پیشرفت پروژه ساختمانی زمین و ساختمان شمال غرب به مرز ۶۰ درصد رسید

پیشرفت فیزیکی پروژه صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان شمال غرب که به روش تامین مالی از محل بازار سرمایه اجرا شد به مرز 60 درصد نزدیک شد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن - هیبنا، صندوق های سرمایه گذاری زمین و ساختمان طی چند سال گذشته با هدف تامین مالی پروژه از محل بازار سرمایه در دستور کار قرار گرفت. نظارت بر اجرای پروژه از طریق ناظر و ابزارهای بازار سرمایه از مهمترین ویژگی های اجرای این پروژه های محسوب می شوند.

با توجه به کمبود منابع مالی دولت ها، استفاده از سرمایه های مردمی و هدایت نقدینگی سرمایه گذاران بازار سرمایه به اجرای پروژه های ساختمانی در قالب صندوق های سرمایه گذاری علاوه بر ایجاد منفعت برای سرمایه گذار می تواند به رونق ساخت و ساز نیز کمک کند.

در همین راستا، صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان مسکن شمال غرب، همچون ماهیت فعالیت سایر صندوق های زمین و ساختمان به منظور تامین مالی پروژه مسکونی نرگس رشدیه تبریز تاسیس شده و در سال 94 با دریافت مجوز فعالیت از سازمان بورس و اوراق بهادار، فعالیت خود را آغاز کرد.

این پروژه 96 واحدی، در زمینی به مسا حت 3050 متر مربع با زیر بنای کل حدود 30 هزار متر مربع توسط شرکت سرمایه‌گذاری مسکن شمال غرب به عنوان مدیر ساخت، در حال احداث است.

در حال حاضر و بر اساس آخرین گزارشات به دست آمده از عملیات اجرای پروژه نرگس رشدیه تبریز، درصد پیشرفت پروژه تا دوره منتهی به اردیبهشت امسال در بخش سفت کاری و نازک کاری به بالغ بر 59 درصد رسیده است.

این در حالی است که پیشرفت فیزیکی پروژه در دوره منتهی به فروردین ماه امسال معادل 55 درصد بود که نشان می دهد در طول یک ماه میزان پیشرفت فیزیکی 4 درصد رشد داشته است. ضمن اینکه تکنولوژی ساخت پروژه نرگس رشدیه به صورت بتنی است و شرکت سرمایه گذاری مسکن شمالغرب به عنوان مدیر ساخت پروژه در حال حاضر اجرای 3 پروژه مشابه دیگر با تکنولوژی ساخت مشابه را در کنار پروژه نرگس رشدیه در دست ساخت دارد.

بر اساس برآوردهای انجام شده، جریانات نقدی خروجی پروژه متشکل از هزینه های تحمیل شده جهت تحصیل زمین، ساخت و اجرای پروژه است که بر اساس برآورد بهای تمام شده پروژه هزینه پروانه 32 هزار و 249 میلیون ریال، هزینه‌های اجرایی 234 هزار و 540 میلیون ریال و در مجموع کل هزینه‌ها 341 هزار و 514 میلیون ریال پیش بینی شده است.

هدف فعالیت صندوق‌های سرمایه گذاری زمین و ساختمان، جمع آوری وجوه از متقاضیان سرمایه گذاری در صندوق، ساخت پروژه ساختمانی از محل وجوه یاد شده، فروش واحدهای ساختمانی پروژه یاد شده و در نهایت تقسیم عواید ناشی از این فعالیت بین سرمایه گذاران صندوق است.

با توجه به اینکه یکی از مشکلات اجرای پروژه‌های ساختمانی، موضوع تامین مالی است و تخصیص اعتبارات از محل منابع بودجه‌های دولتی به دلیل محدودیت منابع وجود ندارد، بنابراین جمع آوری وجوه مردمی و در عین حال دخیل کردن سرمایه‌های خرد مردمی به عنوان سرمایه گذاران در سود و زیان پروژه از مهمترین اهداف تاسیس این صندوق‌ها هستند اما همان طور که در گزارش امکان‌ سنجی صندوق زمین و ساختمان مسکن شمال غرب عنوان شده، تمهیدات لازم به عمل آمده تا سرمایه گذاری در صندوق سودآور باشد.

در صندوق‌های سرمایه گذاری زمین و ساختمان مطابق دستورالعمل‌ها و برنامه ریزی‌های صورت گرفته منابع مورد نیاز در ابتدای پروژه و منابع مازاد در زمان اتمام ساخت و فروش کل واحدها بین دارندگان واحدهای سرمایه گذاری تقسیم می شود.

گروه سرمایه‌گذاری مسکن به عنوان مدیر صندوق، شرکت کارگزای بانک ملی ایران به عنوان متولی، شرکت تامین سرمایه آباد مسکن به عنوان بازار گردان، ناظر و متعهد پذیره نویس و موسسه حسابرسی فریوران به عنوان حسابرس، دیگر ارکان صندوق هستند.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000