عضو هیأت مدیره شرکت بازآفرینی شهری خبر داد:

اختصاص ۲۱۵۰ میلیارد تومان به بازآفرینی

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۷/۱۰/۰۳
عضو هیأت مدیره شرکت بازآفرینی شهری گفت: به دنبال جذب ۲۱۵۰ میلیارد تومان از محل منابع صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح ملی بازآفرینی شهری هستیم.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از مهر، مجید روستا در مراسم افتتاحیه آموزش فعالان بازآفرینی شهری با بیان اینکه مسائل شهری ایران در عین اینکه پیچیده هستند، ولی نیاز به ساده‌سازی دارند، اظهار داشت: با این حال هر بار برای رفع مشکلات شهری، واژه جدیدی تعریف می‌شود و در حد تعریف واژه باقی می‌ماند.

وی ادامه داد: در حوزه برنامه‌ریزی شهری دو مشکل عمده داریم؛ یکی در بخش کلان و تبیین استراتژی‌های برنامه‌ریزی‌های شهری و دیگری در مقیاس خُرد و برنامه‌ریزی شهر به شهر؛ تا زمانی که در هر دو مقیاس کلان و خرد، مشکلات ما حل نشود، معضلات شهری نیز حل نشده باقی خواهد ماند.

عضو هیأت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران افزود: برخی پدیده‌های نوظهور در حوزه شهرسازی باعث ایجاد مشکلاتی شده‌اند؛ مانند ریزگردها. هیچ‌گاه در گذشته با چنین پدیده‌ای مواجه نبودیم اما در چند سال اخیر پدیده ریزگردها، جابجایی‌های بزرگ جمعیتی را در شهرهای ایران دامن زده است.

وی یادآور شد: یکی دیگر از این پدیده‌ها، بحث حاشیه‌نشینی است. تا چند سال گذشته می‌توانستیم ادعا کنیم حاشیه‌نشینی ناشی از مهاجرت روستایی تقریباً برطرف شده اما در یکی، دو سال اخیر به دلیل تشدید خشکسالی‌ها، دوباره شاهد مهاجرت روستاییان به حاشیه شهرها هستیم.

روستا با بیان اینکه توسعه شهری باید با پایداری اجتماعی همراه باشد که با برنامه‌ریزی شهری از این نظر متفاوت است، گفت: یکی از نمونه‌های پایداری اجتماعی، فقرزدایی است در حالی‌ که ما در ایران فقر نداریم بلکه فقر را می‌سازیم.

این مقام مسئول در حوزه بازآفرینی شهری تصریح کرد: نگاه ما به بحث بازآفرینی اشتباه است. هیچ مدیر دولتی به اندازه خود مردم، درک درستی از توسعه شهری ندارد؛ بنابراین باید مشارکت مردم در بودجه‌نویسی توسعه، بازتعریف شود.

وی ادامه داد: الزاماً همه مشکلات در ایران با پول حل نمی‌شود، اگر نگاه ما به برنامه‌ریزی شهری تغییر یابد، می‌توانیم بسیاری از مشکلات را حل کنیم. بازآفرینی شهری صرفاً پول نیست؛ گاهی یک فرد، یک ساختمان تاریخی یا یک دستگاه قدیمی و مستعمل است.

عضو هیأت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران با بیان اینکه بازآفرینی شهری یک فرآیند زمان بر است، گفت: این در حالی است که مجلس از ما می‌خواهد سالانه ۲۷۰ محله را بازسازی کنیم؛ این نگاه، تصورات غلط به برنامه بازآفرینی شهری است.

وی همچنین در حاشیه این نشست در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بازآفرینی شهری یک رویکرد جامعه‌ محور بوده و ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی را دربر می‌گیرد، تصریح کرد: بنابراین نمی‌توان در طول یک سال همه مسائل و مشکلات ۲۷۰ محله را حل کرد.

روستا با تأکید بر اینکه تکیه بر بخش کالبدی بازآفرینی شهری نمی‌تواند ملاک و معیار مناسبی برای توسعه باشد، خاطرنشان کرد: صِرف ساخت یک مدرسه، توسعه با خود به همراه ندارد. به طور مثال نمی‌توان ارتقای سطح سواد مدرسه را با تعداد مدارس سنجید؛ بلکه بازآفرینی شهری به معنی بررسی وضعیت تحصیلی کودکان آن محله، ادامه تحصیل آنها در دانشگاه و ارائه خدمت به هم‌ محله‌ای‌های آنها است.

به گفته عضو هیأت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران، در برنامه بازآفرینی شهری، مسائلی مانند احداث واحدهای مسکونی بیشتر به شکل کمّی درمی‌آید و در دیگر بخش‌ها، توسعه را با کیفیت می‌سنجیم.

وی هدف گذاری احداث سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت‌های نابسامان شهری را برنامه‌ریزی درستی دانست و گفت: اجرای این طرح در صورتی امکان پذیر است که ابزار آن مانند تسهیلات، زیرساخت‌های قانونی و ظرفیت بخش خصوصی فراهم باشد.

روستا درباره تسهیلات ساخت سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی اظهار داشت: قرار است ۲۱۵۰ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی به عنوان وجوه اداره شده، در اختیار بانک‌های عامل قرار گیرد تا مردم بتوانند با استفاده از این منابع، در کلان شهرها ۵۰ و در سایر شهرها ۴۰ میلیون تومان تسهیلات با سود ۹ درصد دریافت کنند.

این مقام مسئول در پاسخ به این پرسش که آیا این طرح با طرح مسکن مهر شباهت دارد؟ افزود: نمی‌توان این طرح بازآفرینی را با مسکن مهر مقایسه کرد چرا که اولاً در بازآفرینی شهری، ابزار زمین را خود مردم تأمین می‌کنند. ثانیاً دولت قرار نیست در طرح بازآفرینی مانند مسکن مهر مداخله مستقیم داشته باشد بلکه زمینه‌های حضور بخش خصوصی را فراهم می‌کند.

وی با بیان اینکه در ایران بخش خصوصی تجربه فعالیت در بخش مسکن اقشار کم‌درآمد را ندارد، یادآور شد: علت این است که بخش خصوصی از محل منابع خود، اقدام به ساخت و ساز می‌کند و قصد دارد تا به سود معقولی از این سرمایه‌گذاری دست یابد؛ بنابراین در خصوص تضمین بازپرداخت تسهیلات بازآفرینی شهری، دولت ورود کرده تا برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی جذابیت ایجاد کند.

روستا با بیان اینکه ۳۰۰۰ هکتار بافت شهری ناکارآمد داریم، گفت: عمر این بافت‌ها بیش از ۱۰۰ سال است و دولت‌های مختلف سال‌ها فرصت داشتند تا به جای توسعه کمی در اطراف شهرها، به بازآفرینی این بافت‌ها بپردازند اما این اقدامات انجام نشده است. ۲۷۰ هزار خانوار تهرانی در این ۳۰۰۰ هکتار زندگی می‌کنند.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000