تازه‌ترین گزارش از سطح تورم عمومی

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۳۹۷/۰۹/۰۷
آمارهای بانک مرکزی نشان از افت سرعت رشد تورم در میانه پاییز دارند.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن،مطابق آخرین گزارش ارایه‌ شده، روند کاهشی تورم ماهانه برای دومین ماه متوالی تمدید شد. نرخ تورم ماهانه که در شهریورماه معادل 6.1درصد بوده، در مهرماه به سطح 4.6 درصد نزول کرد و اکنون براساس آمار جدید، به سطح 3.5 درصد در آبان ماه رسیده است. در نتیجه یک تغییر جهت محسوس در روند تورم ماهانه قابل‌ردیابی است. علاوه‌بر این تغییر جهت، افت سرعت رشد تورم یک شاهد دیگر نیز دارد؛ مطابق داده‌های بانک مرکزی سرعت رشد تورم نقطه‌به‌نقطه نیز کند شده است؛در حالی که در شهریورماه تورم نقطه‌به‌نقطه رشد 7.2 درصدی نسبت به ماه قبلش داشت و در اولین ماه پاییز این عدد به 5.5 درصد رسیده بود، در ماه گذشته تورم نقطه‌به‌نقطه 3 درصد رشد کرد. با همین رشد، تورم نقطه‌به‌نقطه آبان‌ماه به 39.9 درصد رسید. کند شدن رشد تورم نقطه‌به‌نقطه در کنار آرام گرفتن تورم ماهانه،می‌توانند نشانه‌های تغییر فاز روند تورم در ماه‌های آتی را رقم زنند. علاوه‌بر اینها، تورم دهک‌های مختلف درآمدی نیز برای نخستین بار توسط بانک مرکزی ارایه شده است که از ثبت تورم سنگین‌تر دهک‌های بالانسبت به دهک‌های پایین درآمدی حکایت دارد.

آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که شاخص بهای مصرف‌کننده در آبان ماه به رقم 153.6 واحد رسیده است. این رقم نشان می‌دهد که تورم ماهانه ماه دوم پاییز به سطح 3.5 ‌درصد رسیده است. این دومین ماه متوالی است که نرخ تورم ماهانه روند نزولی را ثبت کرده است. در شهریور ماه سال‌جاری نرخ تورم ماهانه6.1 درصد ثبت شده بود، اما پس از آن از سطح تورم ماهانه کاسته شده و نرخ تورم ماهانه در مهرماه به سطح 4.6 ‌درصد رسید، حال برای دومین ماه متوالی نیز روند نرخ تورم ماهانه نزولی ثبت شده است. تورم ماهانه در خرداد سال‌جاری به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش یافت و به بالای 4‌درصد رسید، بررسی‌هانشان می‌دهد که از خرداد تا آبان ماه سال‌جاری میانگین تورم ماهانه به میزان 4. 6درصد بوده است، درنتیجه آخرین آمار بانک مرکزی نیز نشان می‌دهد تورم ماهانه آبان زیر این سطح میانگین بوده است. آمار جدید بانک مرکزی نشان می‌دهد که نرخ تورم تغییر جهت داده است. بنابراین احتمال دارد که در ماه‌های آینده نیز از سطح نرخ تورم ماهانه کاسته شود. در مهرماه 1.5 واحد‌درصد و در آبان ماه 1.1 واحد ‌درصداز نرخ تورم ماهانه کاسته شده است، تداوم این روند باعث می‌شود که نرخ تورم ماهانه در آذر ماه یک سطح دیگر پایین بیاید و به سطح 2درصد نزول کند.

آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که روند صعودی نرخ تورم نقطه به نقطه، در آبان نیز تداوم یافته و به یک قدمی سطح 40‌درصدی رسیده است. به‌طور دقیق‌تر این نرخ در آبان ماه 39.9 درصد ثبت شده که این آمار در مهرماه سال‌جاری 36.9 ‌درصد بوده است. این آمار نشان می‌دهد که سطح نرخ تورم نقطه به نقطه در مسیر صعودی قدم می‌گذارد و به بیشترین مقدار طی 5 سال اخیر رسیده است. اما بررسی‌ها حاکی ازآن است که در ماه‌های آتی این روند تغییر می‌کند و احتمالا این نرخ از ابتدای دی ماه سال‌جاری، روندنزولی را آغاز می‌کند. اما بررسی دقیق‌تر نشان می‌دهد که سرعت رشد نرخ تورم نقطه به نقطه کند شده است، مطابق این بررسی‌ها تفاضل تورم نقطه به نقطه در آبان ماه نسبت به ماه قبل به 3 واحد‌ درصد رسیده است، در حالی که این رقم برای شهریور ماه 7.2 واحد‌درصد و برای مهرماه به میزان 5.5 واحد‌درصد بوده است. کاهش نرخ تورم ماهانه و کند شدن رشد تورم نقطه‌به‌نقطه می‌تواند به‌عنوان دو دلیل برای تغییر فازتورم معرفی شود. سومین آمار که بیشتر مدنظر سیاستمداران برای اعلام نرخ تورم می‌شود، تغییرات 12 ماهه شاخص بهای مصرف‌کننده است. بر اساس آمارهای بانک مرکزی نرخ تورم متوسط در آبان ماه به18.4 درصد رسیده است. این آمار در مهر سال‌جاری به میزان15.9 ‌درصد گزارش شده بود.بانک مرکزی در گزارش آبان ماه برای نخستین بار نرخ تورم مناطق شهری ایران را به تفکیک دهک‌های هزینه‌ای منتشرکرده است. البته این آمار تنها بر اساس نرخ تورم متوسط عنوان شده است. آمارها نشان می‌دهد که فشار تورمی بیشتر بر دهک‌های پردرآمد بوده است. در آبان نرخ تورم برای دهک اول (کم درآمد) به میزان15درصد گزارش شده، اما این رقم برای دهک دهم (پردرآمد) 21.8‌درصد بوده است. تورم سایر دهک‌ها نیز در بازه بین دو عدد قرار دارد. این روند در حالی است که در انتهای سال 1396 شکاف میان تورم دهک اول و دهک دهم به کمترین میزان رسیده بود. در این سال، نرخ تورم برای دهک نخست 9.6 درصد و برای دهک دهم 9. 5 ‌درصد ثبت شده بود. بخش قابل توجهی از سبد خانوار دهک‌های کم درآمد از کالاهایی است که دولت با اعطای ارز یارانه‌ای، سعی در کنترل قیمت آن کرده است و به نظر می‌رسد این موضوع باعث پایین ماندن نرخ تورم این دهک‌ها شده است.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000