اعطای ۱۸ هزار و ۵۳۷ فقره تسهیلات نوسازی در چهار محال و بختیاری

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۷/۰۴/۳۰
طبق گزارش منتشر شده از سوی شرکت عمران بازآفرینی شهری ایران، چهار محال و بختیاری در مجموع دارای ۱۶۷۴ هکتار بافت ناکارآمد شهری است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از روابط عمومی «شرکت بازآفرینی شهری ایران»، ۱۶۷۴ هکتار از مساحت این استان را در مجموع بافت ناکارآمد (شامل بافت ناکارآمد میانی یا فرسوده، تاریخی یا سکونتگاه غیررسمی) تشکیل می دهد که این رقم حدود ۱۹ درصد از کل مساحت استان است.

بر اساس تعاریف، بافت ناکارآمد شهری شامل سه بخش بافت ناکارآمد میانی یا فرسوده، بافت تاریخی و سکونت گاه­‌های غیررسمی است. در استان چهار محال و بختیاری ۱۱۶۵ هکتار بافت میانی، ۱۳۵ هکتار بافت تاریخی و ۳۸۳ هکتار سکونت گاه غیررسمی وجود دارد که به ترتیب ۱۳.۴، ۱.۵ و ۴.۴ درصد از مساحت استان را شامل می­شوند.

به طور معمول بیش­ترین بافت ناکارآمد شهری در مراکز استان­‌های کشور قرار دارد. شهرکرد نیز از این قاعده مستثنی نیست و با ۶۷۶ هکتار بافت ناکارآمد (۱۴ درصد از کل مساحت شهر) به لحاظ وسعت، بیش­ترین بافت فرسوده را در خود جای داده است.

بر اساس آمار منتشر شده توسط «شرکت بازآفرینی شهری ایران»، در بین شهرهای استان چهار محال و بختیاری، شهر کیان با ۳۱ درصد بیش­ترین سهم بافت ناکارآمد را در سطح استان به خود اختصاص داده است. پس از آن، جونقان، بلداجی و هفشجان به ترتیب با ۲۴، ۲۰ و ۱۹ درصد در مکان­های بعدی قرار دارند.

در راستای اجرای مصوبه شماره ۹۰۴۵۳/ ت۵۱۱۶۶هـ مورخ 1393/8/8 هیات محترم وزیران، از ۳۰۰ هزار واحد سهمیه کل کشور طی سال­‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۶، معادل ۱۸ هزار و ۵۳۷ فقره تسهیلات از محل اعتبار از محل بانک­‌های عامل به منظور نوسازی و بهسازی محلات هدف بازآفرینی شهری، به استان چهار محال و بختیاری اختصاص یافته است.

از این رقم طی دوره مذکور، ۲۰۲۵ فقره سهمیه تخصیص داده شده که در نهایت ۸۱۲ فقره به معرفی به بانک عامل منجر شده و ۳۰۵ فقره به مرحله انعقاد قرارداد رسیده است.

بر اساس اهداف کمی برنامه ششم توسعه، تا سال ۱۴۰۰ (سال پایانی برنامه) در این استان باید ۴۲۹ هکتار از بافت ناکارآمد در ۹ محله مورد بازآفرینی شهری قرار گیرد.

به گزارش دفتر طرح، برنامه و بودجه شرکت بازآفرینی شهری ایران، این اقدامات در شش بخش کلی از سال ۱۳۹۶ تا سال ۱۴۰۰ مورد هدف­ گذاری قرار گرفته ­اند.

بر این اساس، قرار است تا سال ۱۴۰۰، بازآفرینی شهری در توسعه امکانات و خدمات روبنایی در مقیاس شهری و محله ­ای با ۴۰۶ هزار متر مربع و ارتقای زیرساخت­های شهری و محله­‌ای با دو میلیون و ۳۹۳ هزار متر طول شبکه انجام شود. همچنین بهسازی و ارتقای فضاهای شهری و محله­ ای و توسعه قلمروی عمومی با ۸۲۶ هزار متر مربع تا سال پایانی برنامه هدف ­گذاری شده است.

در بخش خدمات اجتماعی، ارتقای توانمندی­ های اقتصادی، ظرفیت­ سازی اجتماعی و نهادی با ۴۲۱ فعالیت در دست اقدام است. همچنین تهیه طرح­‌ها و برنامه های بازآفرینی در مقیاس شهری و محله‌­ای در ۱۲۹ هکتار و بهسازی، مقاوم سازی و نوسازی مسکن در ۹۰۴۸ واحد مسکونی اقدام خواهد شد.

با هدف بازآفرینی شهری در استان چهار محال و بختیاری سه پروژه در سطح استان در مرحله مطالعه و معماری قرار دارد. دو پروژه برنامه توانمندسازی و ساماندهی سکونت گاه­‌های غیررسمی و طرح مسکن دولتی در شهرکرد تعریف شده ­اند که طرح مسکن دولتی در مرحله معماری قرار دارد. همچنین طرح برنامه توانمندسازی و ساماندهی سکونت گاه­‌های غیررسمی در محله تیربرزه­ای هفشجان نیز در دست مطالعه است.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000