طلب بانک مسکن بدهی دولت نیست

طی پیش بینی لایحه بودجه ۱۳۹۸بدهی بانک مسکن به بانک مرکزی برای اصل و سود خطوط اعتباری طرح مسکن مهر تا سقف پنج هزار میلیارد تومان به حساب بدهی دولت به بانک مرکزی منتقل شود
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از ایرنا، رییس جمهوری چهارم دی ماه با حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، لایحه بودجه 1398 را با سقف 17 میلیون و 32 هزار و 332 میلیارد و 270 میلیون ریال تقدیم کرد.
بر این اساس منابع بودجه عمومی دولت چهار میلیون و 77 هزار و 137 میلیارد و یک میلیون ریال و درآمد اختصاصی وزارتخانه ها و موسسه های دولتی 709 هزار و 126 میلیارد و 827 میلیون ریال است.
بودجه شرکت های دولتی، بانک ها و موسسه های انتفاعی وابسته به دولت از نظر درآمدها نیز 12 میلیون و 747 هزار و 545 میلیارد و 475 میلیون ریال و از لحاظ هزینه ها و سایر پرداخت ها، همین میزان است.
یکی از انتقاد برخی رسانه ها درباره شفافیت بودجه مربوط به «درنظر گرفتن پنج هزار میلیارد تومان طلب بانک مسکن به حساب بدهی دولت در بانک مرکزی و احتساب آن در حساب بدهی های دولت» است.
سازمان برنامه و بودجه عصر یکشنبه در این زمینه اعلام کرد: بر اساس تبصره هشت لایحه بودجه برای تقویت توان تسهیلات دهی بانک مسکن، تکمیل واحدهای مسکن مهر ، کمک به طرح های بازآفرینی شهری و احیای بافت‌های فرسوده و همچنین ساخت واحدهای مسکن اجتماعی و حمایتی، به دولت اجازه داده شده است بدهی بانک مسکن به بانک مرکزی برای اصل و سود خطوط اعتباری طرح مسکن مهر تا سقف پنج هزار میلیارد تومان به حساب بدهی دولت به بانک مرکزی منتقل شود.
بر پایه اعلام سازمان برنامه و بودجه، این به عنوان افزایش سرمایه دولت در بانک مسکن منظور می‌شود و آن بانک متعهد به اعطای تسهیلات برای موارد اشاره شده در صدر این بند خواهد بود.
«بنابراین این اجازه قانونی از طریق ثبت حساب نزد بانک مرکزی و تشکیل مجمع عمومی بانک و تنظیم صورتجلسه مبنی بر افزایش سرمایه دولت در آن بانک اعمال حساب خواهد شد و جزو موارد هزینه‌ای لایحه بودجه نیست».
به گزارش ایرنا، پروژه 2 میلیون و 200 هزار واحدی مسکن مهر از نظر ساختمانی به پایان خود نزدیک شده است اما 390 هزار واحد نیمه‌ تمام وجود دارد که بخش اصلی مشکلات آنها به نبود انشعابات، خدمات، زیرساخت‌ها و نبود متقاضی در برخی از پروژه ها مربوط است.
بر اساس تبصره های یک و هشت لایحه بودجه سال 1398، به دولت اجازه داده می شود برای عملیات آماده سازی، محوطه سازی، تامین خدمات روبنایی و زیربنایی و تکمیل واحدهای مسکن مهر ، طرح های بازآفرینی شهری و احیای بافت های فرسوده و همچنین احداث واحدهای مسکن اجتماعی و حمایتی، اقدام کند.
همچنین در این لایحه دولت پیشنهاد کرده است بدهی بانک مسکن به بانک مرکزی بابت اصل و سود خطوط اعتباری طرح مسکن مهر تا سقف 50 هزار میلیارد ریال به حساب بدهی دولت به بانک مرکزی منتقل و مبلغ یادشده بعنوان افزایش سرمایه دولت در بانک مسکن منظور شود.
طبق برآوردهای اولیه برای پایان دادن به پروژه مسکن مهر 11 هزار میلیارد تومان منابع مالی مورد نیاز است؛ در حالی که با توجه بودجه سال آینده این رقم بالایی نیست و با تخصیص آن امیدواری برای اتمام مسکن مهر در کشور بیشتر می شود.
دولت در تبصره 8 لایحه بودجه سال 1398، سازوکار قانونی برای استفاده از منابع داخلی شرکت عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و مسکن برای کمک به طرح های زیربنایی و روبنایی و همچنین اتمام واحدهای مسکونی مهر را لحاظ کرده است.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000