امروز ایثار و از خودگذشتگی در قامت جهاد اقتصادی معنا پیدا می کند

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۳۹۷/۱۱/۰۲
دژپسند، با تقدیر از فرهنگ ایثار و فداکاری حاکم بر ملت ایران در زمان جنگ، تاکید کرد: امروز ایثار و از خودگذشتگی، در قامت جهاد اقتصادی معنا پیدا می کند.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، دکتر فرهاد دژپسند که در مراسم تجلیل از وزارت اقتصاد به عنوان دستگاه برتر در خدمات رسانی به ایثارگران سخن می گفت، با اشاره به قرار گرفتن در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: برای آنکه بنیان های ایثار و از خودگذشتگی را همچنان حفظ کنیم، باید به دنبال تعاریف و مصادیق جدید ایثار باشیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه امروز نیز، روز جنگ، آن هم از پیچیده ترین انواع آن است و دشمن از همه توان و قدرت خود برای به زانو درآوردن اقتصاد کشور استفاده می کند، افزود: برای پیروزی در این جنگ نیز همچنان نیازمند ایثار و از خودگذشتگی اما از نوع و شکلی متفاوت با ایام دفاع مقدس هستیم.

وی تصریح کرد: امروز ایثار شکل دیگری دارد و ممکن است به عنوان مثال نیاز باشد ما از حق مسلم خودمان در خیلی زمینه ها، حتی از آبروی خودمان بگذریم.

دژپسند گفت: ایثار یعنی، اگر انتظار سود آوری زیاد از یک فعالیت تجاری را داریم، بخاطر شرایط جنگ اقتصادی، فعلا از بخشی از سود خود صرفنظر کنیم تا ضریب "تاب آوری" اقتصاد کشور را افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه، ایثار امروز در حوزه اقتصاد معنا دارد، اظهار داشت: به عنوان مثال صادر کننده باید بداند اگر کالایی را صادر کرد نباید از بازگرداندن ارز حاصل از آن خودداری کند یا فرد تولید کننده، باید از حداکثر ظرفیت تولید خود، ولو آنکه منجر به کاهش سود او گردد، دریغ نکند و یا اینکه اگر مودی مالیاتی هستیم نباید گرفتار فرار و اجتناب مالیاتی شویم.

دژپسند در ادامه با بیان اینکه آرامش امروز مرهون ایثارها و ازخودگذشتگی های گذشته است، اظهار داشت: در هر جنگی طی چند قرن اخیر، بخشی از خاک کشورمان از دست رفته است و تنها در هشت سال دفاع مقدس بوده که حتی یک وجب از خاک کشورمان را از دست نداده ایم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه ایثارگران توقع و نیازی به کمک ها و ملاطفت ما ندارند، گفت: آنها در مرتبت ایثار، همه چیز را هدیه کردند اما این دلیل نمی شود که ما از پاسداشت این افراد غافل باشیم.

وی با بیان اینکه امسال جشن ۴۰ سالگی انقلاب را می گیریم، گفت: باید بدانیم کمال ما منقطع از گذشته نیست، بلکه حاصل ایثار گذشتگان است.

دژپسند با بیان اینکه ملت ما نشان داد در ایثارگری سرآمد است، گفت: ما ایثار مدافعان حرم را اخیرا دیدیم، عملیات مرصاد را در گذشته دیدیم و امروز باید تلاش کنیم این ایثار را در قامت ایثار اقتصادی تفسیر کنیم تا برگ زرین دیگری از عمر طولانی انقلاب را رقم بزنیم.

وزیر اقتصاد اظهار داشت: اگر می خواهیم دست خداوند را با خود داشته باشیم باید ید واحده باشیم و مانند دوره جنگ، باید با یک اراده واحد، فارغ از دعوای دولت و غیر دولت، عمل کنیم.

وی گفت: من بارها در جلسات با بخش خصوصی گفته ام که صادرکنندگان ما، همان بازکنندگان معبر در زمان جنگ تحمیلی هستند که حین باز کردن معبر، باید از همه منافذ استفاده کنند و ارز حاصل صادرات را نیز برگردانند.
وزیر اقتصاد تصریح کرد: هرگز نباید این طور تلقی شود که اگر راه صادرات نفت مسدود شد، ما متوقف می مانیم.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000