بررسی عوامل کاهش قیمت اوراق گواهی حق تقدم بانک مسکن

از مهم‌ترین علل کاهش قیمت امتیاز تسهیلات گواهی حق تقدم مسکن افزایش شدید قیمت مسکن طی ماه های گذشته و افزایش مانده حساب ممتاز می باشد.
پایگاه خبری بانک مسکن

میانگین قیمت خرید امتیاز تسهیلات اوراق گواهی حق تقدم ، هم‌ اکنون تحت‌تاثیر چند عامل عمده در کمترین سطح خود طی ۵۷ ماه گذشته قرار گرفته است. به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، قیمت هر فقره تسهیلات اوراق ۵۰۰ هزار تومانی خرید مسکن در حالی هفته اول آبان ماه با سقوط به کانال ۵۰ هزار تومان به‌طور متوسط به ۵۹ هزار تومان رسید که این سطح قیمتی رکورد کمترین نرخ اوراق تسهیلات گواهی حق تقدم از بهمن ماه ۹۲ تاکنون محسوب می‌شود.

از مهم‌ترین علل کاهش قیمت امتیاز تسهیلات گواهی حق تقدم مسکن افزایش شدید قیمت مسکن طی ماه های گذشته و افزایش مانده حساب ممتاز بانک مسکن می باشد. افزایش مانده حساب ممتاز بانک مسکن یکی از عوامل موثر در کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن می باشد. موجودی و مانده حساب ممتاز بانک مسکن از ابتدای امسال افزایش یافته است؛ این حساب پشتوانه صدور اوراق حق تقدم دریافت تسهیلات مسکن است و افزایش موجودی و مانده آن منجر به افزایش عرضه اوراق به بازار مبادلات اوراق و در نتیجه تعدیل و کاهش قیمت اوراق می شود. هم اکنون حجم عرضه اوراق حق تقدم دریافت تسهیلات مسکن افزایش یافته است و می توان گفت عرضه موجود به سهولت، پاسخگوی نیاز متقاضیان برای استفاده از این تسهیلات در بازار مسکن است؛ چرا که تعادل عرضه و تقاضای اوراق و پیشی گرفتن عرضه اوراق بر تقاضای آن یکی از مهمترین دلایل افت قیمت آن در مقاطع زمانی مختلف از جمله زمان حال حاضر است.

هم اکنون متقاضیان خرید مسکن در تهران با استفاده از تسهیلات بدون سپرده از محل اوراق (تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی مرکب از ۶۰ تسهیلات میلیونی بدون سپرده به علاوه تسهیلات ۲۰میلیون تومانی جعاله)، باید ۱۶۰ فقره اوراق ، خریداری کنند که با احتساب میانگین قیمت 60 هزار تومان و پانصد تومان برای هر فقره اوراق، قیمت امتیاز تسهیلات انفرادی مسکن کمتر از 10 میلیون تومان خواهد بود؛ همچنین میانگین قیمت خرید امتیاز تسهیلات اوراق مسکن برای زوجین به منظور استفاده از تسهیلات ۱۲۰ میلیون تومانی (تسهیلات ۱۰۰ میلیونی خرید به علاوه تسهیلات ۲۰ میلیون تومانی جعاله)، در حدود ۱۴ میلیون و5۰۰ هزار تومان است. سطح فعلی قیمت اوراق در مقایسه با نرخ سال گذشته، معادل ۲۲ درصد کاهش یافته است. آبان سال گذشته متوسط قیمت هر فقره اوراق تسهیلات مسکن ۷۵ هزار و ۵۰۰ تومان بود.

آمارها حاکی است میانگین قیمت هر فقره اوراق طی ۱۲ ماه منتهی به پایان اسفند سال گذشته نیز دو کانال بالاتر از سطح فعلی و معادل ۷۴ هزار تومان بود. کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن ناشی از به کف رسیدن میانگین قیمت هر فقره اوراق تسهیلات 500هزار تومانی و همچنین قرار گرفتن میانگین قیمت اوراق در پایین‌ترین کانال ممکن، هزینه دریافت تسهیلات اوراق گواهی مسکن برای متقاضیان را به حداقل رسانده است.

افزایش شدید قیمت مسکن طی ماه های گذشته از دیگر دلایل کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن می باشد. به گزارش هیبنا ، طی ماه های اخیر در نتیجه جهش های متوالی قیمت مسکن تقاضا برای خرید اوراق به منظور استفاده از تسهیلات برای خرید آپارتمان کاهش یافته و بنابراین در نتیجه افزایش عرضه و کاهش تقاضا برای خرید اوراق، متوسط قیمت هر فقره اوراق در نیمه اول آبان ماه به کمتر از 60 هزار تومان رسید که این میزان را می توان طی چند سال گذشته بی سابقه دانست. هم اکنون به دلیل افزایش شدید قیمت واحدهای مسکونی بسیاری از متقاضیان که قصد خرید مسکن با استفاده از تسهیلات بانکی مسکن داشتند قادر به ورود به بازار مسکن و خرید واحدهای مسکونی نیستند و همین موضوع بازار معاملات اوراق را نیز به لحاظ قیمتی تحت تاثیر قرار داده است. با توجه به اینکه معاملات اوراق حق تقدم دریافت تسهیلات مسکن بازاری مصرفی است، مقابله با سفته بازی و سوداگری در این بازار به منظور حمایت از تقاضای مصرفی طی سال های اخیر منجر شده است هم اکنون این بازار محل امنی برای سفته بازان و سوداگران نباشد و همین موضوع نیز از عوامل موثر در تعدیل قیمت اوراق محسوب می شود؛ هم اکنون بازار اوراق به طور نسبی بازاری کاملا مصرفی است و از این جهت نوسانات شدید قیمتی تحت تاثیر فعالیت های سفته بازانه به آن راه ندارد.در حال حاضر تغییرات قیمت اوراق مسکن تحت تاثیر اعمال تدابیر مقابله با سفته بازی و سوداگری در بازار اوراق تنها به شرایط بازارمسکن و حجم عرضه و تقاضا برای خرید اوراق وابسته است. پیش بینی می شود بازار اوراق تسهیلات مسکن دست کم تا پایان سال جاری در محدوده قیمتی فعلی-مرز 60 هزار تومان- باقی بماند و هیچ نوع انتظاری از بابت افت شدید و یا نوسان قابل توجه در قیمت اوراق وجود ندارد.

به گزارش هیبنا، میانگین قیمت هر فقره اوراق دریافت تسهیلات مسکن طی روزهای سپری شده از آبان ماه به کمتر از 60 هزار تومان رسیده است.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000