رئیس کانون سراسری انبوه سازان ایران اعلام کرد

درخواست افزایش سقف تسهیلات نوسازی مسکن

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۷/۰۳/۲۳
رئیس کانون سراسری انبوه سازان ایران در نامه ای به معاون اول رئیس جمهوری خواستار افزایش سقف تسهیلات مشارکت مدنی ساخت و ودیعه مسکن در محدوده بافت فرسوده شد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، مطابق با مصوبه هیات وزیران در دولت یازدهم، سقف تسهیلات مشارکت مدنی ساخت و ودیعه مسکن در اراضی مشمول طرح بازآفرینی شهری پایدار به ترتیب در کلان شهرها معادل 50 میلیون و 20 میلیون تومان، و همچنین در سایر شهرها40 میلیون و 15 میلیون تومان تعیین شد. با این حال رئیس کانون سراسری انبوه سازان ایران معتقد است که این میزان تسهیلات با توجه به افزایش هزینه­ های ساخت و ساز، با هدف حمایت از سمت عرضه در حوزه بافت فرسوده نیاز به افزایش دارد.

از این رو جمشید برزگر رئیس کانون سراسری انبوه سازان ایران به دلیل افزایش هزینه­ های ساخت و اجاره مسکن به ویژه در محدوده هسته قدیمی شهرها، نامه ای خطاب به اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ارسال و در این نامه خواستار افزایش سقف تسهیلات اختصاص یافته به بخش نوسازی و اجاره مسکن در بافت فرسوده شهرها شد.

وی در این نامه که دو روز پیش خطاب به معاون اول رئیس جمهوری ارسال کرده، با اشاره به گذشت چهار سال از مصوبه هیات دولت عنوان کرده است: اگرچه در قالب مصوبه هیات دولت یازدهم، سقف تسهیلات نوسازی و ودیعه مسکن در محدوده بافت فرسوده در کلانشهرها به 50 میلیون و 20 میلیون تومان و در سایر شهرها به ترتیب به 40 میلیون و 15 میلیون تومان افزایش پیدا کرده است اما طی چهار سال اخیر هزینه­ های مربوط به ساخت، ترهین و اجاره مسکن با رشد قابل توجهی مواجه بوده است.

برزگر در ادامه این نامه به ناهمخوانی تسهیلات در نظر گرفته شده و نیازمالی ساکنین فعلی و بخش عرضه اشاره کرد و افزود: در زمان حاضر این تسهیلات نه تنها نمی­تواند پاسخگوی نیاز ساکنین و تامین منابع مالی مناسب برای آنها باشد بلکه فعالان ساختمانی مایل به سرمایه­ گذاری در محدوده بافت فرسوده نیز امکان تامین مالی مناسب برای حضور در طرح بازآفرینی را از دست خواهند داد.

رئیس کانون سراسری انبوه سازان ایران با اشاره به مشکلات موجود برای تامین منابع مالی بخش عرضه و ساکنان فعلی بافت قدیمی شهرها، پیشنهاد داد که سقف تسهیلات نوسازی مسکن در محدوده بافت فرسوده برای کلان شهرها از 50 میلیون تومان کنونی به 80 میلیون تومان و در سایر شهرها از 40 میلیون تومان فعلی به 70 میلیون تومان افزایش پیدا کند.

وی در عین حال خواستار افزایش سقف تسهیلات ودیعه مسکن برای حمایت از ساکنان بافت فرسوده نیز شد و افزود: در این بخش نیز خواستار افزایش سقف تسهیلات ودیعه مسکن در این محدوده در کلان شهرها از 20 میلیون به 30 میلیون تومان و در سایر شهرها از 15 میلیون تومان به 20 میلیون تومان هستیم.

متن کامل نامه جمشید بزرگر رئیس کانون سراسری انبوه سازان ایران به شرح زیر است:

«جناب آقای جهانگیری

معاون اول محترم رئیس جمهور

با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات در ماه مبارک رمضان، هماهنگونه که مستحضرید هیات محترم وزیران در دولت یازدهم طی مصوبه مورخ 93.8.8 میزان سقف تسهیلات مشارکت مدنی ساخت و ودیعه مسکن در اراضی مشمول طرح بازآفرینی شهری پایدار به ترتیب در کلانشهرها پانصد میلیون ریال و دویست میلیون ریال و همچنین در سایر شهرها به ترتیب چهارصد میلیون و یک و صد پنجاه میلیون ریال تعیین شده است. لیکن با توجه به اینکه از تاریخ تصویب آن مصوبه 4 سال گذشته و در این مدت هزینه­های مربوط به ساخت، ترهیم و اجاره مسکن رشد قابل توجهی داشته و طبعا کمک هزینه­ های فوق ­الذکر در زمان حاضر جوابگوی نیازهای مالی ساکنین فعلی و متقاضیان فعالیت ساخت ورد بافت ­های فرسوده و ناکارآمد شهری نیست و لزوم توجه و اهتمام ویژه جهت تامین منابع مالی مناسب با هدف ترغیب ساکنین و سرمایه ­گذاران، خواهشمند است ترتیبی مقرر فرمائید که میزان سقف تسهیلات مشارکت مدنی ساخت و ودیعه مسکن برای اراضی در کلان شهرها به ترتیب تا هشتصد میلیون ریال و سیصد میلیون ریال و در سایر شهرها به ترتیب تا هفتصد میلیون ریال و دویست میلیون ریال افزایش یابد.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000