مدیر امور فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مسکن تاکید کرد

توسعه سامانه آوا، در دستور کار قرار دارد

مدیر امور فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مسکن با تشریح مزایای سامانه آوا برای افراد کم بینا و نابینا، از توسعه این سامانه با همکاری شرکت های پشتیبان خبر داد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، بانک مسکن در دوازده ماه نخست شروع به کار دولت دوازدهم، سعی در گسترش خدمات خود به تمامی مشتریان داشته است. در سال های گذشته، افراد کم توان از لحاظ بینایی و افراد سالمند، نمی توانستند از خدمات بانکداری الکترونیک استفاده کنند و این موضوع باعث کاهش مطلوبیت خدمات دهی به این افراد شده بود. اما در اسفند ماه سال 1396، بانک مسکن با راه اندازی سامانه آوا، گامی بزرگ برای ارایه خدمات بانکی به این افراد کم توان برداشته شد.
در این سامانه که بر روی برخی از دستگاه های خود پرداز قرار دارد، تمامی متن ها شامل مواردی نظیر نام و نام خانوادگی، مبالغ، شناسه قبض و پرداخت، صورتحساب، شرح خطاها و نتایج ارسالی قابل قرایت توسط دستگاه خودپرداز خواهد بود و به صورت پارامتریک قابل تعریف است.
ساسان شیردل، مدیر امور فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مسکن در گفت و گو با هیبنا، در خصوص شاخص های این سامانه گفت: در زمان سرویس دهی به مشتریان متن ها به شکل مکانیکی وجود دارد، اما این سامانه به شکل پویا و داینامیک، عملیات را از طریق آوایی به اطلاع مشتریان می رساند و به شکل صوتی خدمات بانکی را ارایه می کند. این موضوع برای افراد کم توان، نابینا و کم بینا و همچنین افراد سالخورده که برای ارتباط با سیستم های مکانیکی، دچار مشکل هستند، طراحی شده است. با فعال شدن این سامانه، فرد در یک خود پرداز قرار می گیرد و این سامانه نحوه تراکنش را به اطلاع مشتری می رساند که این کار با ملاحظات امنیتی صورت می گیرد.
وی با بیان این که این سیستم در حال حاضر در چهار نقطه از دستگاه های خودپرداز پیاده شده است، گفت: این چهار نقطه نزدیک مراکز آموزشی نابینایان و کم بینایان است. که البته با شرکت های پشتیبان در حال مذاکره هستیم که این سیستم در تمامی دستگاه های خودپرداز بانک مسکن راه اندازی شود.
شیردل افزود: در حال حاضر در 1900 نقطه دستگاه خودپرداز وجود دارد، که هر یک از این دستگاه ها از برندهای مختلف هستند، راه اندازی این سامانه برای تمام دستگاه ها، نیاز دارد که شرکت های پشتیبان با بانک مسکن همکاری کنند. باید این سامانه با همراهی این شرکت ها، در خودپردازها راه اندازی شود و در نتیجه بتوانیم که امکانات خود را برای استفاده مشتریان کم توان از خدمات بانک افزایش دهیم.
وی تاکید کرد: در خصوص اینترنت بانک نیز این برنامه پیگیری می شود که در تمامی درگاه ها وجود داشته باشد و برای افرادی که توانایی خواندن ندارند، با ورود به اینترنت بانک تمامی فرآیند به شکل گفتاری به مشتریان توضیح داده شود.
مدیر امور فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مسکن با بیان این که استفاده از سامانه آوا باعث می شود که یکپارچگی خدمات به افراد کم توان افزایش یابد، تاکید کرد: از سوی دیگر امنیت استفاده از خدمات بانکی افزایش یافته است، زیرا در برخی شرایط مشاهده می شود که افراد کم بینا یا نابینا برای انجام یک خدمت بانکی، کارت خود را در اختیار افراد دیگر قرار می دهند.
پیش تر سامانه آوا، بانک مسکن، برنده اول جایزه دکتر نوربخش در حوزه مسوولیت اجتماعی شده بود. این جایزه در سال گذشته توسط مسوولان بانک مرکزی به بانک مسکن اهدا شد و از ارایه این خدمت اجتماعی قدردانی شد.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000