رشد ۴۴ درصدی استقبال خانه اولی ها از تسهیلات یکم

آمارهای موجود از وضعیت سپرده گذاری در صندوق پس انداز مسکن یکم از رشد ۴۴ درصدی تقاضای خانه اولی ها برای دریافت تسهیلات خرید مسکن حکایت دارد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، خرداد ماه امسال 23 هزار و 960 متقاضی خانه اولی اقدام به سپرده گذاری در صندوق پس انداز مسکن یکم برای دریافت تسهیلات خرید مسکن کردند که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 44 درصد افزایش داشته است؛ به این معنا که امسال تعداد متقاضیان خانه اولی سپرده گذار در صندوق پس انداز مسکن یکم در خردادماه در مقایسه با خرداد سال گذشته 44 درصد بیشتر شده است.

این در حالی است که در مجموع ، بهار امسال، 58 هزار و 796 متقاضی خانه اولی به جمع متقاضیان دریافت تسهیلات خرید مسکن یکم اضافه شدند؛ فروردین امسال، 11 هزار و 992 متقاضی خانه اولی اقدام به سپرده گذاری برای دریافت تسهیلات از محل صندوق پس انداز مسکن کردند؛ این رقم در اردیبهشت ماه امسال در سراسر کشور به 22 هزار و 844 متقاضی افزایش یافت و در خردادماه نیز 23 هزار و 960 متقاضی خانه اولی برای طی طول دوره سپرده گذاری به منظور دریافت تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم در این صندوق اقدام به سپرده گذاری کردند.

فروردین ماه امسال حجم سپرده گذاری در صندوق پس انداز مسکن یکم از سوی متقاضیان خانه اولی ها تغییر محسوسی نسبت به فروردین ماه سال گذشته نداشت؛ اما در اردیبهشت ماه تعداد سپرده گذاری های جدید در این صندوق نسبت به اردیبهشت سال گذشته 60 درصد افزایش یافت و در خردادماه نیز شاهد رشد 44 درصدی حجم سپرده گذاری جدید در صندوق پس انداز مسکن یکم بودیم.

به گزارش هیبنا و بر اساس اعلام بانک مسکن، در شهر تهران نیز مجموعا در بهار امسال 14 هزار و 148 متقاضی خانه اولی اقدام به سپرده گذاری برای دریافت تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم کردند. این میزان استقبال آن هم در شرایطی که تغییرات قیمت مسکن،‌ فضای بازار را برای این گروه سخت کرده است، بیانگر اهمیت و کارکرد مثبت تسهیلات یکم می­تواند باشد.

به این ترتیب و در حالیکه در تهران فروردین ماه امسال 2 هزار و 925 متقاضی خانه اولی به جمع متقاضیان دریافت تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم پیوستند، در اردیبهشت ماه نیز 5 هزار و 678 فقره ثبت نام و سپرده گذاری جدید در این صندوق انجام شد؛تعداد متقاضیان دریافت تسهیلات مسکن یکم در اردیبهشت ماه امسال در مقایسه با اردیبهشت سال گذشته 33 درصد افزایش یافت؛این در حالی است که در خردادماه نیز 5 هزار و 545 متقاضی خانه اولی که قصد خرید آپارتمان با استفاده از تسهیلات خرید مسکن داشتند به جمع سپرده گذاران این صندوق اضافه شدند؛ تعداد متقاضیان جدید صندوق پس انداز مسکن یکم در خرداد ماه امسال در مقایسه با خرداد سال گذشته 15 درصد افزایش یافت.

به گزارش هیبنا، آمارهای کشوری و آمارهای مربوط به حجم ثبت نام های جدید در صندوق پس انداز مسکن یکم نشان دهنده افزایش میزان استقبال خانه اولی ها از این تسهیلات برای خرید مسکن است. در حال حاضر تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم ارزان ترین و موثرترین تسهیلات خرید مسکن است که به متقاضیان خانه اولی و همچنین متقاضیان خرید مسکن در بافت های فرسوده اعم از خانه اولی و غیر خانه اولی پرداخت می شود.

تسهیلات خرید مسکن یکم از محل صندوق پس انداز به این صورت است که بعد از یک دوره یکساله سپرده گذاری به شرط رعایت مبلغ مورد نیاز برای سپرده گذاری، سقف تسهیلات به افراد پرداخت می­شود؛ هم اکنون تسهیلات خرید مسکن با استفاده از امکانات صندوق پس انداز مسکن یکم در شهر تهران برای متقاضیان انفرادی 80 میلیون تومان و برای زوجین واجد شرایط 160 میلیون تومان است؛این میزان در مراکز استان ها و شهرهای با جمعیت بیش از 200 هزار نفر به ترتیب 60 میلیون تومان برای متقاضیان انفرادی و 120 میلیون تومان برای زوجین است و همچنین در سایر شهرهای کشور این تسهیلات با سقف 40 میلیون تومان به متقاضیان انفرادی و 80 میلیون تومان به زوجین پرداخت می شود.

نرخ سود این تسهیلات در بافت های فرسوده 6 درصد و سایر مناطق شهری 8 درصد است و مدت زمان بازپرداخت این تسهیلات نیز 12 سال است.تسهیلات خرید مسکن یکم هم اکنون به واحدهای مسکونی با سقف عمربنای 15 سال پرداخت می شود؛هر چند هم اکنون طرحی از سوی بانک مسکن به بانک مرکزی ارسال شده است که در صورت تصویب، این میزان به 20 سال افزایش خواهد یافت.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000