دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران:

وزیر راه و شهرسازی بر هم‌پیوندی سیاست بازآفرینی در سندهای توسعه شهری تاکید دارد

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۷/۱۰/۰۵
با تأکید وزیر راه و شهرسازی تلاش داریم تا سیاست بازآفرینی را در سندهای توسعه شهری وارد کرده و بین آن‌ها هم پیوندی ایجاد کنیم.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد سعید ایزدی دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران چهارم دی‌ماه در کارگاه بازآفرینی شهری که به همت شرکت بازآفرینی شهری در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد ضمن تبیین ۱۸ سیاست ابلاغی بازآفرینی شهری تصریح کرد: سیاست بازآفرینی شهری از سال ۹۲ جایگزین سیاست نوسازی شهری شد و آخرین اقدام برای نهادینه کردن آن مصوبه اخیری بود که در شورای عالی معماری و شهرسازی ایران ارکان ۱۸ گانه ای را برای بازآفرینی شهری تبیین کرد و اساس فعالیت‌های آتی در این حوزه خواهد بود.

ایزدی با تاکید بر اینکه تلقی هایی که درباره بازآفرینی شهری می شود بسیار مهم است و این تلقی ها شاملِ نگاه رویکرد محور، سیاستی، اجرایی و یا برنامه محوری است، ادامه داد: نگاه رویکردی، سیاستی و برنامه محوری سه جایگاه متفاوتی است که می توان به بازآفرینی شهری داشت و از این منظر بسیار مهم است که با چه نگاهی به بازآفرینی شهری توجه داریم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با یادآوری اینکه شهرهای کنونی کشور دارای مسائل و مشکلاتی هستند که آن مشکلات، ابعاد مختلفی از جمله کیفیت، زیست پذیری و قابلیت زندگی در شهرها را با مخاطره مواجه کرده‌اند، خاطرنشان کرد: بحران آب در حال حاضر یکی از مسائل مهمی هستند که بسیاری از شهرهای کشور را با مشکل مواجه کرده است، به همین دلیل متعقدیم باید در غیر از شرایط بحران به دنبال راه‌حل‌های پیشگیرانه برای بحران‌های احتمالی باشیم. در عین حال، باید در شرایط بحرانی کنونی نیز راهکارهای اجرایی مناسبی را ارایه دهیم تا مشکلات حل شوند.

وی ادامه داد: وضعیت شهرهای کنونی متاسفانه وضعیت مناسبی نیستند و بر اساس آخرین آمار در حدود ۳۰ درصد از شهرهای ما دچار انباشتی از مشکلات عدیده در حوزه شهری از جمله بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی هستند. به همین دلیل نیز نیازمند آن هستیم تا نگاهمان را نسبت به برنامه ریزی های شهری و کمی تغییر داده و به کیفیت زندگی در شهرها بیشتر توجه کنیم.

ایزدی ضمن انتقاد از تهیه و تدوین طرح‌های توسعه شهری در سه دهه گذشته با نگاه بالا به پایین و عدم توجه به واقعیت های موجود، یادآور شد: تا مدت های تهیه طرح های توسعه شهری بر اساس تعیین افق جمعیتی بود و عموما از طریق طرح‌های نوسازی زمین مکانی برای رشد به توسعه شهرها تعلق می گرفت اما با این رویکرد همگان بر این واقعیت صحه می‌گذاریم که طرح های توسعه شهری با موفقیت روبه رو نبودند و با مفهوم کیفی شهرها توسعه نیافتند.

دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران تصریح کرد: تلاش می‌کنیم تا در تدوین طرح‌های شهری نگاهمان با تمرکز و تاکید بر مفهوم بازآفرینی شهری مطابقت داشته باشد.

وی از دیگرمسائل و مشکلات شهرها توجه ناکافی به مخاطرات و حوادث طبیعی همچون زلزله و فرونشست را برشمرد و گفت: در پنج شهر، گسل فعال شهرها شناسایی شدند و این مورد از جمله دستاوردهایی است که در شورای عالی شهرسازی و معماری و معاونت فوق به آن دست یافته ایم.

معاون معماری و شهرسازی وزارتخانه اعلام کرد: باید از نگاه کالبدمحوری و بالا به پایین اجتناب کنیم و تلاش خود را به کار بگیریم تا تغییر نگاه در تهیه و تدوین طرح های توسعه ایجاد شود که خوشبختانه این تغییر نگاه ایجاد شده است.

این مقام مسوول مفهوم بازآفرینی شهری را به دو مولفه توجه به محلات هدف و مشارکت واقعی مردم مرتبط دانست و گفت: با روی کارآمدن دولت تدبیر و امید تغییر نگاه به بازآفرینی شهری در قالب مصوبه‌ای از سوی شورای عالی شهرسازی و معماری در سال ۹۳ محقق شد که این مهم در سال ۹۴ منجر به تشکیل ستاد ملی بازآفرینی شهری شد و به دنبال آن ستاد استانی بازآفرینی شهری در سراسر کشور شکل گرفت. خوشبختانه چندی پیش اصول ۱۸ گانه بازآفرینی شهری از سوی مقام عالی وزارت راه و شهرسازی به عنوان اصول کلی به استان ها ابلاغ شد که نشان از توجه وزیر راه و شهرسازی به این مهم است.

ایزدی خاطرنشان کرد: تفاوت جدی این سیاست با سیاست پیشین بدین نحو است که تلاش می‌کند تا چهار ساختار را توامان با هم ببیند که شاملِ ابعاد اقتصادی، کالبدی- محیطی و اجتماعی است. در واقع راه حل ما در باز‌آفرینی شهری دیدن این چهاررکن با هم است و شاکله تعریف بازآفرینی این چنین است که با نگاه جامع و یکپارچه به همه وجوه آن توجه کنیم.

وی تصریح کرد: بخشی از توجه ما در بازآفرینی شهری باید معطوف به پیشگیری و پیش‌نگری باشد و همچنین درمان.

معاون وزیر راه و شهرسازی ضمن یادآوری ارکان ۱۸ گانه سیاست بازآفرینی شهری و تشریح جزییات آن به شرکت‌کنندگان در کارگاه آموزشی فوق، گفت: نظارت و دیده بانی از جمله اهدافی است که ما در معاونت معماری و شهرسازی آن را در برنامه ها و سیاست های اصلی خود گنجانده ایم و از انجمن‌های مردم‌نهادی که در موضوعات شهری دیده بانی انجام می‌دهند و مسائل و مشکلات شهرهای خود را رصد کرده و با نگاه کارشناسی در صدد یافتن راهکارهایی برای حل مشکلات شهرهای خود هستند حمایت کامل می‌کنیم.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000