تشریح آئین‌نامه اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۷/۰۳/۱۲
چهل و سومین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با محوریت ارائه جزئیات آئین‌نامه اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری برگزار شد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، چهل و سومین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با حضور هوشنگ عشایری معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران، محمد شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و سایر اعضای ستاد با محوریت ارائه جزئیات آئین‌نامه اجرایی (ابزارهای مالی و حقوقی) برنامه ملی بازآفرینی برگزار شد.

عشایری در این نشست بیان کرد: طبق بند (الف) ماده ۵۹ قانون برنامه ششم توسعه، برنامه ملی بازآفرینی شهری برای نوسازی سالانه ۲۷۰ محله هدف توسط وزارت راه و شهرسازی و سایر دستگاه‌های درگیر مانند شهرداری‌ها و وزارت کشور تدوین و در ستادهای ملی بازآفرینی شهری پایدار بحث و بررسی شد.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری سی و نهمین جلسه ستاد ملی که با حضور رئیس جمهور تشکیل شد، بیان کرد: برنامه ملی بازآفرینی در این نشست تصویب و توسط رئیس جمهور به تمام دستگاه‌های عضو ستاد ابلاغ شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین تأکید کرد: در این جلسه پنج درخواست از سوی وزیر راه و شهرسازی از رئیس جمهور مطرح شده و مقرر شد این درخواست‌ها در کارگروه ویژه پیگیری تحقق طرح امید برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار پیگیری شود.

به گفته عشایری تصویب دستورالعمل حمایت از توسعه‌گران، کاهش سود تسهیلات مسکن یکم در بافت‌های فرسوده از ۸ به ۶ درصد، اجرای ماده (۶) قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، حذف هزینه‌های غیرساختمانی و سمت دهی منابع مالی دستگاه‌های عضو ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار به محدوده‌ها و محلات هدف برنامه از جمله این ۵ درخواست به شمار می‌روند.

وی در ادامه همچنین از تصویب‌ آییننامه ۲۱ بندی تحت عنوان آیین‌نامه اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار در جلسه هیأت‌وزیران خبر داد و گفت: متن نهایی تصویب‌نامه تنظیم شده شامل ۲۱ بند بوده و دارای سه بخش کلی است که طرح‌های بازآفرینی شهری پایدار در محدوده اراضی دارای مالکیت خصوصی، طرح‌های بازآفرینی شهری پایدار با استفاده از اراضی دولتی و سایر مشوق‌ها جهت تسهیل در فرآیند بازآفرینی شهری پایدار از جمله آن به شمار می‌روند.

عشایری همچنین در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تشریح ۲۱ بند مصوبه مذکور تأکید کرد: توسعه‌گرانی که در این راستا از انرژی پاک استفاده کرده و توجه زیادی به بحث اتلاف انرژی دارند از کاهش یک درصدی سود تسهیلات در این امر بهره‌مند خواهند شد.

ضرورت توجه به مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی واقع در محلات هدف در برنامه بازآفرینی شهری

شکرچی‌زاده همچنین در این جلسه با تأکید بر اهمیت مسئله کیفیت ساخت و ساز در بافت‌های ناکارامد شهری در زمان رویارویی با بلایای طبیعی، خاطرنشان کرد: بسیاری از بافت‌های ناکارآمد همواره در معرض خطرات طبیعی مانند سیل و یا زلزله هستند که باید در پروژه بازآفرینی مورد توجه ویژه قرار گیرند.

به گفته وی طبق تحقیقات انجام شده درکلان شهرها در زمان وقوع زلزله بیش از ۷۰ درصد خسارات مربوط به همین نقاط ناکارآمد شهری خواهد بود.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت ارزیابی پیوسته برنامه و جلوگیری از بروزتخلفات در امر ساخت و ساز در این برنامه در سطح کشور تأکید کرد.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000