام به ساخت مسکن با استفاده از این تسهیلات کنند؛ به عبارت دیگر تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم نه تنها برای متقاضیان خرید واحدهای مسکونی(خانه اولی های سپرده گذار متقاضی خرید مسکن در نقاط مختلف شهری و سایر متقاضیان خرید مسکن در بافت های فرسوده) قابل استفاده است بلکه برای متقاضیان ساخت مسکن نیز کاربرد دارد.

سقف تسهیلات ساخت مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم نیز همچون سقف تسهیلات پرداختی به متقاضیان خرید مسکن با استفاده از منابع این صندوق محاسبه می شود و هیچ تفاوتی بین شرایط سپرده گذاری، سقف تسهیلات، دوره بازپرداخت، نرخ سود و سایر شرایط استفاده از تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم بین متقاضیان خرید و ساخت مسکن وجود ندارد.

آمارهای موجود از عملکرد تسهیلات پرداخت شده به حوزه ساخت مسکن از ابتدای سال جاری تا 22 اردیبهشت ماه نشان می دهد در این بازه زمانی که حدودا معادل 40 روز کاری موثر برآورد می شود (به دلیل تعطیلات 15 روزه فروردین ماه)، مجموعا 4191 قرارداد پرداخت تسهیلات ساخت مسکن با سازندگان منعقد شده است که از این تعداد 173 قرارداد برای ساخت مسکن با استفاده از تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم بوده است؛ این در حالی است که در همین بازه زمانی مجموعا به 6296 واحد مسکونی تسهیلات ساخت پرداخت شده است که سهم صندوق پس انداز مسکن یکم از این میزان معادل 228 واحد مسکونی بوده است.

به نظر می­رسد عمده کاربرد صندوق پس انداز مسکن یکم برای پرداخت تسهیلات ساخت مسکن به متقاضیان مربوط به شهرهای کوچک است؛ در عمده مراکز شهری کم جمعیت کشور به دلیل ارزانی زمین برخی خانوارها ترجیح می دهند به جای خرید واحدهای آپارتمانی با خرید زمین و ساخت واحد مسکونی کم ارتفاع (یک تا دو طبقه) مسکن مورد نیاز خود را تامین کنند؛که بخشی از این خانوارها اقدام به دریافت تسهیلات از بانک مسکن برای ساخت می کنند؛ این در حالی است که در شهرهای بزرگ، مراکز استان ها و کلان شهرهایی همچون تهران به دلیل کمیاب بودن زمین، مرتفع سازی و .... خانوارها ترجیح می دهند به جای اقدام برای ساخت و ساز مسکن، اقدام به خرید آپارتمان های مسکونی کنند؛ به این ترتیب میزان استقبال خانوارها برای استفاده از منابع صندوق پس انداز مسکن یکم برای ساخت مسکن در شهرهای کوچک و کم جمعیت بیش از سایر مراکز شهری است.

این در حالی است که علاوه بر صندوق پس انداز مسکن یکم، سایر صندوق های پس انداز مسکن همچون صندوق حساب سپرده مسکن جوانان، صندوق ساخت مسکن و صندوق پس انداز مسکن نیز تسهیلات ساخت مسکن به متقاضیان واجد شرایط پرداخت می کنند.

از ابتدای سال جاری تا 22 اردیبهشت ماه مجموعا از محل این صندوق ها نیز (بدون احتساب صندوق پس انداز مسکن یکم) ، 42 فقره تسهیلات ساخت مسکن برای ساخت 42 واحد مسکونی در قالب انعقاد 35 قرارداد با متقاضیان ساخت مسکن پرداخت شده است. به حداقل رسیدن تمایل متقاضیان مسکن شهرهای بزرگ و کلان شهرها برای ساخت مسکن به منظور سکونت شخصی، یکی از مهمترین دلایل کم بودن سهم تسهیلات ساخت مسکن از محل صندوق های پس انداز نسبت به تسهیلات خرید آپارتمان است.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000