هیبنا از افت معاملات و خیز قیمت مسکن در تهران گزارش می دهد

هشدار آماری به سفته بازان ملکی

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۷/۰۵/۰۶
بازار مسکن در تیر ماه 97 با افت معاملات خرید آپارتمان و رشد چندین باره قیمت ها روبرو شد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، خرید و فروش واحد مسکونی در تهران طی ماه گذشته 9 درصد در مقایسه با خرداد سال جاری کاهش پیدا کرد. ابعاد بازار معاملات در تیر امسال، 7 درصد نیز نسبت به تیر ماه سال گذشته کوچک شده است.

این کاهش معاملاتی در اولین ماه از تابستان آن هم در شرایطی که بازار مسکن از پیش رونق سال گذشته وارد فاز رونق شده است، یک هشدار آماری در خود دارد و نشان می­ دهد: میزان پذیرش قیمت­ های جهش یافته در بازار مسکن از سوی خریداران رو به کاهش است و متقاضیان به دلیل قبول نکردن قیمت پیشنهادی فروشنده­ ها باعث افت معاملات شده ­اند.

کارشناسان اقتصاد مسکن معتقدند: از آنجا که قیمت مسکن در بازه زمانی اندک با بیشترین افزایش مواجه شده است، ادامه این شیب رشد باعث شکل­ گیری زودرس رکود در بازار معاملات خواهد شد که نتیجه این وضعیت بازی باخت-باخت برای خریداران و فروشنده­ ها می ­تواند باشد.

متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی از ابتدای سال جاری تا کنون بیش از یک میلیون و 200 هزار تومان افزایش پیدا کرده است. با توجه به اینکه قدرت خرید مسکن در این فاصله زمانی نه تنها افزایش نیافته که تحت تاثیر تورم عمومی، کاهش نیز پیدا کرده، در نتیجه افت معاملات خرید مسکن از این منظر قابل تحلیل است.

بر اساس این گزارش، میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران در ماه گذشته به 6 میلیون و 972 هزار تومان رسید. این سطح قیمتی نسبت به تیر سال گذشته 54 درصد جهش کرده است که این جهش ناشی از رشد ماهانه 7 درصدی قیمت در تیر و رشد ماهانه بیش از 5 درصدی در ماه ­های گذشته بوده است.

تغییرات ماهانه قیمت مسکن از اواخر پاییز سال گذشته، شیب قابل توجهی پیدا کرد و تا کنون، ادامه داشته است.

ماه گذشته در تهران 13 هزار و 514 واحد مسکونی در تهران فروخته شد در حالی که تیرماه پارسال، در همین بازار (معاملات مسکن شهر تهران)، بیش از 14 هزار و 500 واحد مسکونی فروخته شد.

متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در گرانترین منطقه تهران یعنی منطقه یک حدود 5 برابر متوسط قیمت در ارزانترین منطقه (منطقه 18) است. در منطقه یک، میانگین قیمت فروش هر مترمربع واحد مسکونی در تیرماه به 15 میلیون تومان رسید.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، از ابتدای سال جاری تا پایان تیر ماه، 52 هزار و 553 واحد مسکونی در شهر تهران فروخته شد که نسبت به 4 ماه اول سال 96، حجم معاملات حدود 2 درصد افزایش پیدا کرده است.

رشد 2 درصدی معاملات طی 4 ماه اول امسال، وضعیت شکننده فاز رونق معاملات را نشان می­ دهد.

متوسط قیمت مسکن در 4 ماه اول امسال متر مربعی 6 میلیون و 247 هزار تومان بوده است که نسبت به میانگین قیمت در 4 ماه اول سال گذشته رشد 41 درصدی پیدا کرده است. اولین جهش قیمت مسکن در پاییز سال گذشته اتفاق افتاد.

در فاصله سال 95 تا 96، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی حدود نیم میلیون تومان در هر مترمربع افزایش پیدا کرد اما این شیب رشد در سال جاری تندتر از قبل شده است.

در تیر ماه سال جاری، قیمت واحدهای مسکونی در تهران با شیب 3 برابری نسبت به قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوار افزایش پیدا کرد. تورم عمومی (رشد قیمت کالاها و خدمات مصرفی) در تیر ماه امسال بر اساس تغییرات نقطه­ ای، 18 درصد بوده در حالی که تغییرات نقطه ­ای قیمت مسکن در همین ماه، 54 درصد بوده است.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000