هیبنا از عملکرد بانک مسکن در فصل بهار گزارش می دهد

رشد ۸۲ درصدی تسهیلات پرداختی به بخش مسکن

عملکرد بانک مسکن در سه ماه اول سال جاری از رشد ۸۲.۲ درصدی پرداخت انواع تسهیلات مسکن به متقاضیان خبر می دهد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، طی سه ماهه اول سال جاری (فصل بهار) در مجموع 85 هزار و 140 فقره انواع تسهیلات توسط بانک مسکن به متقاضیان پرداخت شده است که این میزان در سه ماه اول سال گذشته (مدت مشابه سال قبل) برابر با 46 هزار و 718 فقره انواع تسهیلات بوده است که این موضوع نشان دهنده رشد 82.2 درصدی تعداد تسهیلات پرداختی به متقاضیان است.

این تسهیلات شامل انواع تسهیلات مشارکت مدنی منعقد شده، قرض الحسنه ازدواج، ودیعه و تکمیل مسکن، سایر تسهیلات قرض الحسنه، جعاله، فروش اقساطی-خرید بخش مسکن و ساختمان، فروش اقساطی-خرید در سایر بخش ها (صنعت، خدمات، بازرگانی و ...)، اجاره به شرط تملیک، مرابحه، خرید دین و سایر تسهیلات پرداخت شده (به استثنای فروش اقساطی-سهم الشرکه) بوده است.

در سه ماهه اول سال 96 مجموعا 5266 فقره انواع تسهیلات مشارکت مدنی از سوی شعب بانک مسکن در سراسر کشور به فعالان ساختمانی برای ساخت مسکن پرداخت شد که این میزان در مدت مشابه سال جاری (بهار امسال) به 7 هزار و 258 فقره افزایش یافت؛ به این معنا که در سه ماهه اول سال جاری پرداخت انواع تسهیلات مشارکت مدنی به سازندگان به لحاظ تعداد 37.9 درصد رشد داشته است.

همچنین در سه ماهه اول سال 96، معادل 24 هزار و 586 فقره تسهیلات خرید مسکن در قالب تسهیلات فروش اقساطی-خرید بخش مسکن و ساختمان به متقاضیان خرید واحدهای مسکونی با استفاده از تسهیلات بانکی پرداخت شده است که این میزان در بهار امسال با 57.6 درصد افزایش به 38 هزار و 759 فقره تسهیلات رسیده است. متقاضیان خرید مسکن هم اکنون به انواع مختلفی از تسهیلات بانک مسکن متناسب با شرایط و اولویت های پرداخت تسهیلات خرید مسکن به گروه ها و اقشار متقاضی دسترسی دارند؛ هم اکنون متقاضیان خانه اولی می توانند از طریق سپرده گذاری به مدت یک سال در حساب پس انداز مسکن یکم اقدام به دریافت تسهیلات با نرخ سود تک رقمی از محل صندوق پس انداز مسکن یکم تا سقف 160 میلیون در شهر تهران کنند؛ نرخ سود این تسهیلات هم اکنون برای خرید مسکن در مناطق معمولی شهرها 8 درصد است. در حال حاضر متقاضیان خرید مسکن همچنین به تسهیلات خرید آپارتمان های مسکونی بدون نیاز به سپرده گذاری از محل اوراق گواهی حق تقدم دریافت تسهیلات بانک مسکن نیز دسترسی دارند و در صورتی که خانه اولی نباشند و یا تمایل به دریافت سریع تسهیلات برای خرید مسکن داشته باشند می توانند از این طریق اقدام به دریافت تسهیلات کنند.همچنین هم اکنون بانک مسکن در قالب سایر صندوق های پس انداز همچون صندوق پس انداز مسکن و صندوق پس انداز مسکن جوانان و ... نیز اقدام به پرداخت تسهیلات خرید مسکن به متقاضیان واجد شرایط در سقف ها و شرایط متفاوت می کند.
عملکرد سه ماه اول بانک مسکن در حوزه پرداخت تسهیلات به متقاضیان همچنین نشان می دهد در بهار امسال، مجموعا 25 هزار و 867 فقره تسهیلات جعاله (تسهیلات تعمیرات واحدهای مسکونی که در زمان پرداخت تسهیلات خرید آپارتمان در صورت درخواست متقاضی و از طریق خرید اوراق گواهی حق تقدم دریافت تسهیلات پرداخت می شود)، نیز پرداخت شده است؛ این میزان در مدت مشابه سال گذشته برابر با 12 هزار و 918 فقره بوده است؛ آمارها نشان می دهد تعداد تسهیلات جعاله پرداخت شده به متقاضیان در بهار امسال در مقایسه با بهار سال گذشته 100.2 درصد رشد داشته است. هم اکنون تسهیلات جعاله مسکن با سقف 20 میلیون تومان به متقاضیان پرداخت می شود.
همچنین بهار امسال مجموعا 4248 فقره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج، ودیعه و تکمیل مسکن به متقاضیان پرداخت شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 80.2 درصد افزایش یافته است. بهار سال گذشته 2358 فقره تسهیلات در این حوزه پرداخت شده بود. بهار 96 همچنین 227 فقره تسهیلات قرض الحسنه در سایر بخش ها از سوی بانک مسکن پرداخت شد که این میزان با بیش از 1700 درصد رشد به 5117 فقره افزایش یافته است. همچنین تعداد تسهیلات پرداختی مرابحه و سایر تسهیلات در بهار امسال در مقایسه با بهار سال گذشته، به ترتیب معادل 86.6 درصد و 173.1 درصد افزایش داشته است.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000