پیش‌بینی انجام ۱۵۰ هزار میلیارد تومان تراکنش در سامانه "ستاد"

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۳۹۷/۱۱/۰۹
مدیریت سامانه تدارک الکترونیکی دولت گفت: سال آینده ۱۵۰ هزار میلیارد تومان تراکنش مالی در سامانه ستاد انجام می‌شود.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از ایبنا، سیدامیر اصغری مدیر سامانه تدارک الکترونیکی دولت با اشاره به مزایای اصلی سامانه ستاد گفت: شفافیت مهم ترین ویژگی سامانه تدارکات دولت است چرا که دولت می تواند با شفاف شدن واقعی هزینه برای بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد برنامه ریزی کند. همچنین تمامی اجزا سامانه مبتنی بر قوانین و قواعد قانونی است و به این ترتیب کنترل سیستمی نیز صورت خواهد گرفت.

وی افزود، امنیت از دیگر ویژگی های سامانه ستاد بوده و از آنجا که در این سامانه از رمزنگاری متقارن استفاده شده خیال مناقصه گذار و مناقصه گر از محرمانه ماندن اطلاعات آسوده است. این مقام مسوول در وزارت صمت گفت: براساس تحقیقی که در کشور کره انجام شده با به کارگیری این سامانه حدود ۸ میلیون کاغذ صرفه جویی شده و به نظر می رسد در کشور ما نیز با استفاده از سامانه ستاد حدود ۹ میلیون کاغذ حذف خواهد شد که این موضوع صرفه جویی قابل توجهی برای کشور به حساب می آید.

اصغری ادامه داد، از طریق سامانه ستاد مسیرمناسبی برای ارایه آمار بروز و کارآمد به دستگاه‌های اجرایی و نظارتی فراهم می‌شود. همچنین باید به این نکته توجه داشت که سامانه ستاد توسط جوانان و متخصصین داخلی کشور راه اندازی شده و موضوع بومی و داخلی بودن یکی از ویژگی های مهم این سامانه است.

مدیریت سامانه تدارک الکترونیکی دولت با بیان اینکه، استفاده از سامانه ستاد منجر به بهبود رتبه ایران در شاخص جهانی تسهیل کسب‌ و کار شده است، گفت: به عبارت دیگر به کارگیری سامانه ستاد منجر به ارتقا رتبه کشور در شاخص های مثل شفافیت و توسعه دولت الکترونیک شده که این موضوع در جذب سرمایه گذاری خارجی نیز موثر است.

وی با بیان اینکه، تاکنون حدود ۵۳۰۰ دستگاه در سامانه ستاد از همه قوا ثبت نام کرده اند، گفت: از ۴۱ هزار مناقصه برگزار شده از سال ۹۱ به این طرف ۵۷ درصد حجم ریالی و بیش از ۵۰ درصد تعداد مناقصات طی ۱.۵ سال اخیر انجام شده است.

این مقام مسوول با اشاره به ابلاغیه اردیبهشت ماه خزانه دار کل کشور درخصوص الزام ذیحسابان برای استفاده از اطلاعات سامانه تدارک الکترونیکی گفت: در حال حاضر ذیحسابان سراسر کشور هیچگونه معامله دولتی خارج از ساز و کار سامانه ستاد را تایید نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه تاکنون حجم ریالی قراردادهای منعقد شده حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان است، گفت: برآورد کل معاملات دولتی بیش از ۲۵۰ هزار میلیارد تومان است. در حال حاضر ۵۳۰۰ میلیارد تومان معامله خرید، ۴۱ هزار میلیارد تومان معامله مناقصه و بیش از ۳ هزار میلیارد تومان نیز معامله مزایده در سامانه ستاد صورت گرفته است.

اصغری افزود: تاکنون بیش از ۱۶۴ هزار میلیارد تومان سفارش خرید در سامانه ستاد صورت گرفته و همچنین ۱۲۲ هزار مورد نیز مزایده در این سامانه بارگذاری شده است. وی با بیان اینکه، برآورده های انجام شده نشان می‌دهد تا سال آینده تعداد تامین‌کنندگان ثبت نام شده در سامانه ستاد به بیش از ۲۰۰ هزار نفر خواهد رسید.

اصغری با اشاره به همایش ها و دوره های آموزشی رایگانی که برای آشنایی اصناف و تامین کنندگان با سامانه انجام شد گفت، متاسفانه هنوز تعداد تامین کنندگان از سامانه ستاد به حد معقول نرسیده است و از طرفی برخی دستگاه های اجرایی نیز به قانون تمکین نکرده اند.

وی گفت: بر اساس ماده ۹ برنامه ششم توسعه و ماده ۵۰ قانون احکام دایمی برنامه های توسعه و همچنین مصوبه اردیبهشت ماه هیات دولت دستگاه‌های اجرایی و نهادهای عمومی غیردولتی مکلف شده‌اند تمامی مراحل معاملات خود را از طریق سامانه ستاد انجام دهند.

به گفته اصغری، پیش بینی می شود تا سال آینده ۱۵۰ هزار میلیارد تومان تراکنش مالی در سامانه ستاد به آدرس setadiran.com انجام شود این در حالی است که برخی برآوردها نشان می‌دهد کل بودجه معاملاتی دستگاه‌های دولتی حدود ۲۵۰ هزار میلیارد تومان است.

وی افزود: البته باید به این نکته توجه داشت که استقبال از سامانه رشد قابل توجهی داشته است و در سال های آتی این روند بهبود خواهد یافت. اصغری ادامه داد، از سال آینده با توجه به الزام قانونی برنامه ششم توسعه حجم ورود دستگاه های اجرایی به سامانه ستاد رشد قابل توجهی خواهد داشت.

این مقام مسوول در پاسخ به سوالی در خصوص تخلفات احصا شده در سامانه ستاد گفت: الکترونیکی کرد به معنای حداقل شدن تخلفات نیست نکته مهم این است که ریسک تخلفات بالا میرود و دستگاه های نظارتی نیز دسترسی کامل برای برخورد با فساد را دارند. در حال حاضر، نیز دستگاه های نطارتی مثل سازمان بازرسی و دیوان محاسبات می توانند اطلاعات هر معامله ای را از سامانه ستاد دریافت کنند.

به گفته اصغری، یکی از برنامه های مهم در سامانه ستاد استفاده از اپلیکیشن های موبایلی به جای توکن یا پلتفرم سخت افزاری نگهداری امضای دیجیتال است. این موضوع منجر به کاهش هزینه ها برای خدمت گیرندگان امضای دیجیتال می شود چرا که هزینه هر توکن حدود ۲۰۰ هزار تومان است و عمدتا از خارج کشور وارد می شود که این موضوع از خروج ارز نیز جلوگیری میکند.

وی در پایان گفت: همچنین عدم حضور تامین کنندگان واجد شرایط و معتبر در سامانه ستاد عرضه را برای واسطه های با کیفیت نامطلوب و قیمت نامتعارف باز می کند به همین دلیل از همه تامین کنندگان، اصناف و اتحادیه ها درخواست می شود از بازار سامانه ستاد استفاده کنند.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000