تسهیلات ساخت و خرید بانک مسکن در مرز ۲۳۰ هزار فقره

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۷/۱۱/۱۳
روند پرداخت تسهیلات توسط بانک مسکن در سال جاری، آمار تعداد دو نوع تسهیلات پرمشتری را به مرز ۲۳۰ هزار فقره رساند.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، از ابتدای سال 97 تا پایان چهارم بهمن ماه، در مجموع 229 هزار و 727 فقره انواع تسهیلات ساخت و خرید توسط شعب بانک مسکن در سراسر کشور به متقاضیان مراجعه کننده پرداخت شد.

ارزش ریالی این میزان تسهیلات پرداختی رقمی بیش از 11 هزار و 855 میلیارد و 811 میلیون و 900 هزار تومان بوده است.
عملکرد بانک مسکن در مدت مورد گزارش- از ابتدای سال جاری تا پایان چهارم بهمن- در تامین مالی حوزه های ساخت و خرید حکایت از آن دارد که شعب بانک مسکن در این دوره زمانی 24 هزار و 81 فقره تسهیلات مشارکت مدنی (مختص ساخت و ساز) به سازنده ها پرداخت کردند. این تعداد تسهیلات ارزشی معادل با 2 هزار و 440 میلیارد و 523 میلیون و 900 هزار تومان داشته است.
در حوزه تسهیلات ساخت یا همان تسهیلات مشارکت مدنی، بیشترین تعداد مربوط به تسهیلات انفرادی روستایی از نوع بدون سپرده و سپس، تسهیلات انفرادی نوسازی مختص بافت فرسوده شهری بدون سپرده است.
از ابتدای سال جاری تا پایان روز چهارم بهمن ماه، بانک مسکن 6 هزار و 811 فقره تسهیلات انفرادی روستایی از نوع بدون سپرده برای ساخت و سازهای مسکونی در روستاهای کشور پرداخت کرد. این تعداد تسهیلات بیانگر توجه ویژه نظام تامین مالی مسکن به نوسازی های مسکن روستایی در کنار تامین مالی مسکن مناطق شهری است.
بانک مسکن در این مدت همچنین 6 هزار و 371 فقره تسهیلات انفرادی بدون سپرده برای نوسازی بافت های فرسوده شهرهای کشور پرداخت کرد که از نظر تعداد، بافت های فرسوده دومین مقصد پرداخت بیشترین تسهیلات مشارکت مدنی در مقایسه با سایر ساخت و سازهای مشمول دریافت تسهیلات بوده است.
کارنامه بانک مسکن در این حوزه مشخص می کند، این بانک اولویت پرداخت تسهیلات مسکن را محدوده ای از شهرها که از یک سو نیازمند نوسازی و بازآفرینی فوری و از سوی دیگر گروه های کم درآمد در آنها ساکن هستند، قرار داده است. این محدوده همان بافت های فرسوده شهری هستند که دولت از سال گذشته تا کنون،‌ اجرای یک طرح ملی نوسازی را برای این محدوده های شهری استارت زده است. 2400 محله در بیش از یک هزار شهر کشور، در بافت فرسوده قرار دارند که مطابق طرح ملی بازآفرینی شهری باید سالانه 100 هزار واحد مسکونی در آنها تخریب و نوسازی شوند و در کنار این نوسازی، سرانه های خدمات شهری همچون مراکز فرهنگی، تجاری، ورزشی و ... نیز در این محله ها ارتقا پیدا کند.
نوسازی واحدهای مسکونی در بافت های فرسوده نیازمند تسهیلات بانکی است. بانک ها طی سال های گذشته همکاری مناسبی در این زمینه نداشتند و بانک مسکن به تنهایی از سال 93 تا کنون بیش از 45 هزار فقره تسهیلات نوسازی بافت فرسوده به شکل تسهیلات بدون سپرده به پروژه های نوسازی در بافت های فرسوده شهرهای سراسر کشور پرداخت کرده است.
گزارش عملکرد بانک مسکن در پرداخت انواع تسهیلات ساخت مسکن در سال جاری همچنین بیانگر آن است که از ابتدای سال 97 تا پایان چهارم بهمن ماه، یک هزار و 778 فقره تسهیلات مشارکت مدنی از محل حساب صندوق پس انداز مسکن یکم پرداخت شده است. مجموع ارزش ریالی این تعداد تسهیلات رقمی معادل با 121 میلیارد و 922 میلیون تومان است.
عملکرد بانک مسکن در پرداخت تسهیلات خرید نیز حکایت از آن دارد که در مدت مورد گزارش، 205 هزار و 646 فقره انواع تسهیلات خرید پرداخت شده است که بیش از 9 هزار و 415 میلیارد تومان ارزش کل این تعداد تسهیلات پرداختی بوده است.
از ابتدای سال 97 تا پایان چهارم بهمن ماه امسال، 87 هزار و 515 نفر در سراسر کشور با استفاده از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن، خانه دار شدند. این تعداد از افراد در مجموع 4 هزار و 379 میلیارد و 656 میلیون تومان از طریق اوراق حق تقدم، از بانک مسکن تسهیلات خرید دریافت کردند.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000