تاکید بر رونق بازار مسکن

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۷/۱۰/۰۲
وزیر راه و شهرسازی گفت: وظیفه وزارت شهرسازی، تعادل بخشی به بخش عرضه و تقاضای مسکن است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، اسلامی در استودیو نگاه یک شبکه اول سیما افزود: به طور طبیعی حداقل سالانه باید 900 هزار واحد مسکونی تهیه و آماده عرضه کنیم. این اقدام می تواند به تقاضای سالانه مسکن پاسخ درستی دهد و به عنوان راهبرد اساسی باید به آن پایبند باشیم اما متاثر از شرایط دخالت های موجود، مسکن هایی ایجاد شده که نمی تواند پاسخگوی تقاضای فعلی باشد زیرا این مسکن ها گران قیمتند.
او ادامه داد: دوره جدید وزارت راه و شهرسازی حدود 2 هفته قبل آغاز و ایجاد 400 هزار واحد مسکونی در 3 تألیف رسما اعلام و به سازمان های مربوط اعلام شد.

تالیف اول؛ احداث 100 هزار واحد مسکونی شهری که باید در شهرهای زیر 50 هزار نفر جمعیت توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ایجاد شود.

او تصریح کرد: ما باید تقاضای اجاره را جایگزین تقاضای تملک واحدهای با قیمت مناسب کنیم ایجاد 400 هزار واحد از جمله اقداماتی است که در این راستا صورت می پذیرد.
اسلامی گفت: شناسایی و در اختیار سازندگان قرار دادن زمین های موجود در بافت فرسوده شهری یکی از اقدامات در دست کار ماست البته این عرضه زمین تنها در مورد اراضی دولت و زمین هایی که در دست دولت باشد صورت می پذیرد. امسال حدود 200 هزار هکتار از این دست زمین ها توسط دولت واگذار شده است.
او از واگذاری مجوزهای رایگان ساخت و ساز به سازندگان و پیمانکاران مسکن به عنوان دیگر اولویت این وزارتخانه یاد کرد و ادامه داد: دولت با تزریق تسهیلات ریالی به بانک تجارت قصد ایجاد تحرک در بازار مسکن دارد که پیمانکاران و سازندگان مسکن بتوانند در پیشبرد ساخت و ساز شان تسریع داشته باشند.
اصلاح تراکم سازه های شهری از دیگر اولویتهای ما در شهرهای غیر کلان شهرهاست به گونه ای که در صورت امکان تراکم برخی سازه ها افزایش خواهد یافت در بافت های فرسوده، با تجمیع پلاک ها می توان بهسازی در فضای شهری ایجاد کرد. بحث معماری در سازه ها بسیار مهم است زیرا اگر بحث اصالت معماری، تاریخی، فرهنگی و ملی را حفظ نکرده باشیم بی شک به وظیفه تاریخی خود عمل نکرده ایم.
او گفت: مالیات بر عایدی سرمایه موضوع مهمی است زیرا سبب می شود از در تله افتادن درآمدهای کشور جلوگیری شود، تخصیص حدود 2 و نیم میلیون واحد مسکونی گران قیمت حجم زیادی از درآمدهای مالیاتی کشور را به خود اختصاص می دهد. البته جوانب و چند و چون این مبحث در مجلس در حال بررسی است.
اسلامی از وجود طرح مکمل در دل طرح ساخت 400 هزار واحد مسکن خبر داد و افزود: صدور کارت خرید مصالح ساختمانی و بهره مندی از موضوعات فنی مهندسی از زیر مجموعه های طرح مکمل هستند که سبب ایجاد بازار تعهدی و نقدی می نماید.
تفاهم نامه این طرح تا هفته آینده با بانک عامل قطعی خواهد شد. این امر سبب می شود قدرت خرید افزایش یابد. مهمترین هدف این برنامه سامان دهی اقشار مورد نظر در شهرهای انتخاب شده است.
تالیف دوم ایجاد 100 هزار واحد مسکونی در بافتهای فرسوده است که 270 محله هدف در 31 استان برای این منظور در نظر گرفته شده و در نهایت ایجاد و احداث 200 هزار واحد مسکونی در 21 شهر جدید است که این شهرها در حال شناسایی و بررسی هستند. این 3 تالیف در مدت 2 سال تدوین و برنامه ریزی شده است.
اسلامی گفت: تا پایان سال 99 احداث 400 هزار واحد مسکونی تالیف و تدوین شده به پایان خواهد رسید.
وزیر راه و شهرسازی افزود: شرایط اجاره مسکن و اجاره بها بسیار حساس و قابل تأمل بوده و نمی توان سر و سامان دادن به آن را نمی توان به تنهایی از دولت توقع داشت. بازار مسکن به شدت تحت تاثیر سوداگری است ما باید اتحادیه آژانس های مسکن را ملزم به تنظیم رویه اجاره و معامله ای کنیم به گونه ای که حمایتی از حقوق طرفین معامله (مالک و مستأجر) وجود داشته باشد. با اجرای طرح مکمل می توان قیمت گذاری بهاء تفاهم شده مسکن را مهار کرد در ضمن فعلا افزایش نرخ وام مسکن در دستور کار ما نیست.
او از شهرهای طبس و مکران در جنوب کشور به عنوان شهرهای جدید یاد کرد و افزود: مصوبه شهر طبس حدود 25 سال قبل انجام شد اما به دلایلی کلنگ آن نخورد، کلنگ احداث این 2 شهر به زودی به زمین خواهند خورد. البته اولویت ما در ایجاد شهرهای جدید تکمیل پروژه های مسکن مهر در حاشیه کلان شهرهاست به طور مثال در شهر جدید اندیشه ظرفیتهای زیادی وجود دارد که به آنها رسیدگی خواهد شد در هشتگرد، پرند و پردیس هم ظرفیت های باقی مانده ای وجود دارد که مورد رسیدگی قرار می گیرد.

­وزیر راه و شهرسازی گفت: حدود 60 هزار واحد مسکن مهر به کمیته امداد واگذار شده است.
محمد اسلامی در ادامه برنامه نگاه یک شبکه یک سیما با بیان اینکه در قانون آمده است که دست کم 50 هزار واحد مسکونی مهر باید به کمیته امداد واگذار شود افزود: این کمیته پروژه به پروژه مسکن های واگذار شده را بررسی، صورت جلسه، تکمیل و در اختیار افراد زیر پوشش خود قرار می دهد.
وی گفت: با توجه به اینکه امکان نام نویسی برای مسکن مهر وجود ندارد و این طرح ادامه نمی یابد تلاش می کنیم مسکن آبرومندی به ثبت نام کنندگان مسکن مهر ارایه دهیم.
اسلامی افزود: مسکن مهر دچار موانعی از جمله محوطه سازی ها و تأسیسات زیربنایی شد.
وی گفت: وزارت نیرو با بارگذاری پردیس به دلیل ناتوانی در آبرسانی مخالفت کرد.
اسلامی با بیان اینکه آبرسانی در طرح های مسکن مهر بسیار بیشتر از برنامه بود و نقاط انتخاب شده بر اساس مطالعات و مدیریت شهرهای جدید نبود افزود: مناطق ایجاد مسکن مهر ، مدیریتی انتخاب و دستور اجرای آنها داده شد.
وی گفت: امروز هماهنگی ها و سیاستگذاری ها و مدیرانی که با اعتقاد بتوانند طرح مسکن مهر را به پایان برسانند در دستور کار وزارت راه و شهرسازی است.
اسلامی افزود: برای مسکن مهر پردیس با شرکت پیمانکاری قراردادی برای محوطه سازی منعقد و با شرکتی به دلیل نبود آسانسور در برخی بلوک های مسکن مهر پردیس برای تجهیز این بلوک ها به آسانسور تفاهم نامه ای امضا شده است.
وزیر راه و شهرسازی گفت: واحدهای آماده ای در طرح مسکن مهر پردیس وجود دارد که به دلیل نبود تأسیسات زیربنایی و انشعابات قابل بهره برداری نیست.
وی افزود: در سال 97 و 98 ماهانه واحدهایی از مسکن مهر تکمیل و به مردم واگذار می شود.
اسلامی گفت: مردم باید بپذیرند بدون مشارکت آنان نمی توان طرح های مسکن مهر را تکمیل کرد و اگر کسی زمانی پولی را واریز کرده است نباید توقع داشته باشد ما با همان قیمت خانه را بدهیم.
وی افزود: تعدادی واحد مسکن مهر داریم که افراد بدون قرارداد و انجام تعهداتشان و پرداخت نکردن اقساطشان در آنها مستقر شده اند.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000