یک تغییر جزیی در ضوابط حساب‌های ممتاز

مقررات ناظر بر واگذاری اوراق تسه به دارندگان حساب سپرده سرمایه‌گذاری ممتاز بانک مسکن تغییری نکرده و تنها رعایت کف ۵۰ هزارتومانی سپرده به آن افزوده شده است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، با وجود اینکه نرخ مصوب سود بانکی در حال حاضر 15 درصد است، بانک های خوب از جمله بانک مسکن در عین پایبندی به مقررات بانک مرکزی، برای تقویت هر چه بیشتر منابع با هدف پرداخت تسهیلات بیشتر به متقاضیان، از راه‌های قانونی، مسیرهای انگیزشی برای جذب سپرده ها استفاده می کنند. یکی از این مسیرها در بانک مسکن به حساب ممتاز مربوط می شود که افراد متقاضی سرمایه گذاری در بازار پول را به دلیل جذابیت این حساب و نرخ سودی که از محل امتیاز اوراق به آنها تعلق می گیرد، همواره جذب خود می کند. مسیری که بانک مسکن برای این موضوع طراحی کرده، افتتاح حساب سپرده ممتاز است.
حساب‌های ممتاز بانک مسکن به دو گروه کلی تقسیم می‌شود. گروه اول حساب‌هایی است که علاوه بر داشتن سود اسمی سالانه مشخص، شانس برخورداری از اوراق حق‌ تقدم تسهیلات مسکن را نیز دارد. گروه دوم نیز حساب‌هایی است که سود اسمی مشخصی ندارند و تنها سود آنها، حاصل فروش اوراقی است که پس از دوره‌های مشخص به آن ها تعلق می‌گیرد.
بانک مسکن با توجه به ماهیت کوتاه مدت برخی از انواع حساب‌های ممتاز، با سپرده حداقل۵۰ هزار تومانی این حساب‌ها را افتتاح می کند و به آنها علاوه بر پرداخت سود اسمی سپرده های سرمایه گذاری کوتاه مدت (که در حال حاضر ۱۱ درصد است)، در صورتی که در زمره بالاترین نصاب سپرده‌گذاری ممتاز از نوع مذکور توسط شعبه به رسمیت شناخته شود، بعد از گذشت دوره شش ماهه تا سقف 72 فقره (معادل امتیاز 36 میلیون تومان تسهیلات بدون سپرده مسکن) اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن اختصاص می دهد که فرد می‌تواند آن را به بهای روز در فرابورس به فروش برساند. هر فقره از این اوراق در حال حاضر حدود ۵۵ هزار تومان ارزش دارد.
اگرچه این نوع حساب های ممتاز شرط رسوب سپرده سنگین برای مدت مشخصی ندارد و می توان درآمدهای نامنظم را به تدریج در آن سپرده‌گذاری کرد، اما اگر فرد قصد برخورداری از اوراق را داشته باشد باید تلاش کند رقم سپرده خود را در هر دوره شش ماهه به حدی بالا ببرد که توان رقابت با بقیه سپرده‌گذاران ممتاز در شعب مربوطه را داشته باشد.
حال اگر فرد با پذیرش کف ۱۶ میلیون تومانی و رساندن مانده روزانه خود به ۱۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، سپرده خود را افتتاح کند، ماهانه یک فقره اوراق علاوه بر سود کوتاه مدت قطعی و تعهد بانک دریافت خواهد کرد.
اگر متقاضیان افتتاح حساب ممتاز از دریافت سود اسمی کوتاه مدت صرف نظر کنند، در صورت قرار گرفتن در اولویت شعبه بنا به رقم سپرده گذاری، اوراق بیشتری به آنها تعلق می گیرد و این نوع دیگری از سپرده‌های ممتاز بانک مسکن است. طوری که در صورت سپرده‌گذاری حداقل 36 میلیون تومانی و برخورداری از اولویت، هر شش ماه 72 فقره اوراق به سپرده‌گذاران پرداخت می‌شود.
بانک مسکن نوع دیگری از حساب ممتاز را هم ویژه سرمایه‌گذاران کلان و اشخاص حقوقی طراحی کرده که به واسطه آن حجم اوراق تخصیص یافته مناسب با مبلغ سپرده بیشتر خواهد بود و اطلاع از جزییات آن از طریق شعب ممکن است.
این حساب هم برای سرمایه گذاران خرد و هم برای سرمایه گذاران کلان –حقیقی ها- مناسب سرمایه گذاری است و نرخ سود واقعی حاصل از نرخ سود اسمی سپرده و عایدی حاصل از فروش اوراق در بازار سرمایه، از جذابیت و بازدهی لازم برخوردار خواهد بود.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000