رییس اداره کل فناوری اطلاعات بانک مسکن تشریح کرد:

دستاوردهای تحقق بانکداری متمرکز در بانک مسکن

رییس اداره کل فناوری اطلاعات بانک مسکن با تشریح برنامه‌های بانکداری متمرکز بانک مسکن، گفت: نتیجه این تمرکز در انجام ۹۵ درصد از تراکنش‌ها به شکل غیرحضوری مشهود است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، مهدی کاووسی‌فر در پنل فناوری اطلاعات دومین همایش مدیران ارشد بانک مسکن در سال 97، با بیان اینکه تمرکز و سالم‌سازی اطلاعات نقطه شروع هر نوع فعالیت در راستای ارتقای بهره‌وری است، گفت: وضعیت تمرکز حساب‌ها و اطلاعات مشتریان بانک مسکن بهبود قابل توجهی داشته است.

به گفته وی، تنها در شش ماهه اول امسال یک میلیون حساب از حالت سنتی به متمرکز تبدیل شده است.

کاووسی‌فر با اشاره به اینکه بانک مسکن 16 میلیون و 938 هزار مشتری دارد، افزود: تعداد سپرده‌های متمرکز بانک به بیش از 20 میلیون و 700 هزار فقره می‌رسد، همچنین 4 میلیون و 702 هزار حساب تسهیلات متمرکز و 3 میلیون و 224 هزار سپرده حساب صندوق پس‌انداز مسکن، جوانان و یکم در بانک مسکن وجود دارد. در عین حال هنوز یک میلیون و 660 هزار سپرده به شکل سنتی نیز در بانک مسکن وجود دارد که باید به متمرکز تبدیل شود.

وی با بیان اینکه نتیجه ایجاد تمرکز در بانک مسکن، انجام بیش از 95 درصد از تراکنش‌ها به شکل غیرحضوری است، خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی انتقال حساب‌های سنتی در سال جاری شامل انتقال 574 هزار حساب جاری و 160 هزار فقره حساب بلند مدت به همراه حساب‌های وابسته سودگیر است. همچنین تا پایان آبان ماه انتقال 60 هزار فقره تسهیلات از حالت نوین به متمرکز به سرانجام خواهد رسید. در این میان دستورالعمل اجرایی افراد بدحساب و لیست سیاه به منظور ممانعت از ارایه خدمات بانکی به آنها نیز ابلاغ خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین با پیاده‌سازی شناسه شهاب مشتریان تا پایان آبان‌ماه امسال، هیچ افتتاح حسابی بدون این شناسه فعال نخواهد شد.

کاووسی‌فر یادآور شد: بر برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا پایان آبان ماه بیش از 70 مورد توسعه و تغییر سیستم‌های سپرده به متمرکز به سرانجام خواهد رسید و بخش قابل توجهی از تسهیلات نیز به زودی از سیستم سنتی خارج می‌شود.

رییس اداره کل فناوری اطلاعات بانک مسکن با تاکید بر اینکه تمرکزگزاری نیازمند تغییر دیدگاه واحدهای ستادی در مدیریت فرایندها و رویه‌های نظارتی و کنترلی است، افزود: هم‌اکنون شاهد تغییر رویکرد بانک مرکزی، قوه قضاییه و پلیس فتا در تعریف الزامات قضایی خاص و تعامل هستیم که لازم است در حوزه IT به شکل شبانه‌روزی ارتباط موثر با نهادهای مرتبط وجود داشته باشد و همگرایی واحدهای ستادی در این زمینه ضروری است.

وی در ادامه وضعیت پروژه سامانه جامعه بانکداری متمرکز را تشریح کرد و گفت: برای این منظور مرحله شناخت در بخش‌های تسهیلات، خزانه‌داری و ارزی در حال تکمیل است و در بخش سپرده، این شناخت تکمیل شده است.

وی وعده داد از دی ماه سپرده‌های صندوق پس‌انداز مسکن، جوانان و یکم در شبکه شتاب فعال شود.

وی در خاتمه به عناوین پروژه‌های مهم سال جاری اشاره کرد و گفت: از مهم‌ترین این پروژه‌ها می‌توان به طرح‌ریزی معماری اطلاعات و انبار داده بانک مسکن، انتخاب ناظر برای نظارت بر سامانه جامع بانکد اری متمرکز و اجرای فاز شناخت و نیازسنجی سیستم منابع انسانی اشاره کرد.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000