۳ میلیون و ۲۳۰ هزار واحد مسکونی روستایی سنددار شدند

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۷/۱۰/۲۹
در حال حاضر، نزدیک به سه میلیون و ۲۳۰ هزار واحد مسکونی روستایی سنددار شده‌اند.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، علیرضا تابش رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی عصر روز ۲۶ دی در شورای عالی استان‌ها که به ریاست مرتضی الویری رییس این شورا و جمعی از مسوولان استانی به منظور امضای تفاهم‌نامه همکاری بین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و شورای عالی استان‌ها تشکیل شده بود، گفت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی یکی از نهادهایی است که بخش عمده فعالیت‌های خود را در زمینه های مختلف در روستاها متمرکز کرده است و این موضوع آنقدر برای بنیاد اهمیت دارد که در اساسنامه خود بر مشارکت مردم تاکید فراوان شده است.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ادامه داد: طرح‌های هادی طرح‌هایی هستند که توسعه روستاها را طی ۱۰ سال مشخص و نحوه ساخت و ساز و امکانات زیربنایی را در روستا تعیین می کنند.

وی ادامه داد: هم اینک از ۳۹ هزار و ۴۶۵ روستای بالای ۲۰ خانوار در ایران، ۳۷ هزار و ۲۲۲ روستا (معادل ۹۴ درصد روستاهای کشور) طرح هادی دارند والبته برای برخی مناطق روستایی کم جمعیت نظیر محدوده‌های جمعیتی اطراف پادگان‌های نظامی، هنوز طرح هادی تهیه نشده است.

تابش افزود : تاکنون روند اجرای طرح هادی و اصلاح و بهسازی معابر در ۱۷ هزار و ۷۷۰ روستای بالای ۲۰ خانوار به اجرا گذاشته شده و بقیه به دلیل کمبود منابع اعتباری هنوز جنبه اجرایی به خود نگرفته است.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: این نهاد در سالهای اخیر طرح افزایش پایداری و مقاوم سازی ابنیه را در یک میلیون و ۶۶۰ هزار مسکن روستایی انجام داده است.

به گفته وی از ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار روستای موجود در کشور بالغ بر ۲ میلیون روستا تاکنون از برنامه های بهسازی مسکن بهره مند شده اند و بالغ بر ۱۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای این طرح از منابع عمومی و اختصاصی بانک ها با نرخ کارمزد بسیار کم، تسهیلات پرداخت شده است.

تابش تاکید کرد که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی پرداخت مابه التفاوت نرخ سود تسهیلات نوسازی و بهسازی مسکن روستایی در سراسر کشور را تضمین می کند.

تابش افزود: برنامه سند دار کردن املاک و واحد های مسکونی در روستاها، انگیزه روستاییان را برای بازگشت به موطن اصلی خود و کمک به توسعه روستا افزایش داده است.

به گفته وی تاکنون بالغ بر ۳ میلیون و ۲۳۰ هزار واحد مسکونی در روستاها سنددار شده‌اند.

وی همچنین به برنامه بازسازی مناطق آسیب دیده در حوادث طبیعی اشاره کرد و گفت: تاکنون بیش از ۷۰۰ هزار واحد مسکونی آسیب دیده از زلزله توسط این نهاد در سراسر کشور بازسازی شده است.

تابش ادامه داد: امسال برای نوسازی و بهسازی واحدهای آسیب دیده در مناطق زلزله زده بالغ بر ۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده که نیمی از آن کمک بلاعوض بوده است.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000