بانک مرکزی به شبکه بانکی ابلاغ کرد

مکانیزم فروش ارز مسافرتی و دانشجویی

بانک مرکزی در یک بخشنامه، چارچوب و ضوابط فروش ارز مسافرتی و دانشجویی از منابع بانک ها را مشخص کرد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، اداره سیاست ها و مقررات بانک مرکزی در یک بخشنامه سه بندی، مواردی را در خصوص خرید و فروش ارز دانشجویی و مسافرتی از منابع بانک ها اعلام کرد. در بند نخست عنوان شده که بانک مجاز است از محل ارزهای خریداری شده و با تامین اسکناس از محل منابع خود، نسبت به فروش و پرداخت ارز مسافرتی به نرخ بازار، در سطح شعب داخل شهر با اخذ مدارک، اقدام کنند. این مدارک شامل مواردی نظیر گذرنامه معتبر جمهوری اسلامی ایران، بلیط مسافرت هوایی، ویزای کشور مقصد- در مورد کشورهایی که نیاز به ویزا دارند- است. همچنین به گفته بانک مرکزی، لازم است این مدارک به منظور نظارت بازرسان بانک و عوامل نظارتی خارج از بانک در سوابق نگهداری شود.

بند دوم در خصوص تخصیص ارز دانشجویی است که بانک ها را مجاز کرده از محل ارزهای خریداری شده و تامین اسکناس از منابع خود، نسبت به پرداخت ارز دانشجویی اعم از شهریه و اقامت به نرخ بازار با اخذ مدارک مثبت و صورتحساب دانشگاه محل تحصیل که اصالت و اعتبار آن توسط نمایندگی در کشور محل تحصیل تایید شده، اقدام کند. همچنین بانک مرکزی تاکید کرد در این خصوص هماهنگی های لازم برای تایید با وزارت‌خانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صورت گیرد. بند سوم در خصوص اخذ تعهد کتبی از متقاضی مبنی بر خرید ارز است که این تعهد کتبی، نشان دهنده خرید ارز از یک منبع اعم از بانک یا صرافی مجاز و معتبر، است.

با توجه به شرایط فوق، بانک مرکزی تاکید کرده است که تامین منابع اسکناس بابت فروش ارز مسافرتی و دانشجویی بر عهده بانک ها است و متقاضی پیش از هر گونه اقدام توسط شعب تا تامین منابع اسکناس توسط بانک در خصوص فروش این ارزها، هماهنگی لازم با اداره سیاست ها و مقررات بانک مرکزی صورت گیرد. بانک مرکزی در پایان به این نکته اشاره کرد که مسوولیت عدم هماهنگی قبلی با این اداره کل برعهده مسوولین شعب و نهایتاً مدیریت شعب منطقه یا استان خواهد بود.

فیروزه تباری، رییس اداره کل امور بین الملل بانک مسکن در گفت و گو با هیبنا اعلام کرد که در این بخشنامه، بانک مرکزی به بانک ها ابلاغ کرده است که تهیه ارز مسافرتی و دانشجویی باید از منابع داخلی بانک صورت گیرد. در این خصوص بانک مسکن، نیز در حال ارزیابی است که شرایط را برای ارایه خدمات به مشتریان فراهم سازد، اما در این راه باید بانک مرکزی شرایط خرید اسکناس خرد با نرخ ارز آزاد را برای تمام بانک ها فراهم سازد، تا بتوان منابع لازم را از این محل تامین کرد.

تباری با بیان این که در مرحله نخست قرار است 11 بانک در فرآیند عرضه ارز دانشجویی و مسافرتی مشارکت داشته باشند ، توضیح داد: در این مرحله بانک مسکن با توجه به وظایف توسعه ای و تجاری خود، جزو یازده بانک، قرار ندارد. اما این بانک در حال حاضر منابع ارزی را به شکل تعهدات خود در اختیار دارد که البته باید زیرساخت و موقعیت لازم برای خرید منابع خرید نیز ایجاد شود. او افزود: در حال حاضر بانک مسکن در تلاش برای فراهم کردن این زیرساخت ها است و با همکاری بانک مرکزی، این روند نیز در بانک مسکن تسهیل خواهد شد.

رییس اداره کل امور بین الملل بانک مسکن ابراز امیدواری کرد که این بانک بتواند در آینده نزدیک، خدمات ارزی را به بهترین شکل به هموطنان ارایه کند.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000