آمار جدیدی از معاملات بازار مسکن؛ دو سوم معاملات در دستان دلالان و سوداگران

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۷/۰۸/۲۰
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفت: بر اساس گزارش مرکز آمار، حدود دو سوم معاملات بازار مسکن توسط دلالان و سوداگران صورت گرفته است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از خانه ی ملت، صدیف بدری، با اشاره به اهمیت اعمال سیاست های مالیاتی بر حوزه مسکن، گفت: قطعا باید برای مقابله با دلال بازی و سوداگری در بازار مسکن تمهیدات ویژه ای اندیشید، از این رو لایحه مالیات بر عایدی مسکن در کمیسیون عمران مجلس مورد بررسی قرار گرفت، البته این لایحه برای بررسی بیشتر و کارشناسی تر به کمیته مسکن این کمیسیون ارجاع شد تا در زمان مقرر مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، حدود دو سوم معاملات بازار مسکن توسط دلالان و سوداگران صورت گرفته است. نماینده مردم اردبیل، نیر و نمین در مجلس شورای اسلامی افزود: بر اساس گزارش مرکز آمار، حدود دو سوم معاملات بازار مسکن توسط دلالان و سوداگران صورت گرفته است، از این رو موافقان لایحه مالیات بر عایدی مسکن معتقدند که تصویب این لایحه، فضا را برای فعالیت دلالان بسیار تنگ خواهد کرد. شرایط معافیت خریداران مسکن از مالیات چیست؟ این نماینده مردم در مجلس دهم در تشریح مواد لایحه مالیات بر عایدی مسکن ادامه داد: بر اساس این لایحه، خرید و فروش و نقل و انتقلات زمین، ملک، ساختمان و مغازه مشمول مالیات می شود، البته بر اساس این لایحه مالکانی که برای نخستین بار اقدام به خرید ملک می کنند، از پرداخت مالیات معاف هستند، در غیر این صورت هر گونه معامله مشمول مالیات خواهد بود.وی ادامه داد: مالیات اعمال شده بر عایدی مسکن، در سال نخست 5 درصد، در سال دوم 10 درصد و در سال سوم 15 و در سال چهارم 20 درصد پیش بینی شده است.هزینه کرد درآمد حاصل از مالیات مسکن برای ساخت مسکن برای خانوارهای محروم و اقشار کم درآمد، بدری افزود: بر اساس لایحه مالیات بر عایدی مسکن، منابع حاصل از مالیات مسکن در جهت توسعه این بازار و ساخت مسکن برای خانوارهای محروم و اقشار کم درآمد مصرف خواهد شد. سخنگوی کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: در شرایط کنونی لایحه مذکور مخالفان و موافقانی دارد، موافقان بر این اعتقاد هستند که اعمال سیاست های مالیاتی می تواند به ثبات بازار مسکن و کاهش دلال بازی ها کمک شایانی کند، اما مخالفان اعلام می کنند که اجرای این لایحه و اعمال سیاست های مالیاتی بر حوزه مسکن، موجب هجوم نقدینگی به بخش های دیگر مانند بازار ارز و طلا و کاهش رونق در بازار مسکن می شود.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000