برنامه بازآفرینی ۱۸ محله تهران تصویب شد

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۷/۱۰/۱۷
عملیات اجرایی در ۱۸ محله هدف در استان تهران از ابتدای سال ۹۸ آغاز خواهد شد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران افزود: خوشبختانه تمامی دستگاه‌های ذی‌ربط در این حوزه خود را ملزم به اجرای برنامه دانسته و نسبت به آن اعلام آمادگی کرده‌اند و این می‌تواند نوید دهنده اتفاقات خوبی در این بخش باشد.

هوشنگ عشایری با اشاره به فعال‌سازی ستاد بازآفرینی شهری استان تهران پس از گذشت ۲ سال بیان کرد: با توجه به ابلاغیه وزیر راه و شهرسازی ستاد بازآفرینی تهران برخلاف سایر شهرستان‌ها به ریاست شهردار و همچنین به دبیری رییس سازمان نوسازی شهرداری برگزار می‌شود.

عشایری در این راستا تأکید کرد: با توجه به ردیف تعیین شده در ابلاغیه جدید برنامه بازآفرینی شهری، لازمه خروجی و استفاده از منابع مشخص شده، تصویب موضوعات و برنامه اقدام مشترک برای محلات هدف در ستاد بازآفرینی است که خوشبختانه در این جلسه به انجام رسید.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: پیشنهادهای شهرداری تهران در جلسه مذکور مطرح و در نهایت برنامه اقدام مشترک برای ۱۸ محله هدف تا انتهای برنامه ششم به تصویب رسید.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با تأکید بر اینکه عملیات اجرایی در این ۱۸ محله از ابتدای سال آینده آغاز خواهد شد، گفت: به طور مثال مصوبه کمیسیون ماده ۵ برای فعال‌سازی عملیات اجرایی محله سیروس به دلیل تغییرات در شهرداری نیاز بود که طی یک ماه گذشته اخذ شد و اکنون پیمانکار در حال آغاز اقدامات است.

این مقام مسوول در این زمینه با بیان اینکه منابع مشخصی برای اجرای برنامه مصوب از سوی شرکت بازآفرینی به شهرداری تهران اختصاص خواهد یافت، خاطرنشان کرد: خوشبختانه تمامی دستگاه‌های ذی‌ربط در این حوزه خود را ملزم به اجرای برنامه دانسته و نسبت به آن اعلام آمادگی کرده‌اند که می‌تواند نویددهنده اتفاقات خوبی در این بخش باشد.

عشایری در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: در حال حاضر ۵۰ میلیون تومان تسهیلات برای ساخت و ساز در بافت فرسوده به ازای هر یک واحد در کلانشهرها و ۴۰ میلیون تومان در سایر شهرها با سود ۹ درصد اعطا می‌شود که طی تصمیمات اخیر این رقم می‌تواند با سود ۱۸ درصد تا ۱۱۰ میلیون تومان افزایش داشته باشد که امیدواریم این اتفاق تا هفته آینده در مرحله اجرا قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه در سال های گذشته عدم تامین منابع مالی برای اختصاص یارانه سود تسهیلات نوسازی بافت‌های فرسوده و ساخت واحدهای مسکونی جدید در محدوده ها و محلات هدف نوسازی از مهمترین معضلات اجرای طرح‌های مربوط به بازسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده شهری بوده است، خاطرنشان کرد:در طرح ملی بازآفرینی شهری تلاش شده است قبل از اجرای کار سازوکار مالی و مدل های مربوط به تامین منابع مالی، برای اجرای طرح از جمله ساز و کاری به منظور تامین منابع برای حل مشکل پرداخت یارانه سود به بانک‌های عامل پرداخت کننده تسهیلات نوسازی طراحی و تخصیص یابد تا طرح های نوسازی بافت فرسوده از معضلاتی که پیش از این به واسطه عدم تامین منابع برای اختصاص یارانه سود تسهیلات ایجاد شده بود مصون بماند.

عشایری با بیان اینکه طی سال‌های اخیر طرح ها و برنامه های گوناگونی به منظور نوسازی بافت‌های فرسوده مصوب و شروع شده است خاطرنشان کرد: بعد از گذشت چند سال از اجرای برنامه‌های نوسازی در ابعاد و در قالب طرح‌های مختلف این نتیجه حاصل شد که فرآیند نوسازی باید به صورت محله محور انجام شود و در این راستا مقرر شد سالانه ۲۷۰ محله فرسوده شهری در قالب طرح ملی بازآفرینی شهری با کمک همه دستگاه های مربوطه از جمله بانک مسکن به عنوان اصلی ترین نهاد تامین مالی بخش مسکن و فعالترین بانک در پرداخت تسهیلات مسکن نوسازی،بهسازی وبازآفرینی شود.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000