درخواست انبوه سازان برای برداشت از صندوق توسعه ملی

نمایندگان بخش خصوصی حوزه ساخت و ساز پیشنهادهای خود برای رفع مشکلات تامین مالی سمت عرضه و تولید مسکن استاندارد اعلام کردند.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، در همایش تشریح سیاست­های اعتباری بخش مسکن که با حضور نمایندگان کانون سراسری انبوه سازان مسکن برگزار شد؛ نمایندگان بخش خصوصی مجموعه ­ای از درخواست ­ها و راهکارهای خود جهت رفع مشکلات مربوط به تامین مالی را به بانک مسکن ارایه کردند. جمشید برزگر رییس کانون سراسری انبوه سازان مسکن با بیان اینکه نیاز است در دوره کنونی که بخش مسکن پس از یک دوره رکود بیش از چهار سال با جهش قیمت مواجه شده است تغییرات عمده ­ای برای حمایت از تولید مسکن حرفه ­ای و استاندارد به عمل آید، اظهار کرد: در این راستا بخش خصوصی پنج پیشنهاد مشخص برای رفع چالش ­های موجود دارد. پیشنهاد نخست طولانی شدن دوره مشارکت انبوه سازان با بانک مسکن است. پیشنهاد دوم افزایش سقف تسهیلات ساخت قابل انتقال به خریداران است به گفته وی با توجه به افزایش هزینه های ساخت نیاز است برای توجیه اقتصادی ساخت و ساز در مناطق شهری به ویژه در مناطق بافت فرسوده شهر حمایت های جدیدی از سوی بخش سیاست گذار و نهاد تامین مالی از سمت عرضه صورت گیرد.

او ادامه داد: لینک خانه اولی ها و وام گیرندگان به انبوه سازان، افزایش جذاب سازی تسهیلات مسکن در سایر شهرها و همچنین برگزاری نشست های سه جانبه میان انبوه سازان، بانک مسکن و دولت برای حل مشکلات تولید و عرضه مسکن و ساختمان از دیگر پیشنهادها به بانک برای رفع مشکلات این بخش است.

رییس کانون سراسری انبوه سازان در پنل تخصصی نمایندگان انبوه سازان کشور همچنین گفت: علاوه بر این از بانک مسکن به عنوان بانک عامل بخش مسکن که طی دوره اخیر اقدامات موثری در حوزه افزایش توان و قدرت خرید بخش تقاضا داشته است، خواستار مساعدت برای تامین مالی واحدهای مسکن مهر باقی مانده و رفع مشکلات مالی پروژه های این حوزه هستیم. در عین حال یکی از مهم ترین اقداماتی که در این حوزه می تواند از سوی بانک برای رفع مشکلات تولید مسکن صورت گیرد چاره اندیشی در خصوص رفع چالش های مالی و حقوقی در محدوده بافت فرسوده است.

او با اشاره به طرح ملی بازآفرینی شهری که در اواخر سال گذشته با دستور رییس جمهوری آغاز شد، اظهار کرد: با توجه به آنچه یکی از سیاست های دولت برای ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا در بخش مسکن، تشویق انبوه سازان برای حضور در بافت فرسوده است بنابراین نیاز است تا مشکلاتی که بر سر راه نوسازی املاک موجود در این محدوده از شهرها وجود دارد و بخش عمده آنها به حوزه مسایل حقوقی، مالکیتی و تعارض باز می گردد تدبیر و مساعدت جدی صورت گیرد.

توجه ویژه به تولید حرفه ای در بخش مسکن

برزگر با بیان اینکه کانون سراسری انبوه سازان به عنوان بخش خصوصی فعال در حوزه ساخت و تولید مسکن وظیفه خود می داند که برای رفع مشکلات حوزه مسکن به کمک نهاد سیاست گذار بیاید، تصریح کرد: معتقد هستیم طی سال های اخیر بانک مسکن قدم های موثری به ویژه در حوزه تامین مالی خانه اولی ها برداشته است. در عین حال انتظار داریم بانک مسکن به عنوان نهاد موثر تامین مالی بخش مسکن، اقدامات و حمایت موثری از انبوه سازان حرفه ای و متعهد انجام دهد.

در عین حال ایرج رهبر، عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان تهران نیز در این نشست، با اشاره به این موضوع که بخش مسکن شهر تهران یک الگوی پیشران در کشور محسوب می شود، عنوان کرد: در دوره کنونی که بخش مسکن پس از یک دوره رکود طولانی با افزایش قیمت های نامتعارف مواجه شده است، نیاز است تا همدلی و همفکری بیشتری میان بخش خصوصی حرفه ای و بانک مسکن صورت گیرد. بانک مسکن می تواند از طرق مختلف همچون راه اندازی صندوق های مختلف زمین و ساختمان به تامین مالی بخش خصوصی حرفه ای برای تولید انبوه مسکن بپردازد.

در این نشست همچنین به موضوع افزایش هزینه های ساخت وساز در بخش مسکن با توجه به افزایش قیمت مصالح ساختمانی و بالا بودن نرخ سود تسهیلات پرداخت شده به سمت عرضه اشاره شد. در این راستا از بانک مسکن به عنوان تنها بانک عامل بخش مسکن خواسته شد تخصص و حرفه ای بودن به عنوان یک امتیاز اصلی در پرداخت تسهیلات در نظر گرفته شود.

به گفته نماینده انبوه سازان حاضر در این نشست، یکی از دلایل مهم افزایش قیمت 29.5 درصدی مسکن در ماه ­های گذشته، ورود سرمایه های سردرگم ازسایر بازارها به بخش معاملات مسکن بوده است.

پیشنهاد برای باز شدن دروازه تسهیلات ساخت

در این نشست همچنین فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه سازان ایران، با اشاره به بحران جهش قیمت مسکن در سال جاری، اظهار کرد: بخشی از این افزایش قیمت به سیاستهای تدوین شدن در بخش مسکن باز می گردد. بانک مسکن طی پنج سال گذشته برنامه ریزی های مهمی برای تقویت بخش تقاضا داشت تا از این طریق بتواند امکان ورود بخش تقاضای مصرفی به بازار مسکن را فراهم کند با این حال به نظر می رسد مسیرهای اتخاذ شده برای ورود به بازار مسکن اندکی سخت بوده است. به ویژه آنکه در سال گذشته دروازه تسهیلات ساخت چندان مطلوب نبود از این رو انتظار داریم برای سال جاری نسبت به سقف تسهیلات ساخت مسکن تجدید نظر شود.

او با اشاره به پرداخت سودهای بالای تسهیلات دریافت شده از سوی بخش خصوصی، تاکید کرد: در حال حاضر نیز با توجه به افزایش قیمت زمین، افزایش دستمزدها و افزایش قیمت مصالح هزینه تولید مسکن حدود 60 تا 70 درصد افزایش پیدا کرده است و از آنجا که بخش تولید هیچ راهی جز اخذ تسهیلات از بانک مسکن برای تامین منابع مالی ندارد تمهیدات ویژه ای برای باز شدن دروازه تسهیلات ساخت در نظر بگیرد که در این زمینه یک پیشنهاد مشخص ما پرداخت تسهیلات از محل منابع صندوق توسعه ملی است.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000