بررسی سپرده های بانکی در خرداد ماه نشان می دهد

تجهیز منابع در صندوق پس انداز مسکن

آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد که رشد صندوق پس انداز مسکن در خرداد ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۵.۴ درصد بوده و به رقم ۸.۱ هزار میلیارد تومان رسیده است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، بانک مرکزی آخرین تحولات پولی و بانکی مربوط را تا پایان خرداد به روز کرد. در بخشی از این گزارش آمارهای صندوق پس انداز مسکن مشاهده می شود. آمارهای این گزارش نشان می دهد که در خرداد ماه حجم سپرده های صندوق پس انداز مسکن به رقم 8.1 هزار میلیارد تومان رسیده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 45.4 درصدی را ثبت کرده است. همچنین بر اساس آمارهای بانک مرکزی سپرده های پس انداز مسکن در سه ماه نخست سال جاری رشد 8 درصدی را ثبت کرده است. در سال های گذشته سیاست های مناسب، برای تسهیلات مسکن باعث شده که اقبال سپرده گذاران در این بخش افزایش یابد و رشد سپرده های صندوق پس انداز مسکن نیز رقم های بالایی را ثبت کند.

آمار این گزارش حاکی از آن است رشد سپرده های بخش صندوق پس انداز مسکن نسبت به روند کل سپرده های بانک ها نیز بیشتر بوده است. به بیان دیگر یکی از سپرده های جذاب، برای سرمایه گذاری نزد خانوارها صندوق پس انداز مسکن است.

بر اساس آمارهای منتشر شده در گزارش بانک مرکزی کل سپرده های شبکه بانکی در خرداد ماه به میزان 1542 هزار میلیارد تومان بوده است. از این رقم سهم بانک های تجاری 20 درصد، بانک های تخصصی 10.7 درصد و بانک های غیر دولتی و موسسات اعتباری غیر بانکی نیز 69.3 درصد بوده است. آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد که میزان کل سپرده ها در خرداد ماه سال 97 نسبت به خرداد ماه سال قبل 20.4 درصد رشد کرده است. در این خصوص رشد سپرده های بانک های تخصصی بیشتر از دو مورد دیگر بوده به نحوی که در این بانک ها افزایش یک ساله سپرده های این گروه بانکی، 28.8 درصد ثبت شده است. همچنین بانک های تجاری نیز با رشد 24 درصدی در رتبه بعدی قرار دارد و در نهایت رشد بانک های غیردولتی و موسسات غیربانکی 18.2 درصد ثبت شده است. گفتنی است که بانک مسکن در دسته بندی بانک ها، جزو بانک های تخصصی قرار می گیرد که بیشترین رشد را ثبت کرده اند.

آخرین آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که حجم نقدینگی در خردادماه سال‌جاری به سطح ۱۵۸۳ هزار میلیارد تومان رسیده است، از سوی دیگر در سه ماه نخست سال‌جاری حدود ۵۳ هزار میلیارد تومان به اقتصاد کشور تزریق شده است، یعنی به طور متوسط در هر ماه حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان به سطح اقتصاد تزریق شده است. براساس آمارهای بانک مرکزی در سال‌جاری رشد نقطه به نقطه نقدینگی در پایان خردادماه ۹۷ به 20.4 درصد رسیده است. این رقم در خردادماه سال ۹۶، به میزان 24.1 درصد بوده است. این موضوع نشان می‌دهد که از سطح نرخ رشد نقدینگی طی یک سال 3.7 واحد درصد کاسته شده است. در نتیجه رشد نقدینگی با یک شیب ملایم در حال کاهش است. این موضوع را می‌توان حتی از رشد سه ماهه نیز مشاهده کرد. رشد سه ماه نخست نقدینگی در سال‌جاری به میزان 3.4 درصد بوده است، این در حالی است که رشد نقدینگی در سه ماه اول سال قبل به میزان 4.9 درصد گزارش شده است.

نقدینگی شامل حجم پول و شبه‌پول است. حجم پول همراه با بخشی از شبه‌پول (سپرده‌های کوتاه‌مدت و سپرده‌های قرض‌الحسنه) نقش تقاضای خرید مردم را ایفا می‌کند و طبق برخی مطالعات با دو تا سه وقفه فصلی به تورم منجر می‌شود. بخش دیگر شبه‌پول (سپرده‌های بلندمدت) تاثیر کمتری بر تورم دارد، اما می‌تواند به رونق اقتصادی کمک کند؛ چراکه شبکه بانکی به پشتوانه این نوع سپرده‌ها، به فعالان اقتصادی تسهیلات اعطا می‌کند و موجبات تحرک اقتصادی را فراهم می‌آورد. در خرداد ماه سال جاری حجم پول به 205 هزار میلیارد تومان رسیده و نسبت به خرداد ماه سال قبل 25 درصد رشد داشته است. همچنین حجم شبه پول به میزان 1377 هزار میلیارد تومان گزارش شده و رشد 20 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل ثبت کرده است.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000