هیبنا گزارش می دهد

رشد ۱۳۰ درصدی پرداخت تسهیلات جعاله مسکن

میزان پرداخت تسهیلات جعاله (تسهیلات تعمیرات) مسکن در ۱۰ ماهه اول سال ۹۷ بالغ بر ۱۳۰ درصد رشد کرد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، اطلاعات منتشر شده از سوی این بانک نشان می دهد در 10 ماهه اول سال جاری تسهیلات پرداخت شده به متقاضیان برای تعمیرات واحدهای مسکونی (تسهیلات جعاله) در مقایسه با 10 ماهه اول سال قبل 130 درصد رشد کرده است.
بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی بانک مسکن، در ده ماهه اول سال جاری، تعداد 128 هزار و 164 فقره تسهیلات جعاله به ارزش ریالی 2 هزار و 243 میلیارد و 363 میلیون تومان تسهیلات جعاله به متقاضیان دریافت این تسهیلات پرداخت شده است که نسبت به دوره مشابه سال گذشته حدود 130 درصد افزایش داشته است.
در 10 ماهه اول سال 96 تعداد 72 هزار و 408 فقره تسهیلات جعاله (تعمیرات)مسکن به متقاضیان پرداخت شده بود که ارزش ریالی این تسهیلات پرداخت شده در 10 ماه اول سال گذشته(فروردین تا پایان دی ماه 96) معادل 981 میلیارد و 685 میلیون و 100 هزار تومان گزارش شده است.
همچنین بانک مسکن در این گزارش آمار مربوط به پرداخت تسهیلات جعاله مسکن شامل تعداد تسهیلات پرداختی به متقاضیان و حجم ریالی این تسهیلات در دی ماه سال جاری و مقایسه آن با مدت مشابه سال قبل-دی ماه 96- را منتشر کرده است.
در دی ماه 96 تعداد 10 هزار و 175 فقره تسهیلات جعاله مسکن به متقاضیان پرداخت شد که ارزش ریالی این تسهیلات معادل 136 میلیارد و 415 میلیون و 400 هزار تومان برآورده شده است؛ این در حالی است که در دی ماه امسال مجموعا 15 هزار و 761 فقره تسهیلات جعاله به متقاضیان پرداخت شد که ارزش ریالی تسهیلات جعاله پرداخت شده در دی ماه امسال را به 307 میلیارد و 721 میلیون و 100 هزار تومان رساند. این میزان نیز در مقایسه با دی ماه سال گذشته با رشد 125.6 درصدی همراه شده است.
رشد محسوس آمار مربوط به تسهیلات جعاله مسکن از یک سو ناشی از رشد قابل ملاحظه قیمت واحدهای مسکونی در سال جاری نسبت به سال گذشته است؛ هم اکنون تسهیلات جعاله (تسهیلات تعمیرات) مسکن معادل 20 میلیون تومان است که عمدتا و به درخواست متقاضیان دریافت تسهیلات خرید مسکن اعم از تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم و تسهیلات خرید مسکن با استفاده از اوراق مسکن در زمان پرداخت تسهیلات خرید، پرداخت می شود.
کاهش قدرت خرید متقاضیان مسکن در بازار به دلیل جهش حدود 90 درصدی قیمت فروش واحدهای مسکونی در سال جاری در مقایسه با سال قبل منجر به افزایش حجم تقاضا برای دریافت تسهیلات جعاله مسکن به منظور افزایش دامنه پوشش تسهیلات خرید برای متقاضیان و خریداران بازار مسکن شده است.
بازپرداخت این تسهیلات 5 ساله است و بنابراین پس از اتمام اقساط آن در پایان سال پنجم به دلیل تسویه این تسهیلات با بانک، از رقم اقساط ماهانه تسهیلات گیرندگان کاسته می شود. این تسهیلات در واقع حکم کمک هزینه تعمیرات واحد خریداری شده از سوی تسهیلات گیرنده دارد و با این هدف طراحی شده است. سقف تسهیلات جعاله مسکن به ازای هر واحد مسکونی در حال حاضر 20 میلیون تومان است.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000