دو علت کاهش تقاضا در بازار آپارتمان‌های کلید نخورده

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۷/۰۶/۱۴
آپارتمان‌های نوساز و کلید نخورده بازار مسکن به‌ طور متوسط ۵ تا ۱۵ درصد بالاتر از قیمت آپارتمان‌های کم سن تا سه سال ساخت فایل شده‌اند و این موضوع سبب شده تقاضای خرید آنها به شکل محسوس در بازار مسکن کاهش یابد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مکسن-هیبنا به نقل از «دنیای اقتصاد»، ویژگی اصلی عرضه آپارتمان‌های کلید نخورده در دوره کنونی، متراژ بزرگتر از ۱۰۰ مترمربعی عمده این فایل‌ها است. در بازار آپارتمان‌های نوساز، واحدهای مسکونی کوچک ‌متراژ تقریبا نایاب و واحدهای متوسط ‌متراژ کمیاب است. اما در تمام مناطق تهران فایل‌های بزرگ‌ متراژ کلید نخورده پر تعداد هستند. با این حال تقاضای مصرفی حتی اگر آپارتمان بزرگ‌ متراژ را مطلوب بداند، اغلب ترجیح می‌دهد املاک به قیمت رسیده و چند ساله را خریداری کند و بابت نوساز بودن ملک هزینه گزافی متحمل نشود.

البته در بازار آپارتمان‌های کلید نخورده فایل‌های به قیمت نیز به ندرت پیدا می‌شود که مستلزم صرف زمان بیشتر در فاز جست ‌و جو از سوی متقاضیان خرید است. با این حال دو ویژگی انتظار ادامه افزایش قیمت مسکن از سوی سازنده‌ها و قیمت‌گذاری نامتعارف آنها و نیز کم‌ تعداد بودن آپارتمان‌های کوچک و میان ‌متراژ در گروه املاک کلید نخورده سبب شده این بخش از بازار مسکن در آستانه خداحافظی کامل با رونق قرار بگیرد. بر اساس تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی، سهم آپارتمان‌های نوساز تا ۵ سال ساخت در کل معاملات مسکن مردادماه ۴۴درصد بوده و این در حالی است که تحقیقات میدانی از مشاوران املاک نشان می‌دهد واحدهای کلید نخورده کمتر از نصف این سهم را به خود اختصاص داده‌اند.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000