تداوم روند صعودی رژیم پس انداز توسط خانه اولی ها

جمعیت سپرده گذار در صندوق یکم به مرز ۳۵۰ هزار نفر رسید

تعداد سپرده گذاران در صندوق پس انداز مسکن یکم، تا پایان تیر ماه سال جاری، به مرز ۳۵۰ هزار نفر رسید.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، از ابتدای راه اندازی صندوق پس انداز مسکن یکم در خرداد ماه سال 94 تا پایان تیر ماه سال 97 در مجموع 349 هزار و 527 نفر در این صندوق اقدام به افتتاح حساب و سپرده گذاری کردند. مانده سپرده ها در این صندوق در پایان تیر ماه سال جاری به رقم 6 هزار و 991 میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.

صندوق پس انداز مسکن یکم، ارزان ترین تسهیلات خرید مسکن با بیشترین سقف ریالی را به خانه اولی ها در شهرها پرداخت می کند. در بافت های فرسوده نیز شرط خانه اولی برای استفاده از این تسهیلات لحاظ نمی شود و سایر متقاضیان در بافت های فرسوده از شرط خانه اولی برای دریافت تسهیلات یکم، معاف هستند.

عملکرد صندوق پس انداز مسکن یکم در کل کشور نشان می دهد: روند صعود افتتاح حساب و سپرده گذاری در این صندوق، دست کم از تیر ماه سال 96 تا کنون ادامه داشته است. در این فاصله زمانی، ماهانه حداقل 100 میلیارد تومان از محل سپرده گذاری و افتتاح حساب، به منابع صندوق پس انداز مسکن یکم افزوده شد. سال گذشته در پایان تیر ماه، حجم سپرده ها در صندوق پس انداز مسکن یکم در حدود 4 هزار و 332 میلیارد تومان بود اما هم اکنون بیش از 2 هزار میلیارد تومان به مانده سپرده ها افزوده شده است.

کارشناسان اقتصاد مسکن با تحلیل اثر مثبت راه اندازی صندوق پس انداز مسکن یکم و تنظیم جریان پس انداز از سوی خانه اولی ها معتقدند: این صندوق به نوبه خود نقش قابل ملاحظه در ورود تقاضای مصرفی به بازار معاملات خرید مسکن و تجهیز آنها داشته است.

بر مبنای این تحلیل، رژیم پس انداز در خانه اولی ها باعث شد یک جریان قطعی و تدریجی ورود تقاضای مصرفی به بازار معاملات مسکن شکل بگیرد.

هدف گذاری صورت گرفته در بانک مسکن برای چشم انداز سپرده گذاری متقاضیان تسهیلات در صندوق پس انداز مسکن یکم آن است که کل مبالغ پس انداز از سوی خانه اولی ها در این صندوق در پایان سال 97 به 7 هزار و 563 میلیارد تومان برسد که در این صورت میزان سپرده ها نسبت به پایان سال 96 رقمی معادل 21.3 درصد رشد خواهد کرد.

سپرده گذاران در صندوق پس انداز مسکن یکم مشروط به سپرده گذاری معادل نصف سقف تسهیلات، می توانند بعد از یکسال، تسهیلات مدنظر خود را دریافت کنند.

این صندوق در تهران 80 میلیون، در مراکز استان و شهرهای بزرگ 60 میلیون و در شهرهای کوچک 40 میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن با دوره بازپرداخت 12 ساله و نرخ سود 8 درصد پرداخت می کند.

نرخ سود تسهیلات یکم در بافت های فرسوده 6 درصد است.

تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم یکی از انواع تسهیلات خرید مسکن در سبد محصولات بانک مسکن به حساب می آید.

زوجین در صورت سپرده گذاری توام در این صندوق‌ می توانند دو برابر مبالغ مذکور، تسهیلات دریافت کنند.

به گزارش هیبنا، از ابتدای سال جاری تا پایان تیر ماه، 13 هزار و 879 فقره تسهیلات از محل صندوق پس انداز مسکن یکم به متقاضیان واجد شرایط (سپرده گذاران) پرداخت شد.

بر اساس این گزارش، مدیران بانک مسکن به همراه انبوه سازان و مدیران وزارت راه و شهرسازی به صورت سه جانبه، در حال بررسی راهکار اتصال خانه اولی ها به سازنده ها از طریق تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم هستند.

انبوه سازان علاقمندند واحدهای مسکونی جدید در شهرها را از طریق پیش فروش به خانه اولی های سپرده گذار در صندوق یکم، احداث کنند. شرکت عمران شهرهای جدید نیز با اجرای طرح ساخت 50 هزار واحد مسکونی جدید در 11 شهر جدید، به دنبال استفاده از ظرفیت صندوق پس انداز مسکن برای اتصال عرضه و تقاضا است.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000