کمک FATF به حفظ روابط بانکی با وجود تحریم ها

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۳۹۷/۰۷/۲۴
اگر سایر کشورها بخواهند بی اعتنا به تحریم های یک جانبه و غیرقانونی آمریکا به روابط بانکی خود با ایران ادامه دهند باز هم نیاز به ساز و کاری به نام FATF است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از ایبنا، اف. ای. تی. اف یک سازمان بین دولتی است که در سال ۱۹۸۹ به ابتکار کشورهای عضو گروه هفت یا «جی ۷» تشکیل شد تا درباره وضعیت قوانین مبارزه با پولشویی در بازارهای مختلف مالی در سراسر جهان بررسی هایی را انجام دهد.

کشورهایی که تحت تدابیر پیگیری مالی و نظارتی قرار نمی گیرند، به عنوان کشورهای خطر یا مشکوک شناخته می شوند و نسبت به سرمایه گذاری در آنها توصیه نمی شود. از این رو حتی اگر کشورهایی مانند چین و روسیه بخواهند تحریم های یک جانبه آمریکا علیه ایران را نادیده بگیرند، لازمه آن پیوستن ایران به این گروه و رعایت توصیه های آن است.

گروه ویژه اقدام مالی در مورد پولشویی ۴۰ توصیه و در مورد تامین مالی تروریسم ۹ توصیه دارد که بر اساس آنها کشورهای مختلف را بررسی و رده‌ بندی می‌ کند.

بیش از ۸۰۰ مقام مسوول به نمایندگی از ۲۰۴ کشور و سازمان بین المللی از جمله صندوق بین المللی پول، سازمان ملل و بانک جهانی از روز گذشته در پاریس گردهم آمده اند تا در هفته اف. ای. تی. اف شرکت کنند.

در طول این نشست ۶ روزه، این مقامات به بررسی ۱۴۰ سند در حوزه های مهم مالی به منظور حفاظت از یکپارچگی نظام مالی خواهند پرداخت؛ ضمن اینکه به امنیت و ایمنی نظام مالی جهان کمک خواهند کرد.

نشست های هفتگی با اولین نشست عمومی با حضور رییس جمهور آمریکا و ریاست رییس اف. ای. تی. اف و معاون آن «مارشال برینگسلا» برگزار و تا روز نوزدهم اکتبر به پایان خواهد رسید. مقامات شرکت کننده در این نشست بر روی یک دستور جلسه کامل که شامل موارد زیر می شود، کار خواهند کرد:

-قانونمند کردن دارایی های مجازی به منظور کاهش پولشویی و ریسک های فاینانس تروریسم.

-استراتژی های مختل کردن فاینانس تروریست و فاینانس داعش، القاعده و دیگر گروه های وابسته به آنها.

-بکارگیری یک طرح جدید برای مقابله با افزایش فاینانس ها (مرتبط با تروریسم)

-ارزیابی های متقابل بریتانیا و اسرائیل.

-اقدامات اعمال شده از سوی اتریش، دانمارک و مالزی.

-پیشرفت صورت گرفته توسط ایران و دیگر کشورهایی که ریسک مرتبط با نظام مالی را ارایه کرده اند.

-روش های متکی بر ریسک برای بیمه عمر و بخش های اوراق بهادار.

ایران برای پیوستن به اف. ای. تی. اف لازم بود تا چهار لایحه مختلف الحاق به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان ‌یافته فراملی (پالرمو)، اصلاح قانون پولشویی، اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم و الحاق به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT ) را در مجلس شورای اسلامی تصویب کند. هرچند این لوایح در مجلس به تصویب رسیده اند اما هنوز لایحه آخر توسط شورای نگهبان تایید و برای اجرا ابلاغ نشده است.

نکته مهم آن است که بدون عضویت ایران در اف. ای. تی. اف، کشورهای دیگر چه تحریم های آمریکا را اجرایی کنند و چه نکنند از همکاری بانکی با ایران اجتناب می کنند.

«دیوید لوییس» دبیر اجرایی اف. ای. تی. اف با تایید این مساله به بی بی سی گفته است: ما نمی توانیم هیچ کشوری را وادار به داد و ستد با دیگر کشورها کنیم اما می توانیم یک برآورد عینی از شرایط موجود در آن کشور ارایه کنیم که نشان دهد آن کشور محل امنی برای سرمایه گذاری و کسب و کار هست یا نه؟

وی توضیح داد سوای از اینکه کشورهای مختلف چه موضعی در برابر تحریم های یک جانبه آمریکا علیه ایران داشته باشند، نتیجه همکاری ایران با اف. ای. تی. اف به هرحال مثبت است زیرا به کشورهای دنیا نشان می دهد که ایران محل امنی برای داد و ستد و سرمایه گذاری است.

ایران در طول دو سال گذشته اقدامات مختلفی را برای الحاق به این گروه انجام داده است که از جمله آنها می توان به تشکیل ستاد عالی مبارزه با پولشویی در وزارت امور اقتصاد اشاره کرد. ایران موفق شد سال گذشته اعضای اف. ای. تی. اف را قانع کند که پیشرفت هایی در زمینه تطبیق با استانداردهای این گروه داشته و در حال آماده سازی برنامه ها و قوانین خود است و به همین دلیل مهلت های داده شده به ایران توسط اعضا تمدید شد.

اما حالا و در هفته اف. ای. تی. اف در پاریس مشخص خواهد شد که آیا اقدامات ایران به اندازه کافی در راستای تطبیق قوانین و استانداردهای خود با استانداردهای این گروه بوده است یا نه؟

دیوید لوییس در این رابطه که آیا ایران از فهرست سیاه خارج شده یا بار دیگر به آن مهلت داده می شود، می گوید: این کاملا به کشورهای عضو بستگی دارد. آنها باید تصمیم بگیرند که ایران چقدر برای اجرای برنامه هایش قدم برداشته است و اینکه آیا فکر می کنند ایران می تواند در مدت زمان باقی مانده تعهداتش را کامل کند یا نه؟

وی البته نگاه امیدوارانه ای به این موضوع دارد و تصریح کرده است: ایرانی ها پیشرفت هایی داشته اند و ما تلاش می کنیم ارتباط مان را با آنها ادامه بدهیم.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000