رییس اداره کل برنامه ریزی و ارزیابی عملکرد بانک مسکن اعلام کرد

۳۷۵ پیشنهاد برای ارتقای بهره وری در بانک مسکن

رییس اداره کل برنامه ریزی و ارزیابی عملکرد بانک مسکن از ارایه ۳۷۵ پیشنهاد برای ارتقای بهره وری از سوی کارکنان این بانک خبر داد.
پایگاه خبری بانک مسکن

فریبرز راحتی، رییس اداره کل برنامه ریزی و ارزیابی علمکرد ودبیر کمیته بهره وری بانک مسکن در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، اعلام کرد: به دنبال تشکیل کمیته بهره وری در بانک مسکن و تاکید مضاعف بر این موضوع،از طریق سیستم نظام پیشنهادهای بانک مسکن یک فراخوان به همکاران سراسر کشور در بخش های مختلف بانک ارسال شد که در قالب این فراخوان برای ارتقای بهره وری در بانک مسکن 375 پیشنهاد قابل بررسی، ارایه و استخراج شد.
وی افزود: ماحصل بررسی این پیشنهادات به استخراج 20 پیشنهاد اجرایی برای ارتقای بهره وری در بانک مسکن انجامید و در کنار آن از همه ادارات ستادی در خواست شد برنامه های خود را به منظور اجرای هر چه بیشتر مفهوم بهره وری در بانک ارایه کنند.
راحتی خاطرنشان کرد:در این راستا ادارات ستادی و شرکت های تابعه بانک مسکن نیز 222 برنامه پیشنهادی ارایه کردند که پس از بررسی ماحصل همه این پیشنهادات ،طبقه بندی و جمع بندی آن ها در کمیسیون مدیران بانک مسکن بالغ بر 36 برنامه مطرح شد و در نهایت 33 برنامه در 7 محور به منظور ارتقای مفهوم بهره وری در بانک مسکن استخراج شد.
وی با بیان اینکه برنامه ها و محورهای استخراج شده تا حد قابل قبولی می تواند منجر به راهنمایی همه همکاران در مجموعه بانک مسکن به منظور افزایش کارآیی و اثربخشی در انجام فعالیت های محوله شود گفت: وظایف هر کدام از بخش ها و هر یک از همکاران در شبکه بانک مسکن و کل شبکه بانکی کشور متفاوت و منحصر به فرد است و هر یک از ادارات، شرکت های تابعه و سایر زیر مجموعه های بانک وظایف متفاوت و متنوعی نسبت به سایر همکاران در سایر بخش ها دارند.
راحتی ادامه داد: موضوع مهم در ارتباط با مفهوم بهره وری آن است که تمام بخش ها،زیر مجموعه ها و همکاران با توجه به امکانات موجود و هر آنچه در شرایط فعلی در اختیار دارند در هر مقام و جایگاهی بتوانند فعالیت های خود را به صورتی بهینه تر و بهره ور تر به منظور تحقق حداکثری مفهوم کارآیی و اثربخشی در مجموعه بانک مسکن انجام دهند؛ در واقع هر کسی در هر مقام و جایگاهی بتواند با استفاده از امکانات در دسترس خود به صورتی بهینه تر و بهره ور تر از امکانات موجود استفاده کند و راندمان کاری خود را نسبت به گذشته افزایش دهد منجر به تحقق مفهوم بهره وری سازمانی شده است.
رییس اداره کل برنامه ریزی و ارزیابی عملکرد بانک مسکن با بیان اینکه 33 برنامه تدوین شده در راستای ارتقای بهره وری در بانک مسکن تا حد زیادی راهنمای مطلوبی برای ارتقای بهره وری در بانک است خاطرنشان کرد: همه همکاران در مجموعه بانک مسکن باید نهایت تلاش خود را به منظور ارتقای سطح بهره وری سازمانی انجام دهند.
وی تصریح کرد:در صورتی که مفهوم بهره وری در هر سازمان، نهاد، اداره و ... اجرایی و نهادینه سازی شود سطح عملکردی آن نهاد و سازمان به منظور ارایه خدمات کارآ و اثربخش تر به جامعه ارتقا و بهبود می یابد؛ در واقع بهره وری به نوعی ارتباط بین استفاده از عوامل تولید و محصول نهایی مربوط می شود.
راحتی افزود: موضوع بهره وری همواره جزو مهمترین و اولویت دارترین موضوعات در برنامه های 5 ساله توسعه کشور بوده است؛ در برنامه ششم توسعه نیز به صراحت در خصوص اهمیت بهره وری و تحقق آن و ایجاد چرخه بهره وری در تمامی سازمان ها تاکید شده است. این در حالی است که در بند هشتم از اهداف کلان بانک مسکن در قالب سند راهبردی 1400 بانک مسکن «افزایش مستمر بهره وری و بهبود فرآیندهای بانک» از مهمترین اهداف مورد تاکید است؛ بر این اساس از پایان سال گذشته تصمیم گرفته شد با تشکیل کمیته بهره وری در بانک مسکن مرکب از رییس کمیته(از اعضای هیات مدیره بانک )،دبیر کمیته و 9 نفر از مدیران بانک مسکن به منظور تحقق حداکثری مفهوم بهره وری سازمان در بانک مسکن تلاش شود. از ابتدای سال جاری نیز جلسات این کمیته با حضور اعضا برگزار شده است.
وی فرهنگ سازی و فرآیند سازی به منظور ارتقای سازمانی را مهمترین اقدام در راستای تحقق مفهوم بهره وری بعد از تشکیل کمیته بهره وری اعلام کرد و گفت: برگزاری جلسات آموزشی مختلف برای مدیران و کارکنان بانک، ایجاد حساسیت نسبت به مفهوم بهره وری در همکاران بخش های مختلف اعم از همکاران شاغل در بخش های صف و ستاد از طریق انتشار مقالات،گزارش ها و مصاحبه هایی در این زمینه و همچنین تدوین و گردآوری کتابچه بهره وری بخشی از اقدامات صورت گرفته در این زمینه از ابتدای سال جاری است. همچنین شیوه نامه ای تحت عنوان «نشان افتخار بهره وری در بانک مسکن» تدوین شده است.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000