در بهار ۹۷ توسط بانک مسکن صورت گرفت

پرداخت ۳ هزار و ۸۴۵ میلیارد تومان تسهیلات به بخش مسکن و ساختمان

بانک مسکن در سه ماه نخست سال جاری رقمی بالغ بر 3 هزار و 845 میلیارد تومان تسهیلات به بخش مسکن و ساختمان در سراسر کشور پرداخت کرد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، بررسی جزئیات گزارش عملکرد بانک عامل بخش مسکن طی سه ماه نخست سال جاری حاکی از آن است: بانک مسکن از ابتدای سال 97 تا پایان خردادماه، مجموعا 97 هزار و 723 فقره تسهیلات صرفاً در بخش مسکن وساختمان به متقاضیان این تسهیلات در سراسر کشور پرداخت کرده که مجموع ارزش آن معادل 3 هزار و 845 میلیارد و 650 میلیون و 800 هزار تومان بوده است.

این میزان تسهیلات،‌ بخش اصلی از کل تسهیلات پرداختی توسط بانک مسکن طی سه ماه اول امسال بوده است. در بهار سال جاری، بانک مسکن 85 هزار و 140 فقره انواع تسهیلات به ارزش 3 هزار میلیارد تومان به بخش­های مختلف اقتصاد کشور پرداخت کرد.

این گزارش نشان می دهد بیشترین میزان تسهیلات پرداختی در حوزه مسکن و ساختمان به استان تهران تعلق داشته است. به این صورت که طی سه ماه نخست امسال، تسهیلات پرداختی در شعب مختلف استان تهران به تعداد 19 هزار و 388 فقره رسیده است. ارزش ریالی این تسهیلات معادل 878 میلیارد و 743 میلیون و 500 هزار تومان بوده است.

در این میان در استان تهران نیز بیشترین تسهیلات پرداختی به منطقه غرب با تعداد 8 هزار و 564 فقره مربوط می شود.

گزارش عملکرد سه ماه نخست سال جاری بانک مسکن نشان می دهد: پس از استان تهران، بیشترین تسهیلات پرداخت شده از سوی این بانک در استان کرمانشاه صورت گرفته است. براساس این گزارش، طی سه ماه فروردین، اردیبهشت و خرداد، در استان کرمانشاه معادل 10 هزار و 709 فقره تسهیلات مسکن و ساختمان به ارزش 210 میلیارد و 587 میلیون و 500 هزار تومان اعطا شده است. عمده تسهیلات پرداختی در این استان، برای بازسازی ساختمان­ های تخریب شده در اثر زلزله سال گذشته، صرف شده است.

در عین حال پس از استان کرمانشاه رتبه های بعدی بیشترین میزان تسهیلات پرداخت شده به ترتیب متعلق به استان های البرز، خوزستان و خراسان رضوی بوده است.

بر این اساس، در سه ماه ابتدایی سال 97، در استان البرز معادل 3 هزار و 866 فقره، در استان خوزستان معادل 3 هزار و 481 فقره و در استان خراسان رضوی معادل 3 هزار و 343 فقره تسهیلات در بخش مسکن و ساختمان به متقاضیان ارائه شده است.

این گزارش نشان می دهد: رقم تسهیلات اعطایی در استان البرز معادل 142 میلیارد و 128 میلیون و 400 تومان، در استان خوزستان معادل 141 میلیارد و 946 میلیون و 900 هزار تومان و در استان خراسان رضوی معادل 155 میلیارد و 692 میلیون و 200 هزار تومان بوده است.

در این میان، استان های مازندران، آذربایجان شرقی، اصفهان، گیلان و فارس نیز در رتبه های بعدی تسهیلات دهی قرار گرفته اند.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، بانک عامل بخش مسکن از ابتدای سال جاری همزمان با تحریک موثر بخش تقاضا از طریق پرداخت تسهیلات ارزان قیمت دارای نرخ سود تک رقمی تحت عنوان تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم، تلاش کرده است در قالب تدوین سیاست های اعتباری برای سال جاری، به تحریک موثر سمت عرضه نیز اقدام کند. در این راستا نیز تلاش کرده است تا پرداخت تسهیلات بدون سپرده ساخت و عرضه مسکن را به طوری جدی و متفاوت از سال های گذشته در دستور کار قرار دهد.

طی سال های اخیر با توجه به کاهش توان خرید متقاضیان برای ورود به بازار مسکن، از دیدگاه کارشناسان و تحلیلگران حوزه مسکن و ساختمان، اقدام بانک مسکن برای تسهیلات دهی به متقاضیان خانه اولی از مسیر صندوق پس انداز مسکن یکم نقش موثری در مسیر خانه دار شدن تعداد زیادی از متقاضیان داشته است. در حال حاضر بالاترین سقف تسهیلات پرداخت شده در حوزه مسکن از طریق این بانک و از کانال صندوق پس انداز مسکن یکم پرداخت می شود. سقف تسهیلات خرید مسکن برای خانه اولی ها در شهر تهران معادل 160 میلیون تومان با نرخ سود تک رقمی (6 درصد در بافت فرسوده و 8 درصد در سایر مناطق شهری) است.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000