تسهیلات دهی بانک‌ها افزایش می‌یابد/ اقتصاد هوشمند در دستور کار

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۳۹۷/۰۸/۰۷
وزیر اقتصاد با برشمردن برخی اولویت های این وزارتخانه در دور جدید فعالیتش، از افزایش توان تسهیلات دهی بانک ها به عنوان یکی از برنامه های اصلی نام برد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از ایبنا، فرهاد دژپسند پس از حضور در وزارت امور اقتصادی و دارایی و دیدار با معاونان و مدیران این وزارتخانه گفت: در حال حاضر نیاز داریم عرضه و ظرفیت های شغلی افزایش یابد و هم جریان نقدینگی از تقاضا به سرمایه گذاری و تولید هدایت شود.

وی اضافه کرد: اگرچه یکی از اولویت های من استفاده از منابع داخلی و افزایش بهره‌وری است، اما برای جهش اقتصادی به طور قطع و یقین به استفاده از منابع خارجی و سرمایه گذاری مستقیم خارجی نیاز داریم.

دژپسند گفت: قسمت اول بسته ای که بنده ارایه کردم اصلاح نظام بانکی به ویژه بانک های دولتی که رییس مجمع آن وزیر امور اقتصادی و دارایی است و اهرم کردن نقدینگی و دارایی های مالی است. ضمن اینکه همچنین در برنامه من تسهیل امور گمرکی و مالیاتی آمده که کمک می‌کند بنگاه‌های موجود بتوانند نرخ بهره وری کنونی خود را افزایش دهند؛ البته شتاب بخشی به تامین مالی خارجی نیز از دیگر اولویت‌های کاری بنده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: برای آنکه بتوانیم فعالیت های وزارت اقتصاد را تسهیل کنیم و سالم سازی و فساد زدایی انجام دهیم از آنجا که با روش های جزیی و فرعی نمی شود آن را انجام داد باید برنامه‌ای جامع طراحی کرد که آن هم الکترونیکی کردن امور در این وزارتخانه است زیرا فساد اگر ریشه بدواند، فضای کسب و کار را تخریب می کند، تخریب فضای کسب و کار، سرمایه گذاری را کند می کند و اگر سرمایه‌گذاری کند شود تولید و اشتغال دچار آسیب می شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: یکی از اولویت های بنده این است که در مجموعه وزارتخانه، برنامه فسادزدایی، جدی گرفته شود و حتی روند فسادزدایی را برای کل اقتصاد پیشنهاد دهیم و به پیش ببریم.

دژپسند ادامه داد: برنامه بعدی بنده تحقق واقعی سیاست های اصل ۴۴ و اجرای کامل قانون اصل ۴۴ است البته به این معنا نیست که نمی‌دانم این قانون از جانب وزارت اقتصاد با همکاری سایرین باید اجرا شود اما می‌خواهم عزم خود را نشان دهم و به طور اساسی، خصوصی سازی را از انحصار واگذاری ها خارج کنم زیرا ابعاد دیگری را هم باید توجه کرد از جمله بند الف، ج و دال سیاست‌های اصل ۴۴ که در قانون آن نهفته است باید جدی گرفته شود اگر نیاز است باید قانون را اصلاح کنیم اما نباید آن را معطل بگذاریم.

وی با بیان اینکه اولویت بنده شکل‌گیری اقتصاد هوشمند است گفت: مرحله اول برای شکل گیری اقتصاد هوشمند، الکترونیکی کردن اقتصاد است که باید در قالب یک نقشه راه آن را به پیش ببریم.

دژپسند افزود: اهرم سازی دارایی دولت از مواردی است که باید به آن توجه کرد ضمن اینکه ذیل این برنامه، اعطای اختیارات بیشتر به استانها و عملیاتی کردن و منطقه ای کردن سرمایه‌گذاری خارجی قرار دارد که باید به آن توجه کنیم. وی درباره اولویت برنامه های بانکی خود گفت: برنامه جدید ما این است که تسهیلات‌دهی بانک‌ها را افزایش دهیم و بانک ها را از بنگاه داری دور کنیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی گفت: بنا داریم شورای گفتگو را به روند موثرسازی وارد کنیم ضمن اینکه سعی می‌کنیم جلسات را منظم برگزار کنیم اگر مصوبات نیاز دارد در دولت یا مجلس پیگیری کنیم.

دژپسند درباره ایده هسته های اندیشه ورزی افزود: هسته های اندیشه ورزی وسیع‌تر از ارتباط با بخش خصوصی است. شرایط اقتصادی در کشور به گونه‌ای است که باید از همه امکانات کشور استفاده کنیم؛ بنابراین این هسته چهار ضلع دولت، مجلس، بخش خصوصی و دانشگاهیان دارد که این مجموعه ها باید بتوانند در تعامل با هم در فرایند سیاست سازی و تدوین پیش نویس، لوایح، مقررات و مصوبه های دولت همکاری داشته باشند تا بتوانیم از این سرمایه برای آرام کردن فضای اقتصادی کشور استفاده کنیم.

وی درباره هیات مقررات زدایی وزارت اقتصاد و اولویت های کاری آن در شرایط جدید گفت: باید هم مقررات‌زدایی را جدی بگیریم هم ممانعت از مقررات زدایی کنیم. نمی‌شود اینجا مقررات را کم کنیم در مقابل جای دیگر مقرراتی اضافه شود باید ساختار و نظام پایش را ایجاد کنیم که هر دو را به صورت سیاست متناسب به پیش ببریم تا مانع از افزایش مقررات شویم.

وزیر اقتصاد گفت: برنامه هایی که در آینده نزدیک اعلام می‌شود در راستای اجرای برنامه پیشنهادی به مجلس است که هم امیدآفرینی خواهد کرد و هم مشارکت و همراهی مردم را در برنامه ها افزایش خواهد داد.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000