مشکل عرضه در پرتقاضاترین گروه متراژی مسکن

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۷/۰۴/۱۰
بیشترین معاملات آپارتمان مسکونی در ماه گذشته، در گروه واحدهای ۶۰ تا ۸۰ مترمربعی انجام شده است، کمترین عرضه آپارتمان‌های نوساز و تازه‌ساز در این گروه متراژی صورت می‌گیرد و کمبود فایل در این دامنه متراژ، در بازار مسکن مشهود است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از «دنیای اقتصاد»، پرتقاضاترین گروه متراژی مسکن در زمان حضور تقاضای مصرفی به ویژه خانه اولی‌ها در بازار، دامنه ۶۰ تا ۸۰ مترمربع است. بر اساس تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی، در ماه گذشته سهم این آپارتمان‌ها از کل معاملات مسکن حدود ۲/ ۲۷ درصد بود که در این میان واحدهای ۶۰ تا ۷۰ مترمربعی با سهم ۱۵ درصدی از معاملات، از تمام گروه‌های متراژی دیگر پیشی گرفتند. این در حالی است که کمتر از ۵ درصد از کل آپارتمان‌های تکمیل و عرضه شده به بازار مسکن تهران در سال گذشته، در این گروه متراژی قرار داشته و این سهم ناچیز اصلا تناسبی با میزان تقاضا ندارد.

این وضعیت موجب شده سهم واحدهای نوساز تا ۵ سال ساخت از معاملات مسکن طی یک روند مستمر از ابتدای سال گذشته تا کنون رو به کاهش بگذارد، طوری که در خرداد ماه نیز تنها ۴۳ درصد از آپارتمان‌های فروخته شده در تهران، در این گروه سنی قرار داشتند. به بیان دیگر با توجه به اینکه واحدهای نوساز تکمیل شده در گروه متراژی پرتقاضا اندک است، بیشتر متقاضیان مسکن ناگزیر می‌شوند به خرید واحدهای میانسال و کهنسال با سن بنای ۶ تا ۲۰ سال روی بیاورند.

مشکل عرضه در واحدهای کوچک و میان‌متراژ پرتقاضا کاملا جدی است و به نظر می‌رسد هنوز هم تعداد این واحدها در مقایسه با عمده فایل‌های موجود در بازار مسکن اندک است. واسطه‌های ملکی ضمن تایید کمبود ساخت و ساز در این گروه متراژی طی چند سال گذشته که اکنون عواقب آن در بازار مشهود است، به این موضوع هم اشاره می‌کنند که در هفته‌های اخیر فایل‌های ۶۰ تا ۸۰ متری تازه‌ساز موجود نیز با قیمت‌های گزاف و بیش از قیمت قطعی آخرین معاملات عرضه شده‌اند و در نتیجه مدت بیشتری در صف انتظار معامله باقی می‌مانند.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000