ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در طرح بازآفرینی شهری

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۷/۰۹/۰۷
محمد اسلامی بر عملیاتی کردن اهداف توسعه کمی و کیفی مسکن در برنامه ششم از جمله اجرای بازآفرینی ۱۰۰ هزار واحد مسکن در مرحله نخست و تأمین مسکن اقشار کم درآمد تاکید کرد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی که در برنامه زنده "تیتر امشب"‌شبکه خبر سخن می گفت، در توضیح برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن اظهار داشت: در بحث مسکن دولت موظف است تا طبق قانون اساسی زمینه را برای خانه دار شدن مردم با اولویت اقشار کم درآمد فراهم کند گفت: تامین مسکن برنامه ای است که در دولت های مختلف از بدو انقلاب تاکنون با عناوین مختلف صورت گرفته است و در این سال ها با برنامه‌های مسکن مهر و مسکن اجتماعی دولت های نهم تا دوازدهم تلاش کرده اند تا بتوانند پاسخگوی نیاز مسکن شهروندان باشند.

وی با اشاره به اینکه وزارت راه و شهرسازی در دوره جدید برای تامین مسکن نیازمندان، طرح‌هایی را به صورت موازی در حال انجام دادن است، افزود: برای اجرایی کردن این طرح ها برنامه ششم ملاک قرار گرفته شده است که اهداف کمی و کیفی توسعه مسکن و هدف گذاری در آن دیده شده است.

اسلامی با اشاره به جذب سرمایه‌گذاران برای احیای بافت‌های ناکارآمد توضیح داد: با توجه به مطالعات و ارزیابی گذشته کارگروه ویژه‌ای برای این موضوع تشکیل شده است و بازآفرینی شهری مورد تاکید رییس جمهور است و برای این کار معاون اقتصادی و دیگر معاونان ریاست جمهور در بحث بازآفرینی شهری وقت زیادی را صرف کرده است و بحث های کارشناسی مفصلی برای آن صورت گرفت و ما در روز گذشته این مساله را جمع بندی کرده و نهایی کرده‌ایم.

بازآفرینی 100 هزار واحد مسکونی در دستور کار استانداران

وی با تاکید بر اینکه به استانداران برنامه ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در برنامه بازآفرینی شهری ابلاغ شده است، افزود: باید دقت کرد که استانداران رییس ستاد بازآفرینی استانی هستند و این مساله در دستور کار سال ۹۷ برای آن ها تعریف شده بود که طی ۸ ماه گذشته مطالعات انجام شده و برنامه ریزی صورت گرفته تا ۲۷۰ محله در سال بازآفرینی شود.

اسلامی افزود: برای تک تک استان ها اولویت بازآفرینی محلات شناسایی و استخراج شده است و محلات بر اساس برنامه مشخص احیا می شوند و بافت ها آن محله نوسازی خواهند شد که این نوسازی شامل امکانات روبنایی از جمله مدرسه، اماکن بهداشتی و فرهنگی و ورزشی علاوه بر نوسازی واحدهای مسکونی نیز می شود.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه باید اراضی دولتی در اختیار این طرح قرار گیرد، تصریح کرد: با عرضه زمین از سوی نهادهای دولتی سرمایه گذاران می توانند کار ساخت و ساز را با دریافت پروانه ساخت با تسهیلات ویژه در محدوده‌های شهری انجام دهند. اما در نوع دوم افراد می‌توانند با استفاده از تسهیلات در نظر گرفته شده واحد ساختمانی خود را نوسازی کنند و علاوه بر امتیاز دریافت پروانه ساخت رایگان و نرخ تسهیلات دریافتی آنها نیز 50 درصد کمتر از نرخ مصوب شورای پول و اعتبار است.

وی ادامه داد: در راستای ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی که سهمیه هر استان پیش بینی شده، از استانداران خواسته شده تا تمامی دستگاه های دولتی و شهرداری ها را برای مشارکت در این طرح بسیج کنند که این مساله برای شهرداری ها منفعت هایی برای ارتقای سطح شهری و خدمات و البته ایجاد درآمدهای پایدار شهری دارد.

اسلامی ادامه داد: بسته ای به استانداران ابلاغ شده که علاوه بر مصوبات گذشته، موجب اجرای غیرمتمرکز و عمل بر اساس شرایط هر منطقه و استان خواهد شد. همچنین ابلاغ بسته جدید در خصوص بازآفرینی شهری به استانداران برای سرعت دادن به عملیاتی کردن طرح و احیای بافت‌های فرسوده بوده است.

استانداران موانع بازآفرینی شهری را برطرف کنند

وی در رابطه با کارشکنی برخی از ارگان ها در زمینه بازآفرینی شهری با عدم واگذاری زمین و دیگر موارد، گفت: برنامه بازآفرینی شهری دارای صراحت قانونی و آیین نامه مصوب دولت و دستور صریح ریاست جمهوری است و استانداران به عنوان مقام های عالی دولت در استان اختیار تام دارند و که در این حوزه تصمیم گیری کنند ما با تغییر سیاست های ساختاری و رویکردی که ابلاغ شد،ه مصوب کرده ایم تا از ظرفیت استانداران که دارای اختیار بیشتر از دستگاه های اجرایی استانی هستند در این حوزه بهره مند شویم تا آن ها برخی از موانع موجود در استان را برطرف کنند و روندها را تسریع کنند تا واگذاری زمین سرعت گرفته و همچنین با دادن مجوز ها و تهیه نقشه ها و پشتیبانی شاهد اقدام همه جانبه و به ثمر رسیدن نتایج طرح بازآفرینی شهری باشیم.

وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: در حال حاضر طرح بازآفرینی شهری در برخی استان‌ها آغاز شده است و از پیشرفت خوبی نیز برخوردار است.

اسلامی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی وظیفه خود می داند که مسکن مهر را تکمیل کند، یادآور شد: مردم منتظر تکمیل مسکن مهر هستند البته مسکن مهر حدود ۵۰۰ هزار واحد مسکونی است که تقریبا ساخت نیمی از آن به اتمام رسیده اما به دلیل نداشتن انشعابات قابلیت استفاده پیدا نکرده است و نیمی دیگر این تعداد که نا تمام است شامل مواردی می‌شود که مشکلات حقوقی دارد و ۱۰۰ هزار واحد آن فاقد متقاضی است که عمدتا امکانات زیربنایی برای آن ها وجود ندارد و یا جانمایی مناسبی نداشته است. برنامه این است که طبق مجوز قانونی و هماهنگی که صورت گرفته تعدادی از واحدهای فاقد متقاضی را به سازمان های حمایتی (کمیته امام و سازمان بهزیستی) واگذار کنیم تا آن ها بتوانند بعد از تکمیل به افراد تحت پوشش خود واگذار کنند.

وی با اشاره به اینکه در وزارت راه و شهرسازی سه سازمان و شرکت تابعه به موضوع مسکن مهر مربوط می شوند، توضیح داد: باید هر یک از این سازمان ها و شرکت‌ها باید وظایف خود را انجام دهند. نهایت تقسیم کار بدین صورت است که بنیاد مسکن وظیفه تکمیل مسکن مهر را در شهرسازی زیر 25 هزار نفر جمعیت بر عهده دارد و تکمیل مسکن هر در شهرهای جدید بر عهده شرکت عمران شهرهای جدید است و بقیه موارد نیز با همکاری سازمان ملی زمین و مسکن و اجرای ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها باید تکمیل شوند.

اسلامی بیان کرد: این سازمان ها وظیفه دارند که با توجه به الزامات قانونی مسکن مهر را در دستور کار قرار دهند و برای آن ها تصمیم گیری کنند. البته متقاضیان نیز با واریز معوقات خود و آورده مورد نیاز باید برای تکمیل مسکن مهر همکاری کنند و بدون همکاری مردم تکمیل کردن واحد‌های در حال ساخت برای وزارت راه و شهرسازی کار دشواری است و این انتظار برای مردم باید زودتر به پایان برسد.

وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: انشعابات باید برقرار شود و سرانه های خدماتی برای رفاه حال ساکنان مسکن مهر باید فراهم شود.

اسلامی با بیان اینکه باید دو بحث بخش های مالی و اقتصادی و بحث تولید مسکن جدا شوند، گفت: مهم ترین دستور برنامه ریزی برای ایجاد جریان پایدار ساخت مسکن است که باید ارتباط بین سازندگان صلاحیت دار و سرمایه گذاران برقرار شود به طوری که تولید مسکن به یک جریان زنده و پویا تبدیل شود.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000