رییس اداره کل بازاریابی بانک مسکن تشریح کرد:

سه گروه از مشتریان بانک مسکن که باید در «سجام» ثبت‌نام کنند

رییس اداره کل بازاریابی بانک مسکن توصیه کرد مشتریان بانک مسکن که در بازار سرمایه فعال هستند، حساب مسکن خود را در سجام ثبت کنند.
پایگاه خبری بانک مسکن

علی کشاورز در گفت‌ و گو با پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، با اشاره به راه‌اندازی سامانه جامع اطلاعات مشتریان فعال در بازار سرمایه (سجام)، توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، گفت: تمام اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در بازار سرمایه اعم از فعالان بازار اوراق بهادار و بورس های کالا موظف هستند نسبت به ثبت نام در سامانه مذکور حداکثر تا چهارم دی ماه 97 اقدام کنند.
وی خاطرنشان کرد: استفاده فعالان بازار سرمایه از خدماتی از قبیل خرید و فروش اوراق بهادار، صدور و ابطال واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری و غیره، موکول به ثبت‌نام در سامانه مذکور خواهد بود.
کشاورز در ادامه دو گروه از مشتریان بانک مسکن که حتما باید در مهلت مقرر به شکل غیرحضوری و اینترنتی در سامانه سجام ثبت نام کنند را این طور تشریح کرد: گروه اول صاحبان حساب‌های سپرده ممتاز هستند که در ازای سپرده‌گذاری بخشی از سود خود را به صورت اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن که با نماد «تسه» در فرابورس قابل عرضه و مبادله است، دریافت می‌کنند. این افراد برای مبادله اوراق خود در بورس و فروش آنها به متقاضیان دریافت تسهیلات بدون نوبت و بدون سپرده‌گذاری از محل اوراق تسه باید کد بورسی داشته باشند و در سامانه سجام نیز ثبت نام کنند.
وی ادامه داد: گروه دوم کسانی هستند که قصد خرید اوراق به منظور استفاده از تسهیلات بدون نیاز به سپرده‌گذاری بانک مسکن را دارند. این گروه از مشتریان بانک مسکن نیز ناگزیر به ثبت نام در سجام هستند تا بتوانند از طریق بازار سرمایه اوراق مورد نیاز خود را به تناسب رقم تسهیلاتی که نیاز دارند خریداری کنند.
رییس اداره کل بازاریابی بانک مسکن مشتریان صندوق سرمایه گذاری ره‌آورد آباد مسکن که از صندوق های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت در بازار سرمایه بوده و اداره آن بر عهده شرکت کارگزاری بانک مسکن است را گروه سومی دانست که باید تا چهارم دی در سجام ثبت نام کنند.
کشاورز با بیان اینکه در جریان ثبت نام در سامانه سجام باید یک شماره حساب جهت انجام تراکنش‌های مالی توسط متقاضی معرفی شود، یادآور شد: نه تنها سه گروه از مشتریان بانک مسکن که ذکر شد، بلکه دیگر مشتریانی که از محصولات بانک مسکن مبتنی بر کارکردهای بازار سرمایه (همچون اوراق تسه و واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق آباد) استفاده نمی‌کنند، اما در بخش‌های دیگر بازار سرمایه فعال هستند، می‌توانند شماره حساب مسکن خود را به سامانه سجام معرفی کنند.
وی ضمن توصیه به معرفی حساب مسکن به سجام از سوی فعالان بازار سرمایه، خاطرنشان کرد: طیف متنوعی از کارکردهای انواع حساب‌های بانک مسکن اعم از پرداخت سود مطابق نرخ‌های مصوب بانک مرکزی، اختصاص اوراق به حساب‌های ممتاز و افزایش رقم سود نهایی تعلق گرفته به حساب به این ترتیب، امکان تبدیل مسکن‌کارت به کارت سوخت، امکان خرید شارژ از تمام اپراتورهای مخابراتی کشور، امکان شارژ برچسب پرداخت الکترونیکی عوارض (ETC) و عبور بدون توقف از آزادراه‌های مجهز به این سیستم در زمان سفر، امکان انتقال وجه به حساب مسکن جوانان، امکان انتقال وجه به انواع حساب‌های سازمان‌ها و موسسات خیریه و ... بخشی از دلایلی است که به واسطه آن به فعالان بازار سرمایه توصیه می‌شود حساب مسکن خود را به این سامانه معرفی کنند.
کشاورز درباره شیوه ثبت نام مشمولان در سامانه سجام نیز گفت: مشتریان می توانند با مراجعه به آدرس سایت در گاه الکترونیکی سهام‌داران (دارا) به نشانی dara.csdiran.com/sejam نسبت به ثبت نام در سامانه مذکور اقدام کنند. همچنین به منظور سهولت دسترسی مشتریان، لینک سامانه سجام در وب‌سایت بانک مسکن در بخش منوی دسترسی سریع بارگزاری شده است.
به گزارش هیبنا، سامانه سجام در راستای اجرای قانون مبارزه با پولشویی(مصوب1386) و قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم (مصوب1394) راه‌اندازی شده است. با راه‌اندازی این سامانه هر شخص، تنها با یک بار شناسایی و ثبت اطلاعات امکان برخورداری از کلیه خدمات بازار سرمایه را خواهد داشت.
بدیهی است محرمانگی اطلاعات اعلامی از سوی اشخاص، در چارچوب قوانین و مقررات حاکم، محفوظ خواهد بود.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000