آخرین وضعیت پیشرفت فیزیکی سومین پروژه مسکونی با تامین مالی مردم

پیشرفت فیزیکی پروژه صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان شمال ‌غرب که به روش تامین مالی از محل بازار سرمایه اجرا شد به بیش از 76 درصد رسید.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن - هیبنا، صندوق های سرمایه گذاری زمین و ساختمان طی چند سال گذشته با هدف تامین مالی پروژه از طریق بازار سرمایه در دستور کار شرکت‌های گروه مالی بانک مسکن قرار گرفته است.
نظارت بر اجرای پروژه از طریق ناظر و ابزارهای بازار سرمایه از مهمترین ویژگی های اجرای این پروژه‌ها محسوب می شوند.
با توجه به کمبود منابع مالی دولت‌، استفاده از سرمایه‌های مردمی و هدایت نقدینگی سرمایه‌گذاران بازار سرمایه به اجرای پروژه‌های ساختمانی در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری علاوه بر ایجاد منفعت برای سرمایه‌گذار می تواند به رونق ساخت‌و‌ساز نیز کمک کند.
در همین راستا، صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان شمال‌غرب، به منظور تامین مالی پروژه مسکونی نرگس رشدیه تبریز تأسیس شد و در سال ۱۳۹۴ با دریافت مجوز فعالیت از سازمان بورس و اوراق بهادار، فعالیت خود را آغاز کرد.
این پروژه ۹۶ واحدی، در زمینی به مسا حت ۳,۰۵۰ متر مربع با زیر بنای کل حدود ۳۰هزار متر مربع و با فناوری ساخت بتنی توسط شرکت سرمایه‌گذاری مسکن شمال‌غرب به عنوان مدیر ساخت، در حال احداث است.
در حال حاضر و بر اساس آخرین گزارش های به دست آمده از عملیات اجرای پروژه نرگس رشدیه تبریز، درصد پیشرفت پروژه تا دوره منتهی به تیرماه امسال به 76.19 درصد رسیده است تا پس از پروژه های سرمایه گذاری نسیم در منطقه 22 و پروژه صندوق سرمایه گذاری نارون در اراک، سومین صندوق زمین و ساختمان بهره برداری شده در کشور باشد.
پیشرفت فیزیکی این پروژه در دوره منتهی به خرداد امسال معادل 75 درصد بود.
شرکت سرمایه گذاری مسکن شمال‌غرب به عنوان مدیر ساخت پروژه در حال حاضر اجرای ۳ پروژه مشابه دیگر با فناوری ساخت مشابه را در کنار پروژه نرگس رشدیه در دست اجرا دارد.
هدف فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان، جمع آوری وجوه از متقاضیان سرمایه‌گذاری در صندوق، ساخت پروژه ساختمانی از محل وجوه یاد شده، فروش واحدهای ساختمانی پروژه و در نهایت تقسیم عواید ناشی از این فعالیت بین سرمایه‌گذاران صندوق است.
با توجه به اینکه یکی از مشکلات اجرای پروژه‌های ساختمانی، موضوع تامین مالی است و تخصیص اعتبارات از محل منابع بودجه‌های دولتی به دلیل محدودیت منابع وجود ندارد، بنابراین جمع‌آوری وجوه مردمی و در عین حال دخیل کردن سرمایه‌های خُرد مردمی به عنوان شریک در سود و زیان پروژه از مهمترین اهداف تأسیس این صندوق‌ها است، اما همان‌طور که در گزارش امکان‌‌سنجی صندوق زمین و ساختمان مسکن شمال¬غرب عنوان شده، تمهیدات لازم به عمل آمده تا سرمایه‌گذاری در صندوق سودآور باشد.
گروه سرمایه‌گذاری مسکن به عنوان مدیر صندوق، شرکت کارگزای بانک ملی ایران به عنوان متولی، شرکت تامین سرمایه بانک مسکن به عنوان بازار‌گردان، ناظر و متعهد پذیره‌نویس و موسسه حسابرسی فریوران به عنوان حسابرس، ارکان صندوق هستند.
گروه سرمایه‌گذاری مسکن به عنوان یک هلدینگ تخصصی حوزه ساختمان و شرکت تأمین سرمایه بانک مسکن به عنوان تنها شرکت تأمین سرمایه تخصصی در حوزه ساختمان، حمل و نقل و راه و شهرسازی، از جمله شرکت‌های تابعه گروه مالی بانک مسکن است.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000