بهترین شیوه پرداخت عوارض راهداری در سفرهای پیش‌رو

با قرار گرفتن در آستانه تعطیلات خردادماه، زمان مناسب برای خرید برچسب پرداخت الکترونیکی عوارض (ETC) برای تردد بدون توقف در معابر آزادراهی فرا رسیده است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن -هیبنا، برای اولین بار در کشور 4 ایستگاه عوارضی پر تردد با همکاری مشترک وزارت راه و شهرسازی و بانک مسکن به سامانه‌ای برای پرداخت آنلاین و بدون توقف عوارض در معابر برون‌شهری مجهز شدند. سامانه پرداخت الکترونیکی عوارض موسوم به «ETC» در حال حاضر در ایستگاه های عوارضی تهران – پردیس، تهران – قم، اهواز – بندر امام و نیز عوارضی بعد از فرودگاه در ورودی شهر قم تعبیه شده و در آینده قرار است 10 معبر آزادراهی دیگر نیز از این امکان برخوردار شوند.
تاثیر پرداخت الکترونیک عوارض در کاهش اتلاف وقت مسافران به ویژه در ایام تعطیلات نظیر نوروز، ایام تعطیلات پیاپی چند روزه خرداد و عید فطر مشهود است چراکه با افزایش تعداد مسافران، زمان انتظار در پشت ایستگاه‌های عوارضی برای مسافران افزایش می‌یابد، در حالی که اگر خودروها برچسب پرداخت الکترونیک عوارض را خریداری کرده باشند، بدون فوت وقت می‌توانند از خط عبوری اختصاصی برای این منظور استفاده کنند.
داشتن برچسب‌هایی که صدور آن توسط بانک مسکن انجام می‌شود، نه تنها از اتلاف وقت مسافران جلوگیری می‌کند، بلکه 20 درصد تخفیف نیز برای مسافرانی که از این امکان استفاده می‌کنند، منظور می‌شود. به این ترتیب با توجه به صرفه‌جویی در زمان و مصرف سوخت و تخفیف عوارض، در مجموع سفر ارزان‌تری برای مسافران به دنبال دارد.
البته هزینه خرید برچسب پرداخت الکترونیکی عوارض 20 هزار تومان است که تنها یک بار پرداخت می‌شود و برچسب مذکور فاقد مدت اعتبار بوده و تا سال‌ها قابل استفاده است.
پس از خرید این برچسب‌ها در گام بعدی لازم است برچسب مذکور متناسب با نیاز مسافر شارژ شود. امکان شارژ برچسب با رقمی بین 5 هزار تا 500 هزار تومان وجود دارد که بر حسب تعداد سفرهای احتمالی در سال، می‌توان رقم شارژ را انتخاب کرد.
برای خرید و شارژ برچسب راه‌های گوناگونی وجود دارد، از مراجعه حضوری گرفته تا اینترنت بانک و کدهای USSD .

اما شاید ساده‌ترین و سهل‌الوصول‌ترین روش مراجعه به سایت اینترنتی www.maskan.avarezi.ir است.

از آنجا که این برچسب‌ها از طریق پست تحویل متقاضیان می‌شود، ممکن است اگر امروز اقدام کنید، با توجه به تعطیلات هفته جاری، این برچسب قبل از سفر به دست شما نرسد. اما جای نگرانی نیست چراکه مشخصات خودروی شما ثبت و برای شما شماره سریال اختصاصی برچسب مربوطه، پس از مراجعه به سایت و خرید برچسب انجام می‌شود. فقط کافی است نسبت به شارژ ریالی برچسب مذکور نیز اقدام کرده و سپس بدون دغدغه سفر کنید.
سامانه ETC در زمان عبور خودروی شما از خط عبوری اختصاصی برای دارندگان برچسب پرداخت الکترونیک عوارض، پلاک را شناسایی کرده و عوارض را با احتساب 20 درصد تخفیف از شارژ برچسب شما کسر می‌کند و به خاطر اینکه برچسب هنوز روی شیشه نصب نشده، جریمه نخواهید شد.
پس از اینکه برچسب به دست شما رسید می‌توانید آن را روی شیشه خودرو در جای مناسب نصب کنید تا از این پس در سفرهای آتی نیز از این امکان برخوردار شوید.
همچنین برچسب خریداری شده نیز از طریق تمام کارت‌های شتابی در سایت مذکور قابل شارژ است. دارندگان این برچسب فرصت دارند تا 72 ساعت پس از عبور از عوارضی نیز نسبت به شارژ کافی برچسب خود اقدام کنند.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000