رشد ۵۱ درصدی در پرداخت تسهیلات جعاله

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۷/۰۳/۱۲
حجم پرداخت تسهیلات جعاله مسکن طی یک سال ۹۶ به لحاظ ریالی نسبت به یک سال ۹۵ معادل ۵۱ درصد رشد کرد.
پایگاه خبری بانک مسکن

کارشناسان بازار مسکن معتقدند پرداخت این نوع تسهیلات از سوی بانک عامل مسکن که طی یک سال گذشته با استقبال متقاضیان مواجه شده، نقش مهمی در افزایش قدرت خرید متقاضیان مصرفی بازار داشته است.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، بررسی گزارش عملکرد یک سال 96 تسهیلات منعقد شده و اعطایی بانک مسکن نشان می­ دهد: طی 12 ماه سال گذشته، تسهیلات جعاله مسکن به لحاظ ریالی نسبت به 12 ماهه سال 95 معادل 51 درصد افزایش داشته است. بر اساس این گزارش، در بازه زمانی مذکور تعداد 103 هزار فقره تسهیلات جعاله (با سپرده و بدون سپرده) از سوی بانک عامل بخش مسکن به متقاضیان به ارزش کل یک هزار و 433 میلیارد و 665 میلیون تومان پرداخت شده است.

از مجموع 103 هزار فقره تسهیلات جعاله پرداخت شده طی یک سال گذشته، حدود یک هزار و 560 فقره به تسهیلات جعاله با سپرده و حدود 101 هزار و 580 فقره نیز به تسهیلات جعاله بدون سپرده مربوط می­شود. این گزارش نشان می دهد مجموع تسهیلات پرداخت شده در بخش تسهیلات به لحاظ تعداد معادل 6 درصد نسبت به سال 95 رشد داشته است.

به گزارش هیبنا، در حال حاضر سقف در نظر گرفته شده برای هر فقره تسهیلات جعاله از سوی بانک مسکن معادل 20 میلیون تومان است. این تسهیلات که به عنوان تسهیلات مکمل خرید نیز شناخته می­ شود دارای دو کاربرد اصلی برای متقاضیان دریافت آن است. کاربرد نخست این نوع تسهیلات، برای متقاضیانی است که ملک آنها نیاز به تعمیر و بازسازی دارند. این بخش از تسهیلات برای انجام اموری مانند احداث بنا (نصب اسکلت‌های فلزی یا بتونی) نصب و احداث تاسیسات (آب و برق، تلفن، گاز، گرمایش، سرمایش، رنگ و نقاشی، چاه و فاضلاب) و تمامی کارهای مربوط به تعمیر و نگهداری ساختمان پرداخت می‌شود. این نوع تسهیلات تا سقف 20‌ میلیون تومان، و بازپرداخت 5 ساله پرداخت خواهد شد. در حال حاضر آن دسته از مالکان آپارتمان ­های مسکونی با عمر بنای بالا که قصد تعمیر و بازسازی را دارند، با دریافت این تسهیلات می­­ توانند بخشی از هزینه­ های مذکور را از این طریق پوشش دهند. برای دریافت تسهیلات جعاله، آپارتمان مورد نظر باید دارای سند رسمی مالکیت بنام فرد متقاضی تسهیلات گیرنده باشد و قابلیت ترهین نزد بانک مسکن را نیز داشته باشد.

این تسهیلات در کاربرد دوم به عنوان تسهیلات مکمل خرید مسکن شناخته می­ شود. به این صورت که متقاضیانی که قصد خرید آپارتمان مسکونی را دارند می­ توانند در کنار اخذ تسهیلات خرید، تسهیلات جعاله را نیز برای افزایش قدرت خرید خود دریافت کنند.

در حال حاضر تسهیلات جعاله پرداختی از سوی بانک مسکن در یک نوبت پرداخت می­ شود. همچنین
مدت انجام تعهد یک ماه است و تسهیلات گیرنده یک ماه بعد از انعقاد قرار جعاله ملزم به پرداخت اولین قسط است.

برای برخورداری از تسهیلات جعاله بانک مسکن، متقاضیان می ­توانند 40 فقره اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن برای استفاده از تسهیلات جعاله 20 میلیون تومانی بدون نیاز به سپرده­ گذاری و دوره انتظار خریداری کنند. طی یک سال اخیر این تسهیلات که با استقبال خریداران مسکن مواجه شده است با نرخ سود 17.5 درصد پرداخت می ­شود.همچنین برای استفاده از این نوع تسهیلات، مبایعه نامه یا سند انتقالی که نشان دهنده تاریخ معامله ملک باشد، مورد نیاز است. به عبارت دیگر، وجود سند و گواهی پایان کار از الزامات اخذ تسهیلات جعاله است اما در عین حال الزامی مبنی بر وجود پروانه ساخت یا صورت مجلس تفکیکی وجود ندارد.

در ماه ­های اخیر تعداد کسانی که علاوه بر تسهیلات خرید مسکن، از تسهیلات جعاله برای افزایش قدرت خرید خود استفاده کرده ­اند، افزایش پیدا کرده است.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000