دست دلالان بازار ارز کوتاه شد

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۳۹۷/۱۰/۰۴
یک کارشناس پولی و بانکی عقبگرد سیستم بانکی به حساب‌های ماه‌شمار را عاملی برای کوتاه شدن دست دلالان بازار ارز دانست و گفت: این اقدام مانعی برای سفته بازی‌ و دلال بازی‌ در بازار ارز خواهد بود.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از ایبنا، (۲ دی ۱۳۹۷) بخشنامه‌ای از سوی بانک مرکزی مبنی بر اینکه بانک‌ها موظفند سود بانکی را بر اساس حداقل مانده در ماه محاسبه و به مشتریان خود پرداخت کنند و به نوعی نرخ سود روزشمار سپرده های بانکی به ماه شمار تبدیل شود، منتشر شد که به اذعان کارشناسان پولی و بانکی نرخ سود ماه شمار پیش از این نیز در سیستم بانکی ایران وجود داشت و با این مصوبه شورای پول و اعتبار سیستم بانکی بازگشتی به گذشته داشته است.

همچنین کارشناسان معتقدند، پرداخت سودهای روزشمار، عملا پارک پول برای سفته بازی و موجب به هم ریختن بازار ارز و طلا شده بود و با وجود اینکه این حساب‌ها بلندمدت نبود، سود و امتیاز بلندمدت به آنها تعلق می‌گرفت و عاملی برای عدم تزریق پول از سوی بانک‌ها به تولید و صنعت کشور شده بود.

آنطور که بررسی‌ها نشان می‌هد، در هیچ یک از کشورهای دنیا، بانک‌ها این نوع سپرده‌ها را به این شکل پرداخت نمی‌کنند و عملا سود جاری پرداخت می‌شود. همچنین این اقدام بانک مرکزی گامی است در جهت ثبات بیشتر بازار ارز، زیرا سفته‌بازان و دلالان با استفاده از سپرده‌های خود در بانک‌ها، موجب اخلال در بازار ارز شده که توقف حساب‌های سپرده روزشمار می‌تواند گامی در جهت بهبود بیش از پیش بازارهای مبادلات کشور از جمله ارز و طلا باشد.

توقف حساب های روزشمار دست دلالان ارز را کوتاه کرد

در همین راستا، سیدبهاءالدین حسینی هاشمی، در این باره اظهار داشت: این اقدام دو تاثیر در بازار مبادلات به ویژه بازار ارز دارد زیرا افرادی که با سپرده‌های خود در بازار دخالت کرده و به نوعی نوسان گیری می‌کردند، با مشکل مواجه خواهند شد.

وی افزود: این افراد با اقدامات خاصی، با خروج سپرده خود در اول صبح و در ارزان‌ترین نرخ آن را به بازار ارز وارد کرده و عصر در گران‌ترین قیمت نرخ را بسته و پس از فروش ارزهای خود، دوباره سپرده را به بانک واریز می‌کردند. با این اقدام هم از فعالیت در بازار ارز سود دریافت می‌کردند و هم از سود روزشمار حساب خود در بانک بهره‌مند می‌شدند.

این کارشناس پولی و بانکی ادامه داد: هنگامی که سپرده صبح از بانک خارج و پیش از بسته شدن حساب بانک‌ها به بانک بازگردانده می‌شد، لطمه‌ای به سود آنها وارد نمی‌شود. با این اقدام سپرده اینگونه مشتریان در اختیار بانک نبود و می‌توان گفت فقط نفع یک طرفه برای صاحبان سپرده داشت.

حسینی هاشمی در ادامه، گفت: این ضرری بود که بانک متحمل می‌شد و در هیچ جای دنیا این روش متداول نیست و باید پیش از این اصلاح صورت می‌گرفت. اینگونه برداشت ها در همه بازارهای سوداگری و نوسان گیری در بازارهای مختلف قابل انجام است که این اقدام بانک‌ مرکزی گامی در جهت کاهش سفته‌بازی و فعالیت دلالان در بازارهای مختلف به ویژه بازار ارز خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه این گونه حساب‌ها، نه تنها برای بانک‌ها نفعی ندارد، بلکه هزینه‌ای هم داشت و بانک ها سود کامل پولی را پرداخت می کردند که عملا در اختیار نداشتند، گفت: در دهه ۸۰ نیز اینگونه حساب‌ها وجود داشت و اکنون دوباره این حساب‌ها به حالت اول بازگشت. همچنین این امر باعث شد رقابت ناسالمی که با پرداخت سودهای مختلف در بانک‌های دولتی و خصوصی مختلف وجود داشت، از بین برود.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000