گزارش «هیبنا» از حجم پرداخت تسهیلات به بخش مسکن و ساختمان در ۴ ماه اول ۹۷

چتر مالی بانک مسکن ۲ برابر شد

تعداد تسهیلات پرداختی توسط بانک مسکن به متقاضیان ساخت و خرید در چهار ماه اول امسال دو برابر شد.
پایگاه خبری بانک مسکن

گزارش «هیبنا» از عملکرد بانک تخصصی-توسعه­ ای مسکن در ماه­های گذشته از سال 97 حاکی است: از ابتدای سال جاری تا پایان تیر ماه، 141 هزار و 80 فقره انواع تسهیلات توسط این بانک به فعالان بخش مسکن و ساختمان و همچنین سایر متقاضیان تسهیلات بانکی پرداخت شد که به لحاظ تعداد تسهیلات، رشد 98.1 درصدی نشان می­ دهد.

در چهار ماه اول امسال، مجموع ارزش تسهیلات پرداختی توسط بانک مسکن رقمی معادل با 5 هزار و 141میلیارد و 744 میلیون تومان بوده که از این منظر نیز رشد 53 درصدی داشته است.

بررسی­ ها نشان می­ دهد: رشد در تعداد تسهیلات پرداختی توسط بانک مسکن به دلیل رونق معاملات خرید خانه در تهران و سایر شهرها و همچنین رشد ساخت و سازهای مسکونی در سال جاری است. همچنین رشد در ارزش ریالی تسهیلات پرداختی نیز ناشی از افزایش سقف تسهیلات ساخت و خرید مسکن در سال جاری در برخی از انواع تسهیلات نسبت به سال گذشته است.

کارشناسان اقتصاد مسکن با اشاره به تاثیر دو منظوره تسهیلات بانکی در رونق بخش مسکن و ساختمان اعلام کردند: پرداخت تسهیلات از یک سو باعث تحریک سمت عرضه و تقاضا می­ شود و از سوی دیگر با راه افتادن جریان خرید و ساخت مسکن ناشی از شکل گیری رونق، میزان تقاضا برای دریافت تسهیلات از بانک مسکن نیز با افزایش مواجه می­ شود. بنابراین تسهیلات به عنوان محرک اولیه در ابتدا باعث انجمادزدایی از بازار مسکن می­ شود اما بعد از آن، جنب و جوش در بازار مسکن خود به عاملی برای رشد میزان استفاده از تسهیلات تبدیل می­شود.

بر اساس این گزارش، عمده تسهیلات پرداخت شده توسط بانک مسکن در چهار ماه اول امسال، در اختیار متقاضیان خرید خانه قرار گرفته است. در این مدت، 63 هزار و 609 فقره تسهیلات در قالب فروش اقساطی و خرید مسکن به متقاضیان پرداخت شد که ارزش ریالی مجموع این دسته از تسهیلات، 3 هزار و 135 میلیارد و 477 میلیون تومان بوده است.

تسهیلات پرداختی توسط بانک مسکن به متقاضیان خرید خانه در چهار ماه اول امسال به لحاظ تعداد و ارزش به ترتیب، 71 درصد و 68 درصد نسبت به مدت مشابه پارسال رشد پیدا کرده است.

بانک مسکن در این مدت -چهار ماه اول امسال- همچنین بیش از 9 هزار و 300 فقره تسهیلات به سازنده­ های مسکن و ساختمان پرداخت کرد. ارزش ریالی این میزان تسهیلات 755 میلیارد و 919 میلیون تومان بوده است. تعداد ساختمان­ هایی که در چهار ماه اول امسال با کاربری مسکونی، از تسهیلات بانک مسکن برای احداث آنها استفاده شده نسبت به چهار ماه اول سال گذشته، 4 درصد رشد پیدا کرده است. یک علت کمتر بودن نرخ رشد تعداد تسهیلات پرداختی برای ساخت مسکن نسبت به نرخ رشد تعداد تسهیلات خرید به پایان گرفتن بخش قابل توجهی از ساخت و سازهای مسکن مهر برمی گردد. طی سال قبل و سال­های قبل از آن،‌ به دلیل در جریان بودن ساخت و سازهای مسکن مهر ، این طرح ملی سهم قابل توجهی از تسهیلات بانکی را به خود اختصاص داد اما حالا از آنجا که عمده واحدهای مسکونی مهر، ساخته شده و به افتتاح رسیده، حجم تسهیلات مورد نیاز برای باقی مانده این طرح نیز کاهش پیدا کرده است بنابراین سایر حوزه­ های بخش مسکن و ساختمان از جمله حوزه خرید، در حال حاضر وزن زیادی در استفاده از تسهیلات را به خود اختصاص داده­ اند.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000