۸ میلیارد دلار ارز آماده عرضه به بازار ثانویه

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۳۹۷/۰۶/۱۸
رییس کمیسیون اقتصادی: صرافی‌ها با حمایت بانک مرکزی مجاز به واردات ارز و طلا شدند.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مکسن-هیبنا به نقل از خبرگزاری صدا و سیما محمدرضا پور ابراهیمی پس از نشست مشترک کمیسیون اقتصادی مجلس با رییس کل بانک مرکزی، گفت: فضای مثبت تعاملی و همدلی بین کمیسیون اقتصادی و بانک مرکزی برای مدیریت امور بانکی و ارزی کشور وجود دارد و اگر در گذشته به سیاست های ارزی و عملکرد مدیریتی نقد جدی وارد می شد، امروز فضای همکاری ها عمدتاً روی راهکارهای اجرایی برای رفع مشکلات است.

وی درباره مهمترین محورهایی که در نشست مشترک اعضای کمیسیون اقتصادی با رییس بانک مرکزی مورد بررسی قرار گرفت افزود: در این جلسه توافق شد صرافی ها مجاز به واردات ارز و طلا به کشور شوند، در حالی که قبلاً این موضوع ممنوع بود و هرگونه وارداتی قاچاق محسوب می شد، در این رابطه صرافی ها مجاز شدند که به صورت قانونی طلا به کشور وارد کنند و حمایت از سوی بانک مرکزی نیز انجام خواهد شد.

پورابراهیمی افزود: روان شدن فعالیت های بازار ثانویه ارز نیز در دستور کار قرار گرفت چرا که تا کنون این بازار به دلیل نبود زیرساخت ها خیلی فعال نشده بود و امید است که حرکت در این بازار استمرار یابد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افزود: بر اساس اطلاعاتی که داریم بیش از 8 میلیارد دلار ارز برای ارایه به بازار ثانویه آماده شده و این در حالی است که برآورد می شود مجموع تقاضاها حدود 4 میلیارد دلار باشد و این بیانگر این است که منابع ارزی در بازار ثانویه نسبت به بازار اولیه بالاست.

وی در ارتباط با تخصیص ارز مسافری، دانشجویی و بیماران هم گفت: متاسفانه به دلیل تاخیر بانک مرکزی در مداخله و مدیریت بازار، هفته گذشته بازار با روند افزایش روبرو شده و این در حالی است که حجم مبادلات در خصوص ارزهای مذکور حدود 3 درصد بوده، یعنی حدود 97 درصد ارز تخصیصی مربوط به بازارهای اولیه و ثانویه است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه حدود 5.5 میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی از اول امسال تا کنون اختصاص یافته و انجام این مهم در حال استمرار است افزود: عددهای مربوط به نرخ ارز در بازار غیررسمی تحت تاثیر قیمت های ارز برای نیاز 3 درصدی است که باید با مدیریت بانک مرکزی این موضوع حل شود.

وی افزود: هم اکنون نرخ های بالای ارز با شاخص های اقتصادی تطابقی ندارد و مطمئن هستم ظرف هفته آینده شرایط سیاست های ارزی ارتقا می یابد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، درباره بار روانی نرخ ارز در بازار غیر رسمی و برنامه های دولت و مجلس برای مهار این جو روانی، گفت: بار روانی و رسانه ای مربوط به نرخ ارز که حدود 3 درصد تقاضای بازار را تشکیل می دهد، بالاست و انتظار می رود بانک مرکزی به این وضعیت رسیدگی کند و با توجه به توافق انجام شده، ذخایر بانک مرکزی نباید تحت هر شرایطی در اختیار بازار قرار بگیرد، اما منابع ارزی در اختیار دولت و بانک مرکزی این قابلیت را دارد که ازجانب دولت برای مدیریت بازار به کار گرفته شود. در هر صورت برداشت ناصحیحی از رفتار بانک مرکزی انجام شد و توافق شد که بانک مرکزی از محل منابع ارزی به بازار ورود کند، البته این کار آغاز شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: امروز این توافق انجام شد که بانک مرکزی با به کارگیری تمام ظرفیت های حاصل از منابع ارزی صادرات نفتی و غیرنفتی به بازار ورود کند و با توجه به توافقات انجام شده پیش بینی می شود شرایط بازار ارز در روزهای آینده بهتر شود.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000