مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن به هیبنا اعلام کرد

سه برنامه وزارتخانه برای افزایش عرضه مسکن

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۷/۰۹/۲۸
مدیر کل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن از بررسی سه برنامه افزایش عرضه خانه در کل کشور در جلسه شورای هماهنگی مسکن خبر داد.
پایگاه خبری بانک مسکن

علی چگینی در گفت و گو با پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، اعلام کرد: شورای هماهنگی مسکن طی هفته های گذشته، با حضور وزیر جدید راه و شهرسازی طی دو جلسه برگزار شد و موضوع راهکارهای افزایش عرضه و رونق در بخش مسکن و ساختمان در این جلسات با حضور معاونین مرتبط با حوزه مسکن و همچنین مدیران و روسای دستگاه های مسوول و متولی تامین مسکن، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

چگینی درباره آنچه به عنوان جمع بندی اولیه در جلسات شورای هماهنگی مسکن وزارت راه و شهرسازی مشخص شده است، گفت: سه برنامه از سوی شرکت بازآفرینی شهری ایران، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و همچنین شرکت عمران شهرهای جدید در این جلسات به وزیر راه و شهرسازی و سایر اعضای جلسه به عنوان مجموعه های برنامه های رونق آفرین در صنعت ساخت و ساز تاکنون ارایه شده است.
مدیر کل اقتصاد مسکن در ادامه افزود: بزودی در سومین جلسه شورای هماهنگی مسکن، مدیران و مسوولان تهیه کننده این سه برنامه نسبت به توضیح بیشتر و دفاع از برنامه های خود برای افزایش ساخت و سازهای مسکونی اقدام خواهند کرد.
بر اساس برنامه ای که بنیاد مسکن ارایه کرده، قرار است سالانه 100 هزار واحد مسکونی برای اقشار کم درآمد و فاقد مسکن در کشور ساخته شود. دومین برنامه در چارچوب بازآفرینی شهری نیز تدوین شده است، نوسازی و احداث 100 هزار واحد مسکونی در درون بافت فرسوده شهرهای کشور را هدف گذاری کرده است. در این برنامه، بر روی زمین های متعلق به دستگاه های دولتی در بافت های فرسوده و همچنین اراضی متعلق به شهرداری ها، حساب ویژه باز شده است تا این زمین ها بدون دریافت بهای روز در ابتدای پروژه به توسعه گران ساختمانی تحویل داده شود و در پایان ساخت و ساز، بهای زمین به عنوان سهم دولت یا شهرداری برای تخصیص واحد مسکونی ارزان قیمت به خانه اولی ها و کم درآمدهای شهری محاسبه و میزان شراکت مطابق فرمول مشخص که حاشیه سود منطقی برای توسعه گر داشته باشد، مشخص و اعمال شود.
مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن درباره برنامه سوم که به ساخت و ساز مسکونی جدید در شهرهای جدید کشور اختصاص دارد نیز گفت: در این برنامه نیز ساخت 400 هزار واحد مسکونی طی یک برنامه 4 ساله مطرح است.
در برنامه عرضه مسکن جدید در شهرهای جدید، از زمین های متعلق به شرکت عمران شهرهای جدید برای ارایه به سازنده ها و سرمایه گذاران ساختمانی استفاده می شود.
این سه برنامه در مجموعه میزان عرضه سالانه واحد مسکونی جدید به بازار مصرف را 300 هزار واحد افزایش می دهد.
طی سه سال گذشته متوسط ساخت و ساز مسکونی در کل کشور کمتر از 400 هزار واحد مسکونی در سال بوده است. این در حالی است که وزارت راه و شهرسازی دو سال پیش پس از انجام یک مطالعه کامل در قالب طرح جامع مسکن، نیاز سالانه به مسکن جدید در کشور را 900 تا یک میلیون واحد مسکونی اعلام کرد.
اگر این سه برنامه مد نظر وزارت راه و شهرسازی در شورای هماهنگی مسکن به تصویب برسد و البته منابع مالی مورد نیاز برای اجرای آنها نیز تامین شود، عرضه مسکن حداقل دو برابر سال گذشته خواهد شد.
به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، پاشنه آشیل این سه برنامه، منابع بانکی است. بانک ها در پرداخت تسهیلات ساخت و خرید مسکن، آنطور که باید همکاری ندارند. در این میان، سهم اصلی در بین بانک ها برای تامین مالی بخش مسکن، بر عهده بانک مسکن است اما این بانک نیز برای افزایش ظرفیت پرداخت تسهیلات ارزان قیمت که در سال های گذشته در بافت های فرسوده و مسکن مهر ارایه کرده است، نیازمند افزایش سرمایه به شکل نقد است.
قرار است در راستای بودجه سال 98 کل کشور سرمایه بانک ها از جمله بانک مسکن افزایش یابد.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000