اطلاعیه معاونت نظارت مالی و خزانه داری کل کشور:

وزارت اقتصاد دخل و تصرفی در اعلام میزان بدهی بانک ها ندارد

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۳۹۷/۰۹/۱۴
وزارت اقتصاد طی اطلاعیه ای اعلام کرد، تعیین میزان بدهی بانک ها به بانک مرکزی طبق قانون و آیین نامه مربوط، در اختیار بانک مرکزی است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از وزارت امور اقتصاد و دارایی، وزارت اقتصاد با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد:
1- در اجرای جزء یک ذیل بند (و) تبصره(5) قانون بودجه سال 1397 کل کشور و آیین‌‌نامه اجرایی آن موضوع تصویب نامه شماره 54036/ت55413هـ مورخ 1397،4،30به وزارت امور اقتصادی و دارایی اجازه داده شده است مطالبات اشخاص متقاضی مشمول از دولت را با بدهی آنها به دولت، بانک ها و موسسات اعتباری غیر بانکی تا سقف000ر000ر1 میلیارد ریال از طریق صدور اسناد (اوراق) تسویه خزانه، تسویه نماید.
2- در اجرای تبصره (5) ماده (5) آیین‌نامه اجرایی فوق‌الذکر مقرر گردیده، بانک مرکزی سقف مجاز تسویه بدهی بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی به آن بانک را ظرف مدت بیست روز پس از ابلاغ آیین‌نامه مذکور، به این وزارت اعلام نماید. در اجرای تبصره مذکور بانک مرکزی طی مکاتباتی، نسبت به اعلام سقف مجاز تسویه بدهی بانک‌ها و موسسات اعتباری به بانک مرکزی اقدام نموده است.
3- به موجب بند (ج) ماده یک آیین نامه فوق الذکر وزارت امور اقتصادی و دارایی به نمایندگی از دولت نسبت به صدور اسناد (اوراق) تسویه خزانه اقدام می نماید.
همان گونه که در بند (2) ذکر شد تعیین میزان بدهی بانک ها به بانک مرکزی بر طبق قانون و آیین نامه مربوط در اختیار بانک مرکزی است و این وزارت در چارچوب قوانین و مقررات و صرفاً براساس اعلام آن بانک و بدون هرگونه دخل و تصرف در ارقام اعلام شده توسط آن بانک نسبت به صدور اوراق تسویه خزانه در سقف اعلام شده اقدام می نماید. لذا اعلام میزان بدهی بانک ها به بانک مرکزی جهت انجام فرآیند صدور اوراق تسویه موضوع بند (و) تبصره پنج قانون بودجه سال 1397 می باشد و این معیار فی نفسه نمی تواند ملاک ارزیابی خوب یا بد بودن وضعیت بانک ها باشد.
بدیهی است، حل و فصل هرگونه اختلاف حساب ما بین سیستم بانکی و بانک مرکزی در حیطه امور آن بانک است.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000