اجرای طرح بازآفرینی در محله راه‌آهن قزوین

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۷/۰۴/۰۳
با ارائه پازل‌های تشکیل دهنده TODبه وزیر راه و شهرسازی با دستور وی قرار شد همکاری های لازم در این خصوص به عمل آید.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، مسعود حق‌لطفی مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین، در خصوص طرح توسعه مبتنی بر حمل و نقل همگانی (TOD) در این استان به عنوان یکی از استان‌های پایلوت، اظهار داشت: پس از ابلاغ وزارت راه و شهرسازی و مقام عالی وزارت مبنی بر ارتباط دقیق و مستحکم بین حمل و نقل برون‌ و درون ‌شهری، در این راستا دو خطه کردن محور تهران – قزوین و قزوین – زنجان در دستور کار قرار گرفت و در همین راستا در سال ۹۷ محور تهران - قزوین افتتاح خواهد شد.
وی افزود: محور زنجان تقریبا پیشرفت فیزیکی 60 درصدی داشته و محور قزوین – رشت هم بیش از ۹۵ درصد رشد را شاهد بوده است که این موارد باعث شد توسعه ایستگاه راه‌آهن قزوین برای گسترش در دستور کار قرار گیرد. از سوی دیگر در محله راه‌آهن قزوین طرح بازآفرینی در دستور کار قرار دارد و پیش از آن هم شهرداری یک طرح جامع ترافیک شهر را ارائه داده بود که در آن زیرساخت‌های ریلی تراموا و BRT تعبیه شده است.

حق‌لطفی ادامه داد: این موارد پازل‌های تشکیل دهنده TOD بودند که پس از ارائه این مجموعه به شخص وزیر، وی هم دستور داد با توجه به ظرفیت‌های استانی در این موضوع همکاری لازم به عمل ‌آید. در حال تهیه طرح مطالعاتی TOD هستیم و امیدواریم تا پایان سال جاری این طرح را تهیه و در اواسط سال 98 شاهد آغاز اجرای این پروژه باشیم.

وی درباره ایستگاه راه‌آهن قزوین و برنامه‌های مدنظر برای توسعه آن، اظهار داشت: با توجه به افزایش ظرفیتی که در حوزه بار و مسافر رخ خواهد داد، در این زمینه بحث سالن‌های انتظار و امکانات هتلینگ وجود دارد که این موارد در اراضی اطراف ایستگاه طرح پیش‌بینی شده است. در این زمینه قرار است ترمینال منطقه جنوب غربی‌ قزوین توسط شهرداری احداث شود که این عوامل شرایط را برای گسترش راه‌آهن میسر خواهد کرد.

حق‌لطفی درباره امتیازات ویژه‌ای که در این طرح برای اراضی اطراف راه‌آهن بابت رونق ‌بخشیدن آن قائل شده‌اند، گفت: با توجه به اینکه هنوز در مرحله مطالعات قرار داریم به طور کامل نمی‌توان در این خصوص صحبت کرد اما به طور‌ ضمنی در این طرح که در همه کشورها وجود دارد، مناطق با تراکم بالا، بحث ارائه خدمات به محلات و تجاری شدن آن‌ها در نظر گرفته شده و مدنظر است.

وی افزود: البته این امتیازات برای سایر شغل‌های حمل و نقلی از جمله اتوبوسرانی و پایانه‌های مربوط به آن هم وجود دارد و هرآنچه که برای راه‌آهن در نظر گرفته شده برای BRT هم مطرح بوده و اتصال این دو هم در ترمینال غرب خواهد بود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین در پایان با اشاره به نقش TOD بر زندگی مردم منطقه و شهرسازی استان اظهار داشت: قطعا مهم‌ترین تاثیر آن رونق است که ما در چند محله از جمله راه‌آهن بحث بازآفرینی و اصلاح بافت آن را در دستور کار داریم. مساله‌ای که در نهایت همان‌طور که گفته شد منجر به رونق و تاثیر آن به طور مستقیم بر زندگی مردم قابل مشاهده خواهد بود.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000