انتشار ۹۲ میلیارد تومان اوراق اجاره توسط تامین سرمایه بانک مسکن

شرکت تامین سرمایه بانک مسکن اولین اوراق تامین مالی شرکتی در سال جاری را به تازگی منتشر کرده و تمام این اوراق در زمان عرضه به فروش رفته است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن -هیبنا، شرکت تامین سرمایه بانک مسکن تنها مجموعه فعال در عرصه تامین سرمایه صنعت مسکن، شهرسازی و حمل و نقل به صورت تخصصی است که به عنوان یکی از شرکت‌های زیر مجموعه بانک مسکن فعالیت خود را از سال 94 آغاز کرده است.

این شرکت رسالت تخصصی خود را کمک به تامین مالی پروژه‌های حوزه مسکن و شهرسازی و نیز راه و حمل و نقل قرار داده و در مدت فعالیت خود علاوه بر استفاده از انواع ابزارهای بازار سرمایه برای این امر، نسبت به مدیریت صندوق‌های زمین و ساختمان نیز اقدام کرده و به این ترتیب توانسته بخشی از سرمایه‌های خرید را برای تامین مالی اجرای پروژه‌های ساختمانی مسکونی به کار بگیرد.

اولین تامین مالی شرکتی در سال جاری که اخیرا توسط تامین سرمایه بانک مسکن عملیاتی شد، انتشار اوراق اجاره شرکت مهندسی و ساختمانی صبا نفت است. ارزش کل این اوراق 92 میلیارد تومان بوده که با نرخ سود 15 درصد منتشر شده است. این نرخ سود با توجه به اینکه با نرخ سود سالانه سپرده‌های بانکی برابر است، آن‌قدر جاذبه دارد که به گفته کاوه دلسوز، مدیر تامین مالی و خدمات مشاوره شرکت تامین سرمایه بانک مسکن، پس از عرضه اوراق مذکور در بازار رسمی فرابورس، در مدت کوتاهی تمامی آنها به فروش رفت.

برابر اعلام شرکت تامین سرمایه بانک مسکن، اوراق مذکور به پشتوانه دارایی‌های بانی شامل دو قطعه زمین منتشر شده است.

بر اساس ساز و کار تامین مالی به واسطه انتشار اوراق اجاره، شرکت تامین سرمایه بانک مسکن به عنوان ناشر اوراق، به وکالت از خریداران اوراق مذکور در فرابورس، دو قطعه زمین را پس از پذیره‌نویسی و جمع‌آوری وجوه، از بانی یعنی شرکت صبا نفت خریداری کرده و آن را مجددا به بانی اجاره می‌دهد.

شرکت تامین سرمایه بانک مسکن به عنوان مشاور، متعهد پذیره نویس و بازارگردان اوراق مذکور، نقد شوندگی اوراق را تعهد کرده است. سود این اوراق نیز هر سه ماه یکبار به خریداران اوراق پرداخت خواهد شد.

برابر اعلام شرکت تامین سرمایه بانک مسکن، روش بازارگردانی اوراق، به قیمت حراج بوده و حداقل تعهدات معاملات روزانه اوراق توسط بازارگردان (تامین سرمایه بانک مسکن) به میزان 2.5 درصد از کل اوراق منتشر شده، معادل 23 هزار ورقه است.

شرکت مهندسی ساختمانی صبا نفت از شرکت‌های متعلق به صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت بوده و ضمانت بازپرداخت مبلغ اجاره و تملیک مورد اجاره در پایان عمر اوراق، بر عهده شرکت سرمایه گذاری اهداف است.

به گزارش هیبنا، شرکت کارگزاری خبرگان سهام متعلق به صندوق بازنشستگی نفت کارگزار عامل فروش اوراق بوده و شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار نیز عامل پرداخت اجاره‌بها در طول عمر اوراق اجاره هستند. همچنین موسسه حسابرسی آزمون پرداز ایران مشهود، از حسابرسان معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار نیز وظیفه حسابرسی این اوراق را برعهده دارد.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000