بستن مالیات بر خانه‌های خالی مشکل بازار مسکن را حل نمی‌کند

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۷/۰۳/۱۷
مدیر مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان همدان گفت: بستن مالیات بر خانه‌های خالی، بر درآمد دولت اضافه می‌کند اما مشکلی از بازار مسکن حل نمی‌کند.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از ایسنا، مهدی رضایی با اشاره به اینکه مرکز آمار ایران هر ساله رصد تعداد خانه‌های خالی را انجام می‌دهد، اظهار کرد: تعداد خانه‌های خالی در همدان مشخص نیست و این اطلاعات در مرکز آمار ایران وجود دارد.

وی با بیان اینکه با بستن مالیات قیمت مسکن افزایش می‌یابد به طوری که این هزینه از جیب مردم و به ویژه مستأجران باید پرداخت شود، افزود: پول‌هایی که در بخش مسکن به صورت خانه خالی هزینه شده است، باید به چرخه تولید بیاید تا به اشتغال و تولید کمک کند.

رضایی با تأکید بر اینکه مسکن به عنوان کالایی با دوام و غیرمنقول سهم زیادی از بودجه خانوار را شامل می‌شود و نقش زیادی در اشتغال کشور به ویژه استان همدان دارد، عنوان کرد: نوسانات اخیر نرخ ارز اثرات بسیار مهمی در قیمت مسکن داشته به طوری که نوسانات این بخش از چرخه اقتصادی کشور متأثر شده و با رونق بخش مسکن می‌توان گفت چرخه اقتصادی سایر بخش‌ها نیز ایجاد می‌شود.

مدیر مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان همدان یادآور شد: بر اساس آخرین آمار که در سال ۹۵ توسط مرکز آمار ایران استخراج شده، کل پروانه‌های صادر شده در استان همدان ۱۶۹۳ فقره بوده که بیش از ۱۲۰۰ پروانه در شهر همدان صادر شده است.

وی با اشاره به اینکه ۹۰ درصد پروانه‌های صادر شده مسکونی بوده است، افزود: اکثر پروانه‌های صادره در سال ۹۵ به صورت اسکلت فلزی بوده که در حال حاضر سازندگان گرایش خوبی برای ساخت ساختمان با اسکلت بتنی پیدا کرده‌اند.

رضایی با بیان اینکه هزینه ساخت در هر سال به طور متوسط ۱۰ تا ۲۰ درصد در حال رشد است، اظهار کرد: در سال ۹۵ هزینه یک مترمربع ساختمان با مصالح متوسط حدود ۸ میلیون ریال بوده و در حال حاضر ۱۲ میلیون ریال را شامل می‌شود که از مبلغ فوق حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد مربوط به هزینه‌های خدمات ارائه شده از طرف شهرداری و سازمان نظام‌مهندسی و سایر ارگان‌ها بوده است.

وی اعلام کرد: در استان همدان ۲۹ هزار واحد مسکن مهر شروع به ساخت شده که اکثراً به مرحله بهره‌برداری رسیده و قرار است اواخر ۹۷ سال اختتام این طرح باشد.

رضایی افزود: ۲۸ هزار واحد مسکن مهر در استان به مرحله تکمیل و بهره‌برداری رسیده و پروژه‌های فاقد متقاضی در حد پیشرفت زیر ۳۰ درصد متوقف شده و ممکن است با طرح‌های آینده دولت اجرایی شود.

مدیر مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان همدان با اشاره به اینکه مسکن اجتماعی در دولت یازدهم کلید خورده است، یادآور شد: در طرح مسکن اجتماعی اشخاص حقیقی و حقوقی دارای زمین که تمایل به ساخت واحدهای مسکونی استیجاری داشته باشند، دولت کمک و تسهیلات پرداخت می‌کند.

گفتنی است؛ بنا به گزارش مرکز آمار ایران تعداد واحدهای مسکونی خالی طبق سرشماری نفوس و مسکن در سال‌های ۸۵، ۹۰ و ۹۵ در استان همدان به ترتیب ۱۰۸۲۲، ۳۷۳۶۵ و ۴۶۳۱۶ بوده است.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000