مُر قانون در خصوص سازمان نظام مهندسی ساختمان

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۷/۱۰/۰۹
در جلسه هم‌اندیشی برای اعتلای مهندسی که با حضور محمد اسلامی و جمعی از مهندسان برگزار شد بر اجرایی شدن مر قانون در خصوص سازمان نظام مهندسی ساختمان تاکید شد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، شهرام کوسه غراوی عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گلستان و عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در جلسه هم‌اندیشی که با حضور وزیر راه و شهرسازی برگزار شد با تاکید بر اینکه طی دو سال گذشته از کیان نظام مهندسی در مجلس دفاع کرده است، گفت: متاسفانه در حال حاضر در سازمان نظام مهندسی ساختمان شاهد منازعات شخصی هستیم و این درگیری به راس این سازمان با وزارت راه و شهرسازی تسری یافته است.

وی با بیان اینکه این درگیری‌ها به عملکرد سازمان نظام مهندسی ساختمان ضربه وارد کرده است افزود: در مدتی که هر دو دستگاه در حال نزاع بودند بسیاری از افرادبه جای حل مساله تلاش داشتند تا خود را عرضه کنند.

کوسه غراوی با یادآوری حضور عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی در سازمان نظام مهندسی ساختمان تصریح کرد: در نشستی که با حضور وزیر سابق راه و شهرسازی برگزار شد بسیاری از دوستان انتقادات بسیاری را به عملکرد وزارتخانه داشتند که همان جا بنده مطرح کردم که حل این مشکلات با کمیته حل اختلافی که از نمایندگان دو طرف حضور داشته باشند میسر است که متاسفانه چنین پیشنهادی با استقبال همراه نشد .

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: هفته گذشته در رابطه با اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و شورای مرکزی آن در کمیسیون عمران بحثی در گرفت که به جای مهندس رجبی بنده مجبور به دفاع از کیان مهندسی در جلسه مذکور شدم.

وی با اشاره به اینکه تلاش دارد تا در چنین جلساتی از جایگاه مجلس از قانون دفاع کند، افزود: انتظار این است تا با تشکیل جلسات هم‌اندیشی و مذاکره مسائل پیش‌آمده بین دو دستگاه به زودی حل شوند و دیگر شاهد ادامه اختلاف بین این دو نهاد مهم حرفه‌ای در کشور نباشیم زیرا با وجود ۵۰۰ هزار مهندس ساختمان در کشور این اختلافات به نفع هیچ یک از طرفین نیست.

کوسه غراوی با بیان اینکه باید در زمینه سازمان نظام مهندسی اصلاحات قانونی صورت گیرد اظهار کرد: قانون فعلی نظام مهندسی و کنترل ساختمان دارای ابهاماتی است که در قانون در دست تدوین نیز این ابهامات اصلاح نشده است و اگر روند اصلاح ابهامات در این قانون لحاظ نشود در صحن علنی مجلس رای نخواهد آورد و باز هم اصلاح قانون به تعویق خواهد افتاد.

وی در پایان صحبت های خود با تاکید بر اینکه باید در حوزه سازمان نظام مهندسی مُر قانون اجرایی شود، گفت: باید در حوزه اختلافات به وجود آمده به گونه‌ای تصمیم گیری شود که هم حق مهندسان در آن دیده شده باشد و هم جایگاه و شخصیت سازمان نظام مهندسی زیر سوال نرود.

همچنین طاهره نصر، عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی استان فارس در جلسه هم‌اندیشی برای اعتلای مهندسی با بیان اینکه مواردی که ذکر می شود در راستای شفاف سازی و روان سازی امور است که توجه به آن ها می تواند راهگشای اعتلای مهندسی باشد گفت: با توجه به صحبت های امروز و بررسی‌هایی که پیش از این صورت گرفته است به نظر می آید تعامل اعضای فعلی شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با وزارتخانه امری ضروری است که باید اجرایی شود.

وی با تاکید بر اینکه عملکرد شورای مرکزی نظام مهندسی دارای مشکلاتی است افزود: در این مورد دو نکته قابل تامل است اول اینکه در کدام بند قانون به شورای مرکزی و هیات رییسه آن اختیار داده است تا مشاوران که اعضای شورا در انتخاب آن‌ها هیچ نقشی نداشته اند نماینده دارای حق رای شورای مرکزی در جلسات رسمی باشند؟ دوم اینکه متاسفانه اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان که در مجلس پیگیری شده است بدون هماهنگی با اعضای شورای مرکزی صورت گرفته و به هیچ عنوان اعضای شورای مرکزی که نمایندگان طیف گسترده ای از مهندسان هستند از متن قانون جدید اطلاع ندارند.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000