تدابیر جدید دولت در بازار اجاره مسکن

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۷/۰۵/۰۲
معاون وزیر اقتصاد با اشاره به اثرات منفی تکانه های ارزی و تحریم ها بر نرخ تورم، از تدابیر دولت برای حمایت از اقشار آسیب پذیر و برنامه ریزی جهت ساماندهی بازار اجاره مسکن خبر داد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از ایبنا، حسین میرشجاعیان، در خصوص طرح برخی پیش بینی ها پیرامون بازگشت نرخ دو رقمی تورم به اقتصاد ایران در پی افزایش نرخ ارز، تهدیدات دوباره تحریمی آمریکا و همچنین کاهش نرخ سود بانکی که از سال گذشته اتفاق افتاده است، گفت‌: هر تکانه اقتصادی آثار خود را خواهد داشت و به نظر می رسد تحریم ها اثراتی را به جا می گذارد.

معاون اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی، اظهارداشت: دولت ها در مقابل اینگونه موارد استراتژی هایی را برنامه ریزی می کنند و دولت دوازدهم نیز در این خصوص بدون برنامه نخواهد بود. برای مقابله با اینگونه تکانه ها برخی موارد توسط دولت ها دنبال می شود که یکی از این موارد حمایت از اقشار آسیب پذیر است.

میرشجاعیان ادامه داد: اینکه بتوانیم امنیت غذایی را برای اقشار مختلف تامین کنیم از برنامه های دولت است که خود این اقدام می تواند به کاهش نرخ تورم کمک کند. به بیان دیگر، این موارد می تواند بخشی از تورم را مهار کند؛ در عین حال تورم بر کالاهای لوکس چیز بدی نیست و کسی که می خواهد از کالای لوکس استفاده کند باید هزینه آن را نیز بپردازد.

این مقام مسئول در وزارت اقتصاد تاکید کرد: دولت برای ساماندهی و کنترل در بخش اجاره مسکن برنامه هایی دارد و بزودی وزارت راه و شهرسازی برنامه هایی را در این باره اعلام خواهد کرد. در عین حال، دولت نیز برنامه هایی را برای حمایت از اقشار آسیب پذیر دنبال خواهد کرد.

یکی از مهم ترین برنامه های دولت در سال های اخیر جلوگیری از رشد یک باره قیمت ها و مهار نرخ تورم بوده تا جایی که توانسته این نرخ را از بالای ۴۰ درصد به زیر ۱۰ درصد برساند. با این حال، برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند چون دولت در کنار برنامه های مهار نرخ تورم، سناریویی نیز برای جلوگیری از بروز رکود اقتصادی نداشته، حالا بسیاری از بازارها در کسادی و رکود به سر می برند و فعالان اقتصادی از این نظر در تنگنا و گرفتاری قرار دارند.

افزایش یک باره نرخ ارز، نگرانی مردم از آینده، افت ارزش ریال، ‌ ناتوانی خانواده ها در پس انداز، پایین ماندن دستمزدها، تهدیدهای تحریمی غرب و ... در سال های اخیر بخش مهمی از دغدغه های اقتصادی کشور را شکل داده است. تهدیدات آمریکا و برخی هم پیمانان این کشور، در کنار اتخاذ برخی تصمیمات اشتباه مدیریتی داخلی باعث شده تا بسیاری از اقشار جامعه دچار چالش های معیشتی باشند.

از آن سو کارشناسان می گویند چند سال رکود در بازار مسکن و افت چشمگیر فعالیت های ساختمانی نه تنها باعث باقی ماندن اقتصاد در شرایط رکودی شده، از آنسو باعث دامن زدن به بیکاری شاغلان و وابستگان بخش مسکن هم شده است. دولت در سال های اخیر تلاش های فراوانی را برای ایجاد تحرک و خروج بخش مسکن از رکود انجام داده، ‌ اما تا کنون موفق به ساماندهی آن نشده است.

حال معاون وزیر اقتصاد می گوید دولت از طریق وزارت راه و شهرسازی برنامه هایی را برای ساماندهی بازار اجاره بهای مسکن در دست دارد که رویکرد آن نیز حمایت از اقشار ضعیف و آسیب پذیر جامعه خواهد بود.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000